POLITIKE

“DREJTORET E SHKOLLAVE NE MES DY ZJARREVE”

Drejtuesit e shkollave në Shkodër ndodhen mes dy zjarreve. Në njërën anë është Bashkia e Shkodër si pronare e objekteve arsimore sic janë shkollat, kopështet dhe çerdhet. I ka kërkuar me anë të një shkrese Drejtorisë Rajonale Arsimore që mos lejohet aksesi në këto objekte nga persona të pa autorizuar nga Bashkia Shkodër. Në kërkesën drejtuar Drejtorisë Arsimore ndër të …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER, PADI PENALE SANDER LLESHAJ

Bashkia e Shkodrës, përfaqësuar nga kryetarja zj. Voltana ADEMI ka kallëzuar penalisht ministrin e brendshëm z. Sandër LLESHAJ dhe punonjës të Policisë së Shtetit për “shpërdorim detyre”. Padia është depozituar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër dhe Bashkia e Shkodrës kërkon edhe “pezullim të ushtrimit të detyrës publike” për personat e kallëzuar penalisht.Në parashtrimin e saj, në kallëzimin penal drejtuar …

Lexo me shume

DATË E RE PËR ZGJEDHJET VENDORE

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka caktuar 13 tetorin si datën e re të zgjedhjeve vendore. Në një konferencë për mediat, pak minuta pasi kishte përfunduar takimet e ngjeshura me krerët e partive dhe ambasadorët e BE-së, kreu i shtetit i bëri thirrje kryeministrit të reflektojë. Gjithashtu, ai tregoi dy arsyet për marrjen e këtij vendimi.I pyetur se a do …

Lexo me shume

KRIZA POLITIKE/ METËS I SHKOJNË TË GJITHË NË ZYRË, PËRVEÇ RAMËS

Teksa i drejtohemi 30 qershorit, mbrëmjen e së mërkurës presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka bërë një lëvizje të fundit, duke i drejtuar një kërkesë për takim kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës Lulzim Basha. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Ramës, që i ka kthyer përgjigje negative për shkak të angazhimit në fushatën zgjedhore. Ndërkohë e kundërta …

Lexo me shume

DEKLARATË PËR SHTYP E BASHKISË SHKODËR

Përmes mediave, kemi mësuar se drejt Qarkut të Shkodrës është nisur nga KQZ-ja bazë materiale.Siç kemi informuar edhe më herët KQZ-në, në zbatim të dekretit të Presidentit të Republikës, Kodit Zgjedhor, ligjit 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, nuk ka funksionuar asnjëherë dhe aq më shumë pas datës 10 qershor 2019, asnjë e ashtëquajtur KZAZ në territorin e Bashkisë së Shkodrës.Në asetet …

Lexo me shume

DEKLARATË PËR SHTYP NGA SELIA E PARTISË DEMOKRATIKE, DEGA SHKODËR

Të nderuar bashkëqytetarë!Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë dhe Partia Demokratike e Shkodrës ju bën thirrje të na bashkoheni në protestën paqësore të organizuar sot në orën 20:00,para KZAZ 2 tek Pallati i Sportit “Qazim Dervishi” në Shkodër.Të gjithë bashkë në mbrojtje të kushtetueshmërisë, demokracisë dhe vlerave të cilat na bashkojnë. Të gjithë bashkë kundër të keqes që ka kapluar …

Lexo me shume

VIJON PUNA NE KZAZ-te 12 DHE 13 NE LEZHE

Ambjentet e shkollave “Hydajet Lezha” dhe “Besëlidhja janë marrë në ruatje nga Policia e Shtetit, pas urdherit të Bashkisë për të liruar këto ambjentet që administrohen nga kjo e fundit.Tek hyrja e KZAZ-ve qëndrojnë efektivet e policisë, ndërsa brenda vijon puna për përgatetjen e proçesit zgjedhor të 30 qershorit. Ndërkohë në disa prej objekteve që administrohen nga Bashkia Lezhë janë …

Lexo me shume

“PENGOI ZGJEDHJET NGA EKRANI” PROÇEDOHET FRAN FRROKAJ

Policia e Lezhës ka proçeduar penalisht në gjendje të lirë kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj, për veprën penale “Pengimi i subjekteve zgjedhore”. Në njoftimin e policisë thuhet se kryebashkiaku Frrokaj “gjatë një emisioni televiziv dyshohet se ka konsumuar elementët e veprës penale “Pengim i subjekteve zgjedhore”.Kjo pasi ai ka deklaruar se në 30 qershor do të mbroj pronat nën administrimin …

Lexo me shume

BASHA: OPOZITA NUK DO LEJOJË VOTIME FARSË

Në një dalje për mediat këtë të mërkurë, kryetari i PD-së, Lulzim Basha deklaroi se opozita nuk do të lejojë votime të paligjshme dhe farsë. Nuk do të lejojmë që në Shqipëri të instalohet përfundmisht regjimi autokratik kriminal i Edi Ramës tha Basha.Për vendimin e Kongresit të Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Europës për të anulluar dërgimin e …

Lexo me shume

KiE ANULON DELEGACIONIN PËR VËZHGIMIN E ZGJEDHJEVE TË 30 QERSHORIT

Një prej institucioneve të angazhuara për monitorimin e zgjedhjeve në Shqipëri ka vendosur të tërhiqet vetëm pak ditë nga zhvillimi i procesit të votimeve të 30 qershorit. Një email i rrjedhur në media tregon se Vendimi është marrë nga Kongresi i Autoriteteve Rajonale e Lokale të Këshillit të Evropës, në përputhje me rregullat e Asamblesë. Ky vendim i papritur vjen …

Lexo me shume