POLITIKE

DEKLARATAT E ZV/KRYEMINISTRES MESI, REAGON PD SHKODER

Pas fjalës së zv/kryeministres Senida Mesi në kuvend për disa projekte që do të zbatohen në Shkodër, siç është edhe ajo e pikës kufitare të përbashkët Shqipëri – Mal i Zi, ka ardhur edhe reagimi i deputetes së PD në Qarkun Shkodër, Izmira Ulqinaku. Në një dalje për mediat, Ulqinaku përmendi projektet që nuk janë zbatuar nga qeveria ose kanë …

Lexo me shume

FATMIR XHAFAJ JEP DOREHEQJEN, JA ÇFARE THOTE

Jep dorëheqjen ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale i cili njofton se ka pranuar dorëheqjen e Xhafajt, duke e falenderuar atë për kontributin në krye të dikasterit më të rëndësishëm të vendit. Kreu i qeverisë njofton gjithashtu edhe emrin e ministrit të ri të Brendshëm i cili vjen nga radhët …

Lexo me shume

NOKA: PD KA QENE DHE VIJON TE JETE E BASHKUAR

Partia Demokratike Shkodër ka qenë dhe është e bashkuar. Madje, Sot është më solide dhe më e fortë se kurrë. Deklarata vjen nga deputeti i PD dhe njëkohësisht i deleguari për veriun, Flamur Noka. Ai sheh një rifreksim të degës së PD Shkodër dhe shprehet i bindur se kjo do të jetë kryesia e fitores së zgjedhjeve lokale dhe të …

Lexo me shume

AMBASADORI AUSTRIAK KOMENTON SITUATEN POLITIKE NE VEND

Nga qyteti i Shkodrës, ambasadori austriak në vendin tonë, Johan Sattler, tha se Vettingu i politikanëve është i rëndësishmë, por sipas tij atë do ta bëjnë institucionet e reja të drejtësisë. Duke iu referuar aksioneve kundër të ashtuquajturve të “Fortët”, Sattler kujtoi termin e Peshkut të Madh, të ambasadorit amerikan Donald Lu që tashmë është larguar nga vendi. “Peshku i …

Lexo me shume

ZGJEDHJET NE PARTINE DEMOKRATIKE MALESI E MADHE

Ashtu si në të gjjithë vendin edhe dega e Partisë Demokratike në Malësi të Madhe ka zhvilluar proçesin e riorganizimit të saj. Kështu, janë organizuar zgjedhjet për kryetarët e grup-seksioneve të kësaj bashkie. Kësisoj, në grup-seksionin e Këlmendit është shpallur fitues Gjeto Dukaj, një emër i njohur në Partinë Demokratike dhe tepër aktiv në këtë forcë politike. Më pas, në …

Lexo me shume

VOTIMET NE PD SHKODER, DALIN EMRAT E FITUESVE NE ZGJEDHJET E GRUP-SEKSIONEVE

FITUESIT NE ZGJEDHJET NE GRUPSEKSIONE PD-Shkoder: Grupsek. 1/1 Blendi Gjylbegaj Grupsek. 1/2 Gentian Ibroja Grupsek. 1/3 Malvin Halili Grupsek. 1/4 Vildana Gushta Grupsek. 1/5 Selami Smajli Grupsek. 2/1 Ardit Qylybyli Grupsek. 2/4 Ergy Ivziku Grupsek. 2/5 Agim Plepi Grupsek. 3/1 Agron Kastrati Grupsek. 3/3 Emiljano Çekini Grupsek. 4/1 Altin Salihi Grupsek. 4/2 Benjamin Nako Grupsek. 4/4 Arben Lushaj Grupsek. 5/1 …

Lexo me shume

RIORGANIZIMI I PARTISE DEMOKRATIKE SHKODER

Këtë të shtunë është mbyllur faza e dytë për riorganizimin e Partisë Demokratike në degën e Shkodrës. Gjatë kësaj të shtunë u organizuan edhe votimet për kryetarët e grup-seksioneve. Deputeti i Partisë Demokratike dhe njëkohësisht i deleguari për Veriun, Flamur Noka, shprehet i kënaqur për proçesin e zhvilluar. Noka vlerësoi edhe pjesëmarrjen në votime, nderkohë nuk ngurroi të komentonte edhe …

Lexo me shume

PLATFORMA PER “ÇLIRIMIN E ZGJEDHJEVE”

Vetëm pak ditë pasi shumica prezantoi draftin me ndryshimet në Reformën Zgjedhore, këtë të hënë kryetari i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar para deputetëve demokratë dhe opozitës platformën që sipas tij do të “çlirojë zgjedhjet” nga krimi, shitblerja e votës dhe kapja shtetërore. Platforma e opozitës mbështetet në katër pika, që sipas Bashës janë thelbësore; Dekriminalizimi i procesit zgjedhor, ku …

Lexo me shume

KOKAJ: PD NE MALESI TE MADHE KA MARRE NJE PAMJE TJETER

Partia Demokratike në Malësi të Madhe ka marrë një pamje tjetër. Është vetë kryetari i kësaj force politike në këtë zonë, Anton Kokaj, që shfaqet optimistë edhe për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm. Kokaj fton të larguarit për arsye të ndryshme nga PD Malësia që të bëhen pjesë e ristrukturimit. Ai e cilëson Partiën Demokratike në Malësi të Madhe …

Lexo me shume

PROPOZIMI I ÇUDITSHEM PER VOTIMET

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, kush financon partitë nuk mund të marrë tendera që kalojnë shumën 10 milionë lekë për 3 vite me radhë. Krerët e partive politike në Shqipëri, krahas kërkesës për t’u regjistruar në zgjedhjet e ardhshme lokale, do të bëjnë edhe një deklaratë me shkrim, përmes të cilës do të përbetohen se nuk do të blejnë votat. Kështu …

Lexo me shume