Friday , 24 January 2020

POLITIKE

HIDHET SHORTI PËR ZGJEDHJEN E KED PËR 2020

Presidenti i Republikës hodhi këtë të enjte shortin për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për 2020, pas përfundimit të afatit të këshillit ekzistues që drejtohet nga Ardian Dvorani.Procesi u zhvillua live dhe nën monitorimin e Avokatit të Popullit dhe Ambasadorëve.Kështu Anëtarët e rinj të Këshillit të Drejtësisë nga Gjykata Kushtetuese u zgjodhën: -Fiona Papajorgji, anëtarja e parë e …

Lexo me shume

BARDHI I DREJTON 5 PYETJE KRYEMINISTRIT RAMA

Me anë të një deklarate për mediat, sekretari i përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi, ka folur për situatën e tërmetit.“Pallatet në Thumanë, ku humbën jetën 24 qytetarë, u dëmtuan rëndë që në 21 Shtator. Banorët tregojnë se për gati 1 muaj kanë jetuar në çadra, për shkak se banesat e tyre dukeshin të pasigurta. Është fakt se Qeveria nuk mori …

Lexo me shume

META ME KRITIKA PËR RAMËN DHE NDËRKOMBËTARËT

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka folur me tone të ashpra pas takimit me ish-presidentin Bujar Nishani duke akuzuar kryeministrin Edi Rama, sekretarin e Përgjithshëm të Kryeministrisë Engjëll Agaçi dhe kreun e KED Ardian Dvorani për një Kushtetutë të ndryshuar. Ai tha se zgjidhja për Ramën e për disa palaço ndërkombëtarë është vetëm referendumi.Presidenti bëri edhe njëherë thirrje për t’i …

Lexo me shume

KOMISIONI I LIGJEVE, ADEMI PËRGËNJËSHTRON ULSI MANJEN

Në një kohë kur kryetarja ende në detyrë e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ishte ftuar që të merrte pjesë në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve, ajo ka munguar në seancë. “I kemi bërë ftesë për të qenë në seancën dëgjimore edhe shoqatës se bashkive që e drejton kryetarja në detyre e bashkisë Shkodër Voltana Ademi. Në komunikim me Ademin, …

Lexo me shume

“ZGJEDHJET E PARAKOHSHME PARLAMENTARE DHE VENDORE NË NJË DITË”

Kreu i PD-së, Lulzim Basha u shpreh se në takimin me Ilir Metën u diskutuan dy cështje, ngërçi në Kushtetuese dhe reforma zgjedhore. Lideri demokrat u shpreh se opozita e bashkuar i ka gati propozimet për reformën zgjedhore, ndërsa do i prezantojë në fillim të muajit dhjetor.Basha shtoi se opozita as nuk ka kërkuar dhe as nuk kërkon apo mbështet …

Lexo me shume

PS HUMB MBESHTETJEN E BAZES

Partia Socialiste e Shkodrës duket se është futur në një krizë të thellë, pasi numri i pjesmarrësve në zgjedhje prej 44% tregon se po humbet mbështetjen e bazës. Ajo që bie në sy është se në të gjitha rajonet dhe në njësiotë administrative ka një pjesmarrje të ulët, përvec në njësinë administrative Berdicë ku sipas shifrave ka gjithsej të regjistruar …

Lexo me shume

“POLITIKA NË SHQIPËRI DUHET TË GJEJË RRUGËN E DIALOGUT”

Ambasadori amerikan për Liritë Fetare Ndërkombëtare, Sam Brownback i pranishëm në Konferencën Ndërkombëtare “Feja si një instrument për paqen” ka theksuar se politika në Shqipëri duhet të gjejë rrugën e dialogut. Sipas tij politika është larg nga feja megjithatë nëse do të bashkëpunonin me njëra tjetrën palët politike në vend do të ishin shembull.Në këtë konferencë merrnin pjesë përfaqësues të …

Lexo me shume

ZGJEDHJET NE PS SHKODER PER DELEGATET NE KONGRES

Partia Socialistë ka zhvilluar zgjedhjet për delegatët në kongresin e partisë që do mbahet në fillim të vitit 2020-të. Nga 38 kandidatë për delegatë baza socialiste zgjodhi përmes parimit një anëtarë një votë 19 delegatë që do përfaqësojnë Shkodren në Kongresin e PS-së. Ajo që ra në sy ishte pjesëmarrja e ulët në këto zgjedhje ku nga 2578 anëtarë të …

Lexo me shume

PS SHKODER VOTON DELEGATET NE KONGRES

Në Partinë Socialiste zhvillohen zgjedhjet për delegatët e kongresit të 2020-ës. Në Shkodër mësohet janë rreth 3200 anëtarë të PS-së do zgjedhin mes 38 delegatëve ku pjesmarrës në kongres do jenë 19 delegatë nga 38 që kanë kandiduar. Deputetja Senida Mesi pas votimit u shpreh se PS është një parti reformatore dhe se duhet njëherë e përgjithmonë të heqim dorë …

Lexo me shume

MESI: PS ESHTE E GATSHME PER ÇDO SFIDE

Ne jemi të gatshëm për cdo sfidë. Ishte kjo përgjigja e deputetës së Partisë Socialiste Senida Mesi rreth pyetjes nëse forca politike që përfaqëson është e gatshme për zgjedhjet e parakohshme.Mesi u shpreh se Shkodra është sfidë për PS-në ndërsa shtoi se zgjedhje të parakohëshme për kryetarin e ri të bashkisë do ketë dhe se pritet vetëm dekreti I presidentit, …

Lexo me shume