POLITIKE

PROTESTA, RUÇI: KURRË S’JANË PËRDORUR KËPUCË,NË KËTO 27 VITE

Xhaferi:Dënoj dhunën në Kuvend Ruçi: Shqipëri-Maqedoni,doganë të përbashkët Kryeparlamentari Gramoz Ruçi dhe homologu i tij maqedonas, Talat Xhaferi, kanë komentuar sjelljen e dhunshme të opozitës dy ditë më parë në Kuvendin e Shqipërisë, për zgjedhjen e Kryeprokurorit të ri të Përkohshëm. dy kryeparlamentarët dënuan dhunën në Kuvend, ku Xhaferi deklaroi se mjetet e dhunshme nuk janë instrument i duhur për …

Lexo me shume

AMBASADORI I OSBE:KORRUPSIONI, KËRCËNIM, BËNI MË SHUMË

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt, iu ka bërë thirrje të gjithë institucioneve shqiptare të luftojnë korrupsionin. Ambasadori deklaroi se ndërkombëtarët krijojnë instrumente dhe se shqiptarët e kanë për detyrë t’i përdorin ato. Ai tha se duhen trajnuar nëpunës kundër korrupsionit dhe se ata do të jenë të dobishëm vetëm nëse japin llogari para mbikëqyrësve. “Ne punojmë me ju …

Lexo me shume

QYTETARET SHKODRANE KOMENTOJNE ZGJEDHJEN E KRYEPROKURORES SE RE

Arta Marku u zgjodh nje dite me pare Kryeprokurore e Perkohshme e Republikes se Shqiperise. Ajo ishte e perzgjedhura e qeverise, duke u votuar me 69 vota pro, 2 kunder dhe 2 abstenim. Por, si e kane pritur qytetaret shkodranet kete zgjedhje ? Te pyetur nga Tv Rozafa, ato thone se ne zgjedhjen e kryeprokurores se re nuk u respektua …

Lexo me shume

“KRYEPROKURORJA U ZGJODH PER TE MBULUAR POLIKANET E LIDHUR ME KRIMIN”

Ne nje dalje per mediat kete te marte, kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi edhe njehere qeverine Rama per zgjedhjen e kryeprokurores se perkoheshme, Arta Marku. Sipas kreut të PD-se, te henen nuk u zgjodh kryeprokurore Arta Marku, por vetë Edi Rama, me qëllimin për të mbuluar politikanët e lidhur me krimin. Basha e cilësoi nul votimin e mazhorances …

Lexo me shume

ARTA MARKU MERR ZYRTARISHT DETYRËN

Merr zyrtarisht detyrën prokurorja e re e përgjithshme, Arta Marku. Zonja Marku u zgjodh një ditë më parë kryeprokurore e përkohshme mes tensionesh në Kuvend. Mazhoranca votoi me 69 vota pro, dy kundër dhe dy abstenim. Votimi është realizuar nën protestën e deputetëve të mazhorancës, që hodhën në seancë edhe tymuese. Menjëherë pas kësaj, kreu i grupit parlamentar të PS, …

Lexo me shume

KRYEMADHI: RAMA NË GJAK ME RININË SHQIPTARE

Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së, reagoi me anë të një deklarate për mediat duke ngritur akuza ndaj Kryeministrit Rama, pasi sipas saj ka urdhëruar arrestimin e 8 vajzave.  “Kishin dalë me një parullë që të ndërgjegjësohej që të ikë dhe të mos kthehej më. Edi Rama nuk është mësuar me parulla të tilla. Ai urdhëroi arrestimin e vajzave. Sot ishim …

Lexo me shume

BERISHA: TË ASGJËSOJMË MANDATET! I DEL KUNDËR KRYETARJA E LSI, KRYEMADHI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë thirrje për asgjësim të mandateve, pas zgjedhje së Kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku. “Sqaroj cdo shqiptar se sot në Parlament Edi Rama organizoi një pritë cubash ndaj meje. Kërkova fjalën për procedurë, kryetari i parlamentit më kërkoi të flisja pas Rama urdhëroi mercenarë shefin e rojeve të gardës dhe bëri një pritë, gjë e cila …

Lexo me shume

BASHA MBLEDH ALEATËT 1 DITË PARA PROTESTËS, JEP POROSITË E FUNDIT

Partia Demokratike ka paralajmëruar një protestë ditën e nesërme, ndërkohë që pasditen e sotme kryedemokrati Lulzim Basha, zhvilloi në selinë e PD një mbledhje me aleatët. Burime pranë PD bëjnë me dije se kryedemokrati ka dhënë gjatë mbledhje porositë e fundit para protestës së nesërme, ku u ka kërkuar aleatëve të angazhojnë sa më shumë strukturat e tyre. Në mbledhje kanë …

Lexo me shume

META: SHQIPËRIA DHE FRANCA TË BASHKËPUNOJNË KUNDËR KRIMIT TË ORGANIZUAR

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot Ministrin e Shtetit dhe Ministër i Brendshëm të Republikës Franceze, zotin Gérard Collomb. Presidenti Meta përshëndeti vizitën e Ministrit Collomb në Tiranë dhe e konsideroi atë shprehje të qartë, të vullnetit të përbashkët, për të forcuar dhe intensifikuar edhe më tej bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe çështjet e brendshme. Presidenti Meta vlerësoi …

Lexo me shume

PERMBYTJET NE SHKODER, DEBATE MES RAMES DHE BERISHES

Çeshtja e permbytjeve ishte nje teme qe solli debate ne seancen parlamentare te kesaj te Enjte. Kryeministri Edi Rama nga foltorja e kuvendit tha se po te mos kishte pasur investime do te kishim nje situate tragjike. Ndersa, i menjehershem ishte reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili tha se digat e shpetuan Shkodren nga apokalipsi, ndersa akuzoi kryeministrin Rama …

Lexo me shume