Wednesday , 24 July 2019

POLITIKE

ULQINAKU PERPLASET ME KRYETARIN E KUVENDIT GRAMOZ RUÇI

Deputetja e re e PD në Shkodrës, Izmira Ulqinaku ka akuzuar kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi për ngjarjen e 2 prillit 1991. Në fjalën e saj në Kuvend, Ulqinaku e cila tha se është mbesa e një prej dëshmorëve të 2 prillit e quajti Ruçin si një njollë të zezë në historinë e Parlamentit. Izmira Ulqinaku: Jam mbesa e një prej …

Lexo me shume

PRISHJA E KULLES SE PREK CALIT NE VERMOSH, DEPUTETI STERKAJ THUMBON DOSHIN

Debati që shpërtheu për prishjen e kullës së heroit të Shkodrës  Prek Cali në Vermosh u kometua nga  deputeti socialisit i Qarkut Shkodër, Paulin Stërkaj në mbledhjen me deputetët dhe ministrat e PS.  Në fjalën e tij ai tha se rasti i kullës po përdoret nga një deputet për qëllimet e veta, duke mos përmendur emër, por është e qartë që Stërkaj i …

Lexo me shume

MAZHORANCA MIRATON E VETME STRUKTUREN E VETTINGUT

Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot organikën e institucioneve të Vetingut: 110 punonjës në total nga 187 që ishin propozuar për këto struktura. Opozita nuk mori pjesë në votim, u largua nga salla e mbledhjes, pasi me anë të një relacioni ishte shprehur kundër shkurtimit të punonjësve. Deputeti i PD, Eduard Halimi, ka reaguar për këtë vendim të marrë pa …

Lexo me shume

FLECKENSTEIN: SHQIPTARËT MERITOJNË ÇELJEN E NEGOCIATAVE NË MES TË 2018!

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein përforcon dhe një herë mesazhin që dha në Shqipëri gjatë vizitës së tij të pak ditëve më parë: Nuk ka kushte shtesë! “Ky ishte mesazhi që përcolla në Shqipëri si raporter i Parlamentit Europian” shkruan Fleckenstein në një postim në facebook ku pasqyron vizitën e tij në Shqipëri më 19 shtator 2017. …

Lexo me shume

PD NIS PERGATITJET PER PROJEKTLIGJIN PER DEKOMUNISTIZIMIN

Partia Demorkatike ka nisur punën mbi përgatitjen e projektligjit të dekomunistizimit në Shqipëri.Për këtë qëllim deputetët Aldo Bumci dhe Enkelejd Alibeaj zhvilluan një takim me kreut Shoqatës Antikomuniste dhe Ish të Dënuarve Politik, Nebil Çika.  “Ajo që ne këmbëngulim është implementimi, qoftë si qasje apo inisiativë ligjore e rezolutës së BE për njësimin e krimeve të komunizimit me ato të …

Lexo me shume

REAGON N/ KRYETARI I LSI- se, LUAN RAMA: TRAFIKANTET NE PUNE, SHTETI FLE GJUME

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama ka reaguar në një postim në Facebook lidhur me mosfunksionimin e sistemit të radarëve në vëzhgimin e hapësirë sonë detare, ku shpreh shqetësim për mosreagimin e Prokurorisë. “Radarët të fikur, trafikantët në punë, shteti fle gjumë!…”, e nis Rama statusin e tij, duke u shprehur se pavarësisht se ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA FUQIZON EDHE ME SHUME ZV/ KRYEMINISTREN MESI

Zëvendëskryeministrja Senida Mesi është ngarkuar me një detyrë specifike të përhershme nga kryeministri i vendit, Edi Rama. Ajo është caktuar si anëtare e përhershme e Konferencës së Kryetarëve, duke u komanduar si përfaqësuese e Këshillit të Ministrave për Marrëdhëniet me Parlamentin. Senida Mesi do të marrë pjesë në të gjitha mbledhjet e Konferencës së Kryetarëve, aty ky hartohet axhenda e …

Lexo me shume

VETTINGU, BASHA: TE NISE NGA RAMA DHE MINISTRAT E TIJ

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka përsëritur akuzat ndaj qeverisë dhe kryeministrit Rama për lidhje me krimin. Në këto rrethana, ka vlerësuar Basha, procesi i vettingut duhet të fillojë nga rangjet më të larta të shtetit. “Kur krimi i veshur me pushtet dhunon vetë policinë, vettingu duhet të nisë nga kryeministri, ministri i Brendshëm e kryebashkiakët të bërë njësh me …

Lexo me shume

BASHA: 3 KUSHTET PER REFORMEN ZGJEDHORE

Lulzim Basha ka njoftuar të hënën se Partia Demokratike ka nisur sot përpjekjen për reformimin e sistemit politik në vend. Në një prononcim për mediat, Basha ka deklaruar se politika është burimi i gjithë të këqijave në vend, ndaj dhe opozita ka nisur këtë betejë, e cila sipas tij nuk do të jetë vetëm politike, por edhe qytetare. “Shqipëria meriton …

Lexo me shume

SHEMBJA E KULLES SE PREKE CALIT, BASHA: U GODIT SIMBOLI ANTI- KOMUNIST

Partia Demokratike dënon shembjen e kullës së Prek  Calit, njeriu që kryesoi revoltën anti-komuniste në fillim të ’90-ës. Selia blu akuzon kryeministrin Rama po hakmerret ndaj prijësit legjendar. Deklarata e kreut te PD- se Lulzim Basha:  “Fadromat ne kullen e​ Prek Calit goditen sot  simbolin e kryengritjes se Kelmendit, revoltes se pare anti komuniste te Europes. Ato mure ne kullen …

Lexo me shume