POLITIKE

MESAZHI I METES: BËHUNI GATI PËR 13 TETORIN!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta iu rikthye edhe njëherë krizës politike që sipas tij ka përfshirë vendin. Sipas Kreut të Shtetit duhet t’i jepet fund kësaj situate absurde që mund ta lerë vendin mbrapa në procesin e integrimit evropian. Ilir Meta gjithashtu iu bëri thirrje krerëve të partive të mëdha politike Rama, Basha, Kryemadhi që të zbatojnë dekretin e presidentit …

Lexo me shume

THIRRET PËRSËRI NË POLICI KRYETARI I FRPD SHKODËR

Për të disatën herë, kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike Shkodër, Arvit Bushati, është thirrur në ambjentet e komisariatit të policisë vendore Shkodër. Këtë të premte ai është detyruar të paraqitet për problemet para zgjedhjeve të 30 qershorit. Këto veprime të policisë, Bushati i konsideron si forma presioni ndaj opozitës.Por, cili do të jetë aksioni i radhës i Partisë …

Lexo me shume

PRISHJA E TEATRIT, REAGON EDHE PRESIDENTI META

Presidenti i Republikës Ilir Meta iu drejtua mesditën e kësaj të mërkurë Gjykatës Kushtetuese për të depozituar kërkesën për shpalljen antikushtetuese të ligjit për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Presidenti e konsideroi vendimin për shembjen një proces kriminal dhe theksoi se është e nevojshme ndërpreja e këtij akti. Në një deklaratë për mediat, Meta tha se do veproj drejtësia …

Lexo me shume

RAMA ME NDRYSHIME NË PARTINË SOCIALISTE, KRYEMINISTRI I HEQ BUSHATIT SHKODRËN

Zgjedhjet e 30 qershorit pasohen me ndryshime të forta në Partinë Socialiste. Në mbledhjen e mbajtur të Asamblesë Kombëtare, kryeministri Edi Rama bëri të ditur largimin e Ditmir Bushatit nga drejtimi i qarkut të Shkodrës dhe Blerina Gjylametit nga drejtimi i kryeqytetit. Ndërsa Sandër Lleshit ju delegua qarku i Lezhës, nga ku largohet Lindita Nikolla.Pas mbledhjes, foli edhe deputeti Ditmir …

Lexo me shume

QEVERIA KËRKON TË PRISHË TEATRIN KOMBËTAR, TJETËR PROTESTË

Disa incidente janë shënuar këtë të mërkurë përpara Teatrit Kombëtar, aty ku disa aktivistë vijojnë qëndresën prej disa javësh. Disa prej tyre janë shtyrë me policinë. Ndërsa për një moment kanë arritur të hapin edhe derën e teatrit. Forcat e shumta të policisë janë përpjekur të neutralizojnë situatën. Të pranishëm kanë qenë edhe kryetari i opozitës, Lulzim Basha, bashkë me …

Lexo me shume

“JAVËN E PARË NË PUSHTET HEQIM TRAUN E RRUGËS SË KOMBIT”

Në një proncimin nga Kukësi, ku po vijon takimet me qytetarët në kuadër të aksionit opozitar, kryedemokrati Lulzim Basha tha se i shpreh mirënjohjen e thellë të gjithë kuksianëve për refuzimin masiv që i bënë kryeministrit Rama më 30 qershor. Dua të shpreh vendosmërinë tonë që javën tonë të parë në qeveri do të heqim traun e rrugës së Kombit …

Lexo me shume

OPOZITA LETËR KOLEGJIT

Opozita e bashkuar i ka dërguar një letër Kolegjit Zgjedhor ku i kërkon pezullimin e mandateve për Këshillat Bashkiakë derisa Gjykata Kushtetuese të vendosë. Letra e opozitës është shkruar nga numri 2 i PD Gazmend Bardhi, para nisjes së shqyrtimit në kolegj të çështjeve për shpërndarjen e mandateve të këshilltarëve bashkiakë. Sipas opozitës, për këtë letër është informuar ODIHR, ONM, …

Lexo me shume

LULZIM BASHA TAKIM ME STRUKTURAT NE LEZHE DHE KURBIN

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloitakime informale me strukturat e kësaj force politike në Lezhë dhe Kurbin. Sipas kryepozitarit ajo që ka ndodhur në 30 Qershor, nuk ka ndodhur kurrë në 3 dekada. Braktisja dhe refuzimi i Edi Ramës ka qenë në proporcione masive. Askush nuk është refuzuar si Edi Rama dhe regjimi i tij. Në ketë refuzim gjejnë …

Lexo me shume

BASHA: DO TË HETOJMË GRABITËSIT E SHQIPËRISË

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat u shpreh se kapja e ekonomisë nga krimi po sjell destabilizimin total të vendit. Nga selia blu, kreu i demokratëve tha se opozita sapo të vijë në qeveri do të ndërmarrë një operacion të gjerë për hetimin, zbulimin dhe ndëshkimin e vjedhjeve dhe grabitjeve që i janë bërë Shqipërisë. …

Lexo me shume

ADEMI: RAMA TE MOS FUSE DUART TEK EMERIMET NE GJYKATEN KUSHTETUESE

Shoqata e Kryebashkiakëve të Shqipërisë dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për ligjshmërinë e votimeve të 30 qershorit. Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, tha se ankimi i dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese lidhet me mbajtjen e zgjedhjeve pa dekret të Presidentit dhe po ashtu edhe me regjistrimin e Bindjes Demokratike jashtë afatit. Ndërkohë Partia Demokratike ka kallëzuar penalisht gjithë administratën zgjedhore që …

Lexo me shume