Friday , 22 October 2021

POLITIKE

A PO SHKOJME DREJT PESHKUT TE MADH? KIM: NUK JAM PESHKATARE, JAM DIPLOMATE

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, nga Pogradeci, ka komentuar ecurinë e Reformës në Drejtësi. Ajo tha se Reforma në Drejtësi po ecën përpara edhe pse ngadalë. Sipas Yuri Kim, disa njerëz thonë që reforma në drejtësi është asgjë, ‘por jo, po ju gënjejnë, mos hiqni dorë,” theksoi ajo. “Unë mendoj që reforma në drejtësi po çohet përpara, ngadalë, me ngadalë se …

Lexo me shume

GJONAJ: REFORMA NË DREJTËSI NË RRUGËN E DUHUR

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, shprehet se Reforma në Drejtësi po ecën në rrugën e duhur dhe është garantuar paanësia. Megjithatë, ajo evidentoi dhe disa sfida me të cilat po përballet Reforma në Drejtësi 5 vite nga themelimi i saj. Pastrimi i sistemit nëpërmjet procesit të “Vetting”-ut nga gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar dhe të padenjë dhe rezultatet e deritanishme …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e kësaj të enjte ka treguar 3 partitë që nuk kanë kompensim financiar për zgjedhjet e 25 prillit. Kjo për shkak se nuk kaluan pragun e 1%. Ato janë Partia Agrare Ambientaliste, Partia Lëvizja Legalitetit dhe Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut. Këto tre parti duhet të kalonin 1% dhe asnjëra nuk arriti …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 300 ANËTARËVE TË KËSHILLIT KOMBËTAR NË PD

Këtë të dielë, një ditë pasi Partia Demokratike zhvilloi në Pallatin e Kongreseve Kuvendin Kombëtar, do të bëhen publike emrat e 300 anëtarëve të Këshillit Kombëtar, institucionit më të rëndësishëm drejtues të Partisë Demokratike, i cili më pas do të zgjedhë ekipin e ngushtë të Bashës për 4 vitet në vijim. Kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana, nëpërmjet …

Lexo me shume

RAMA FLET PËR SISTEMIN SHËNDETËSOR

Kryeministri Edi Rama shprehet se synon që brenda kësaj dekade që sapo ka nisur me investime dhe reformimin e sistemin shëndetësor ta kthejë Shëndetësinë në Shqipëri në pikë referimi për rajonin. Shteti nuk mund të jetë një rifuxho për mëkatarë në kurriz të qytetarëve që mbajnë në këmbë shtetin me kontributet e tyre theksoi Rama. Sipas Ramës, duhet një rrjet …

Lexo me shume

AKUZAT PËR TENDERIN PËR UNIFORMAT E POLICISË

Nga jashtë ambienteve të Gjykatës Penale, sekretari i PD për çështjet ligjore Çlirim Gjata, është ndalur tek aksionet e fundit të SPAK, që nga arrestimet për tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit, apo arrestimi ish-kryebashkiakut Fatos Tushe si dhe masën e ‘arrestit të shtëpisë’ për Rovena Vodën. Gjata tha se çdo abuzim ndodh me lejen e shefave të mëdhenj, …

Lexo me shume

DEMOKRATËT MBLEDHIN KOMISIONIN E PËRHERSHËM STATUTOR

Komisioni i Përhershëm në PD është mbledhur këtë të mërkurë për të shqyrtuar propozimet e depozituara për ndryshimet në statutin e partisë. Propozimet janë depozituar nga kreu i PD Lulzim Basha si edhe ish kandidatëve për postin e kryetarit të partisë Fatbardh Kadilli e Edith Harxhi. Në propozimet e tij Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përfshin në kryesinë e …

Lexo me shume

PAS KRYEBASHKIAKËVE, EDI RAMA PARALAJMËRON MINISTRAT

Pas paralajmërimit ndaj kryebashkiakëve, këtë herë në fokus të kryeministrit Rama kanë qenë ministrat. Gjatë një takimi me to, Rama u ka bërë të qartë se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre pas rekomandimeve të Agjencisë së Prokurimeve Publike për tendera me probleme, do i çojë në SPAK. Janë disa objektiva të realizueshëm, që afatet janë të …

Lexo me shume

“NDIKOI NË VENDIMIN E KUSHTETUESES”, ALEANCA PËR TEATRIN PADIT SORECAN NË SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar në SPAK një kallëzim. Pas akuzave të bëra publike, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit iu drejtua këtë të hënë SPAK, duke depozituar një kallëzim penal për ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe kreun e bashkisë Erion Veliaj. Aleanca e akuzon Sorecën për ndikim të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese. Gjithashtu, Aleanca i ka kërkuar …

Lexo me shume

EDI RAMA PARALAJMËRON KRYEBASHKIAKËT

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar këtë të premte një takim me kryebashkiakët e vendit, duke i paralajmëruar disa herë se do të përballen me drejtësinë të vetëm nëse përzihen në afera korruptive. Rama iu kërkoi krerëve vendorë t’i vënë gishtin kokës dhe të kuptojnë se mandati i tretë kërkon përkushtim të trefishtë. Ai paralajmëroi kryebashkiakët të mos përzihen me prokurimet …

Lexo me shume