POLITIKE

BASHA: 85% E SHQIPTARËVE REFUZUAN EDI RAMËN

Në një dalje për mediat, kryedemokrati Lulzim Basha theksoi se Partia Demokratike me aleatët dolën më të fortë nga 30 Qershori, pasi sipas tij 85% e shqiptarëve refuzuan Edi Ramën. Ai njoftoi se beteja kundër Ramës do të vijojë me të gjitha mjetet.Nga mitingu i 16 shkurtit kemi ardhur në rritje në numër dhe Edi Rama duhet të largohet shtoi …

Lexo me shume

RAPORTI I OSBE-ODIHR PËR ZGJEDHJET VENDORE

Kryesuesja e misionit të OSBE/ODIHR, Audrey Glover u pyet gjatë konferencës në lidhje me mosrakordimin e rezultateve të pjesëmarrjes sipas informacionit paraprak të KQZ-së dhe ato që po dalin nga numërimi i votave. Glover tha se sapo e ka mësuar këtë informacion pasi vëzhguesit e OSBE/ODIHR janë ende në proces raportimi, por tha se shpreson që autoritetet ta zbardhin këtë …

Lexo me shume

ARRESTOHET EMRAH SHABAJ PER PENGIM TE ZGJEDHJEVE, REAGOJNE FAMILJARET

Policia e Shkodra ka arrestuar shtetasin Emrah Shaba nga Postrriba pasi akuzohet se ka penguar hapjen e qëndrës së votimit duke penguar këtë process. Familjarët e të arrestuarit kanë akuzuar policinë se kanë ushtruar dhunë duke terrorizuar gjithë familjen pa asnjë mandate arresti.Policia e mbështetur nga Forcat e ndërhyrjes së shpejt ka ndërhyrë rreth orës 5 të mëngjësit të së …

Lexo me shume

PD MALËSI E MADHE: QYTETARËT BOJKOTUAN KËTË FARSË

Edhe Partia Demokratike dega Malësi e Madhe ka dalë në një deklaratë për media pas mbylljes së proçesit të votimit. Kryetari i PD Malësi e Madhe Anton KOkaj kishte një falenderim për ato që nuk votuan edhe pse u provokuan nga bandat e Malësiëë së Madhe. Malësia bojkotoi këtë farsë dhe kërkojmë mbështetjen e këtyre qytetarëve theksoi Kokaj.Ashtu si në …

Lexo me shume

MBYLLJA E VOTIMIT NË BASHKINË SHKODËR, AMULI: KISHTE BOJKOT MASIV

Pas mbylljes së proçesit të votimit ka reaguar edhe Partia Demokratike dega Shkodër. Nëpërmjet një deklarate për mediat, kryetari i PD Shkodër, Xhevdet Amuli tha se kjo situatë na sjell 30 vite mbrapa dhe ka pasur një terr të plotë në këto zgjedhje. Sipas Amulit kishte bojkot masiv.Anëtarët e PD Shkodër kanë shoqëruar përcjelljen e kutive të votimit pranë KZAZ-ve.

Lexo me shume

ARRESTIMET NE POSTRIBE, PD SHKODER DEKLARATE PER SHTYP

DEKLARATË PËR SHTYPVetë votuan dhe vetë po i numërojnë ashtu si në vitin 1945,kur baballarët e tyre shpallnin fitoren 100% ende pa filluar votimi dhe me 1 kandidat të vetëm. Historia përsëritet sot edhe më egër.Mëngjesin e sotëm me urdhër të Edi Ramës dhe Sandër Lleshit policia terrorizoi familje të tëra në Postrribë dhe në mbarë Shkodrën që në orët …

Lexo me shume

SKANDALI ME MANIPULIMIN E VOTAVE NË VAU DEJËS

Skandalet me manipulimin e votave kane prekur dhe Bashkinë Vau Dejës. Pas deklaratave të Kryetarit të Partisë Demokratikë Dega Vau Dejës Agim Bushati ku hodhi akuza ndaj KQZ për falsifikim të pjesëmarrjes së qytetarëve në proçesin e votimit, këtë të hënë një tjetër detaj ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve.Duke iu referuar të dhenave nga vetë KQZ- JA shihet sesi …

Lexo me shume

PROÇEDIM PENAL PER KRYEBASHKIAKEN VOLTANA ADEMIN

Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi e quan “vendim politik” të Edi Ramës procedimin penal që policia ndërmori sot me akuzën se pengon votuesit.Voltana Ademi: “Procedimi penal ndaj meje është vendimi politik i Edi Ramës i cili me çdo kusht kërkon të bëjë zgjedhje komuniste. Unë veproj vetëm në bazë të ligjit.”Kryetarja e bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi e …

Lexo me shume

PD SHKODER: QYTETARËT BOJKOTUAN ZGJEDHJET, PËRQINDJA NUMËROHET ME GISHTA

Në Shqipëri po mbahen zgjedhjet vendore të cilat janë bojkotuar nga Opozita. Një vendim i marrë nga Opozita e Bashkuar, ku në disa qendra votimi ka pasur edhe përplasje mes palëve.Ndërkohë, Partia Demokratike, Dega Shkodër ka dalë në një deklaratë për shtyp, ku ka zbuluar arsyen e këtij vendimi, teksa ka dënuar ashpër vendimin për të nisur procedimin penal për …

Lexo me shume

12% PJESËMARRJE? ZGURI: SHIFRAT NUK JANË TË BESUESHME PA U KONFIRMUAR NGA KQZ

Kreu i KQZ, Klement Zguri është shprehur se shifrat e dhëna deri tani për pjesëmarrjen në zgjedhje janë të pabesueshme pa u konfirmuar nga KQZ.Zguri tha se këto shifra janë paraprake dhe vijnë vetëm përmes komunikimeve telefonike. Ndërsa shtoi se vetë ende nuk ka votuar.Klement Zguri: “Është e vërtetë përmes një deklarate nga zëdhënësja e komisionit janë raportuar shifra dhe …

Lexo me shume