Sunday , 19 September 2021

POLITIKE

META: PROTESTAT, NJË E DREJTË QË E GARANTON KUSHTETUTA

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, është kundër qeverisë sa i përket ndalimit të protestave referuar tubimit të fundit kundër masave kufizuese të zhvilluar një ditë më parë, për të cilin nuk u dha leje nga autoritetet, ndërkohë që çoi në procedimin e 7 personave.Në një prononcim për mediat pasi dhuroi gjak, Meta tha se protestat, tubimet janë një e drejtë …

Lexo me shume

RAPORTI I FREEDOM HOUSE PËR SHQIPËRINË, REAGON BASHA

Kreu i Partisë demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas raportit të Freedom House, sipas të cilit Shqipëria ka pësuar rënie në qeverisjen demokratike dhe në procesin zgjedhor. Në postimin e tij, Basha shkruan:“Bashkë me maskat e skaduara të qeverisë, ka rënë edhe maska e skaduar e demokracisë fasadë në Shqipëri. Freedom House arrin në këtë konkluzion në raportin e saj …

Lexo me shume

BASHA TAKON DREJTUESIT E SHOQATËS SHQIPTARE TË TURIZMIT: MUNGON PLANI NGA QEVERIA PËR SEZONIN TURISTIK

Kreu i PD, Lulzim Basha sot ka pritur në një takim drejtuesit e Shoqatës Shqiptare të Turizmit të cilët janë pjesë e një sektori shumë të goditur nga kriza e COVID-19. Drejtuesit e kësaj Shoqate thonë se nga qeveria nuk ka asnjë ndihmë financiare për turizmin, madje as nga garancia sovrane nuk ka përfituar ky sektor.Operatorët nuk janë ndihmuar për …

Lexo me shume

PD: KLASIFIKOHET SEKRET EDHE TENDERI PËR BLERJEN E LETRAVE HIGJIENIKE

Partia Demokratike vijon denoncimet ndaj qeverisë për çështjen e tenderëve sekretë në situatë pandemie. Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi deklaroi se në këtë kohë të vështirë, kur pandemia COVID -19 e ka bërë edhe më te vështirë, edhe më të pamundur jetesën, është faktuar se prioriteti më i madh i qeverisë është të vjedhë me çdo lloj forme …

Lexo me shume

PD: PROKURORIA TË HETOJË VJEDHJEN E SHQIPTARËVE ME KONTRATA SEKRETE

Ish-deputetja e PD-së Albana Vokshi ka bërë një denoncim para Ministrisë së Shëndetësisë duke nxjerrë edhe dokumentet zyrtarë. Ajo deklaroi se respiratorët e oksigjenit u blenë me dyfishin e çmimit të tregut, ndërsa vazhdon heshtja fajtore.Ajo kërkon që prokuroria të dalë nga karantina dhe të hetojë vjedhjen e shqiptarëve me kontratat sekrete.

Lexo me shume

BASHA: U NEGLIZHUAN MASAT MBROJTËSE, KOHA NUK PRET!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një dalje për mediat kërkoi shtimin e testimeve të COVID 19, si e vetmja mundësi që të vihet në kontroll pandemia dhe të mos shkojë drejt humnerës edhe ekonomia.Basha tha se qytetarët nuk i kanë marrë ende pagat e vendosura nga qeveria, ndërkohë që mijëra biznese po detyrohen të falimentojnë.

Lexo me shume

PD DENONCON TENDERIN E QEVERISË

Partia Demokratike denoncon atë që e quan “një nga aferat më të mëdha të qeverisë në kohën e pandemisë”. Bëhet fjalë për tenderin për blerjen e pajisjeve mbrojtëse spitalore të datës 21 mars. Sipas ish deputetes Albana Vokshi janë për mbi 200 mijë maska dhe mjete të tjera mbrojtëse, të blera nga qeveria me çmime stratosferike.Edhe ish deputeti Alibeaj u …

Lexo me shume

BASHA: QEVERIA TË BËJË TRANSPARENCË, HAPI PARË: RRITJA E TESTIMEVE

Në një bashkëbisedim me gazetarët, kreu i PD Lulzim Basha, duke u ndalur tek projeksionet e Ramës me 18 mijë të vdekur, tha se ato janë plotësisht të pavërteta. Basha kërkoi që qeveria të bëjë transparencë, ndërkohë hapi i parë është rritja e testimeve që na çon tek e vërteta dhe vendimet që duhen marrë për daljen nga kriza.Basha tregoi …

Lexo me shume

MIRATOHEN ME RIFORMULIME NDRYSHIMET NË KODIN PENAL

Kuvendi ka mirtatuar me shumicë votash ndryshimet në Kodin Penal me disa riformulime duke marrë parasysh rekomandimet e Presidentit Meta. Sipas Ruçit janë pasqyruar në ligjin e miratuar edhe rekomandimet e Metës si dhe janë dakordësuar me shumicën dërrmuese të grupeve parlamentare.Kjo do të thotë se masa apo dënimi më i thjeshtë për një qytetar për shkelje të masave është …

Lexo me shume

PD: PA SHTIMIN E TESTIMEVE NUK SHKËPUSIM DOT ZINXHIRIN E INFEKTIMIT

Partia Demokratike vazhdon që të insistojë se numri i testimeve është e vetmja rrugë që kthen normalitetin në vend. Ish-deputeti i PD Bardh Spahia deklaron se rezultatet pozitive ë pacientit ndërsa merrte shërbim në spitalin e Traumës, pas aksidentit automobilistik, tregojnë dhe njëherë rëndësinë e rritjes së testimeve.Sipas tij, sot kemi disa mjekë dhe infermierë nga Spitali i Traumës të …

Lexo me shume