Monday , 25 October 2021

POLITIKE

META: ZGJEDHJET E LIRA E TË NDERSHME DO PASTROJNË POLITIKËN NGA KRIMI

Vetëm zgjedhjet e lira dhe të ndershme pastrojnë politikën nga elementë kriminale apo të korruptuar, të cilët për interesa grupesh të ndryshme, kërkojnë të mbajnë peng funksionimin e shtetit ligjor në mënyrë të plotë dhe europiane. Kështu shprehet presidenti Ilir Meta, një ditë pasi ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, u bëri thirrje krerëve të partive politike, për të mbajtur përgjegjësi …

Lexo me shume

PD DENONCON SITUATEN E VESHTIRE E SHKOLLAT E LEZHES

Partia Demokratike ka denoncuar situatën e vështirë në të cilen ndodhet arsimi ne Lezhe në prag të nisjes së vitit të ri shkollor. Duke ju referuar shkollës 9-vjeçare Gjergj Kastrioti e cila u demtua nga tërmeti dhe vijon të qëdrojë në këmbë, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Lindita Metaliaj, u shpreh se ende nuk është gjetur zgjidhje se ku do ta …

Lexo me shume

MALI I ZI NË ZGJEDHJE PARLAMENTARE

Në Mal të Zi zhvillohen zgjedhjet e 11 parlamentare ku të drejtë vote kanë 540,026 prej tyre, do te vendosin këtë të dielë se kush do të jenë përfaqësuesit e tyre në parlament për katër vitet e ardhshme. 11 lista zgjedhore po marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare, 2 prej tyre jane listat shqiptare. Qytetarët mund të kryejnë të drejtën e …

Lexo me shume

“LISTA SHQIPTARE KËRKON 2 DEPUTETË NË KUVENDIN E MALIT TË ZI”

Lista shqiptare pret që të dalë me 2 deputetë në qeverinë e ardhshme të Malit të Zi. Kështu shprehet Nikollë Camaj, kandidati i tretë në listë për deputetë në kuvendin e Malit të Zi. Ai shpreson për një zhvillim të vendeve me shqiptarë në shtetin fqinj. Camaj është optimist se mund të përsëritet suksesi i zgjedhjeve lokale të Tuzit. Ai …

Lexo me shume

PD, PËRFUNDON FAZA E PARË E VERIFIKIMIT TË KANDIDATËVE

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë Partisë Demokratike ka përfunduar fazën e parë të verifikimit të kandidatëve, në përfundim të së cilës ka ftuar 946 kandidatë nga 3648 kandidatë të propozuar nga anëtarët, që të plotësojnë Formularin e Vetëdeklarimit për figurën dhe integritetin. Procesi i përzgjedhjes në fazën e parë ka qenë kompleks dhe i vështirë, për shkak të numrit …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 30 GUSHTIT NË MAL TË ZI

Presidenti Ilir Meta përmes një mesazhi në rrjetet sociale iu bëri thirrje qytetarëve shqiptarë të Malit të Zi që të marrin pjesë në zgjedhjet e 30 gushtit. Përmes një videomesazhi, Meta thekson se këto zgjedhje janë një mundësi për të forcuar perspektivën europiane. Me anë të një video konference, edhe kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje të gjithë shqiptarëve …

Lexo me shume

BASHA: TAKSA E RAMËS KA PRODHUAR KAOS

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shkruan në ‘Facebook’ se taksa progresive e Edi Ramës ka dështuar dhe ka prodhuar vetëm kaos, pandershmëri dhe padrejtësi. Sipas kryedemokratit, “Rama e ka futur dorën thellë në xhepin e çdo qytetari. Ai nuk mendon për njerëzit, por vetëm për nje grusht klientësh dhe oligarkësh”. “Në këto 7 vite, qeveria Rama e ka taksuar …

Lexo me shume

PD: BIZNESET NË GJENDJE TË VËSHTIRË, PAGUAJNË MË SHUMË ENERGJI ELEKTRIKE

“Energjia elektrike është një nga faturat që rëndon më shumë biznesin”. \ Kështu deklaron Partia Demokratike, teksa përfaqësuesi i saj Eno Bozdo ka parë nga afër gjendjen e bizneseve. Sipas PD, fatura me çmimin e rritur të energjisë, tani po ndjehet edhe më shumë, për shkak të rënies drastike të xhiros. Bozdo theksoi se në planin e PD për rimëkëmbjen, …

Lexo me shume

RIHAPJA E SHKOLLAVE, PËRSËRI AKUZA NGA PD

Partia Demokratike ka sulmuar sërish qeverinë sa i takon vendimit për rihapja e shkollave në kushte pandemie. Ish-deputetja e PD, Grida Duma deklaroi se deri më tani nuk ka asnjë plan për sigurinë e shëndetit të fëmijëve dhe arsim cilësor. Sipas saj, ende nuk është publikuar asnjë udhëzim apo protokoll sigurie.

Lexo me shume

VAKSINA KUNDËR COVID-19, REAGON LULZIM BASHA

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shkruan në ‘Facebook’ se të gjitha qeveritë e botës kanë nisur lëvizjet për të siguruar vaksinën kundër koronavirusit, por vetëm “qeveria jonë nuk ka thënë ende asnjë fjalë dhe nuk ka bërë publik asnjë plan për sigurimin e saj”. Basha bën thirrje që të sigurohen urgjent fondet për sigurimin e vaksinës. Në postimin e …

Lexo me shume