Sunday , 19 September 2021

POLITIKE

PD: SHËNDETËSIA ËSHTË NË GJENDJE KOLAPSI

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj qeverisë për vdekjen e një qytetari në dyert e spitalit. Sipas PD, vdekja e Lutfi Çekirit është një krim shtetëror. Shëndetësia është në gjendje kolapsi. Në dyert e spitaleve Covid dhe në urgjencën e QSUT-së, 24 orët e fundit kanë qenë dramatike thekson ish deputetja Orjola Pampuri. Kjo qeveri e paskrupull, e cila edhe …

Lexo me shume

NDALIMI NGA POLICIA, REAGON EDUART NDOCAJ

Pasi u lirua nga komisariati i policisë ku qëndroi i shoqëruar për rreth 5 orë ish-deputeti i Partisë Socialiste Eduart Ndocaj reagoi ashper për veprimet e kryera ndaj tij. Në një deklaratë për mediat ai tha se uniformat blu e kanë trajtuar sikur të ishte një kriminel, ndërsa sipas ndalimi është urdheruar nga kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu. Ndocaj shtoi …

Lexo me shume

“BRENDA MANDATIT TË ARDHSHËM, SHQIPËRIA DUHET TË JETË ANËTARE E BE”

Brenda mandatit të ardhshëm, Shqipëria duhet të jetë anëtare e BE-së. Ky është premtimi i liderit të Partisë Republikane gjatë një takimi të aktivistëve të partisë në Tiranë. Në fjalën e tij, kryetari Fatmir Mediu deklaroi se kur Rama erdhi në pushtet, Shqipëria ishte vend anëtar i NATO-s falë angazhimit të të gjithë qeverisë për të luftuar krimin dhe falë …

Lexo me shume

META: KUSH PREK NJË VOTË T’I PRITET DORA, SI NË MESJETË

Në një prononcim për mediat nga Korça, presidenti Ilir Meta, foli përsëri për situatën politike në vend. Ai tha se e gjithë vëmendja e Shqipërisë dhe shqiptarëve do të jenë të zgjedhjet. Sipas Metës, pas 25 prillit, Shqipëria do të hyjë në një epokë të re, në çdo rast. Kush prek një votë t’i pritet dora, si në Mesjetë. Meqë …

Lexo me shume

PËRZGJEDHJA E KANDIDATËVE PËR DEPUTETË NË PARTINË DEMOKRATIKE

Komisioni i vlerësimit të Kandidatëve pranë PD-së përmbylli të enjtën proçesin për përzgjedhjen e kandidatëve për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe vendore. Ky proçes, i zhvilluar për herë të parë në Shqipëri, është vlerësuar pozitivisht nga anëtarësia e PD-së, opinioni publik dhe mediat. Komisioni e vlerëson proçesin në tërësi si një akt emancipues në politikën shqiptare. Komisioni e ndau punën …

Lexo me shume

RAMA PARALAJMËRON PRONARËT E LOKALEVE

Kryeministri Edi Rama ka pasur një lutje për të gjithë qytetarët që të respektojnë masat, por edhe një paralajmërim për bizneset, specifikisht baret dhe restorantet që të respektojnë protokollet. “Mos e merrni tolerancën tonë për dobësi”, ka thënë Rama, duke shtuar se nuk është aspak e vështirë që policia të zbresë në terren dhe të vendosë gjobat. Sipas Ramës, është …

Lexo me shume

BUXHETI I VITIT 2021, PD AKUZA NDAJ RAMËS

Partia Demokratike ka reaguar edhe për buxhetin e vitit 2021, ku akuzohet se ka në bazë mashtrimin dhe vjedhjen e qytetarëve. Në një konferencë për mediat, ish deputetja Jorida Tabaku tha se ky është një buxhet mashtrimi që synon që të fshehë gjendjen e mjerueshme reale në të cilën ndodhen financat publike. Sipas Tabakut, të vetmit të kënaqur nga ky …

Lexo me shume

“SHQIPËRIA, E FUNDIT PËR INVESTIMET E QEVERISË PËR COVID”

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar në lidhje me të dhënat e publikuara nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, ku në raport thuhej se Shqipëria renditej e fundit në Europë sa i takon investimit për situatën e Covid-19. Në një konferencë për mediat, lideri demokrat akuzoi kryeministrin Edi Rama se çdo qytetar e ka ndjerë në kuletën e tij situatën …

Lexo me shume

BASHA: RAMËN E KA KAPUR PANIKU, OPOZITA DO FITOJË ZGJEDHJET

Kryedemokrati, Lulzim Basha, komentoi deklaratën e kryeministrit Edi Rama se nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin të dielën, ato i fitonte PS, duke thënë se sipas tij Ramën e ka kapur paniku. Opozita sipas Bashës do të ketë fitore të thellë në zgjedhje. Ne kemi 2 vjet që kërkojmë zgjedhje të parakohshme, dogjëm mandatet për to, pse nuk i bëri ai? …

Lexo me shume

AMBASADORI GJERMAN: SHQIPËRIA KA SHUMË PËR TË BËRË DHE DISA KUSHTE PËR T’U PLOTËSUAR

Nga Shkodra, ambasadori i Gjermanisë në vendin tonë, Peter Zingraf, tha se Shqipëria ka bërë hapa përpara dhe ka marrë një PO për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin në BE. Por, ai theksoi se Shqipëria ka shumë për të bërë dhe ka disa kushte për tu plotësuar, dhe këtë nuk duhet ta bëjë për Brukselin apo Berlinin, por për vete. …

Lexo me shume