Wednesday , 4 August 2021

POLITIKE

AMBASADORI AUSTRIAK FLET PËR INTEGRIMIN E SHQIPËRISË NË BE

Austria është mbështetësë e vazhdueshme e Shqipërisë dhe kjo është krejtësisht normale duke parë edhe historinë e marrdhënieve tona, e sidomos në rolin e saj gjatë periudhës së Austro-Hungarisë e deri në ditët e sotme. Prandaj ne shpresojmë që Shqipëria të marrë sa më shpejt vendimin pozitiv për hapjen e negociatave për në BE-, u shpreh kështu nga Shkodra ambasadori …

Lexo me shume

75-VJETORI I KRYENGRITJES ANTI-KOMUNISTE TË KËLMENDIT

Partia Demokratike ka kujtuar 75 vjetorin e kryengritjes anti-komuniste të Kelmendit, si një lëvizje opozitare kundër regjimit ku mbeten të vdekur 44 persona nga popullsia civile. Me anë të një statusi në facebook, kryetari i PD Lulzim Basha shpreh shqetësimin se edhe sot në demokraci dëshirohet zhdukja e opozitës.“75 vjet më parë, malësorët e Kelmendit u ndeshën ballasi me forcat …

Lexo me shume

“FORCA E KRIMIT NË SHKODËR SI KURRË MË PARË!”

Ngjarjet e fundit në Shkodër vijojnë të jenë në fokus të Partisë Demokratike. Ka qenë sërish ish deputetja e PD Izmira Ulqinaku, që ka reaguar përmes një postimi në facebook, për krimin në Shkodër.“Forca e krimit në Shkodër si kurrë më parë! Vazhdon saga e përplasjeve. Qyteti është nën presion e gjithë frikë! Digjen automjetet në mes të qytetit dhe …

Lexo me shume

“RRUGA E VETME PËR TË DALË NGA KRIZA JANË ZGJEDHJET E PARAKOHSHME”

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përsëriti se rruga e vetme për të dalë nga kriza e thellë politike dhe kushtetuese në cilën është futur vendi janë zgjedhjet e parakohshme. Ndërsa mazhoranca ka refuzuar qartazi, duke deklaruar se zgjedhje do të ketë vetëm në 2021, Basha pati edhe një paralajmërim.Duke folur pas takimit një orësh me delegacionin e Venecias për …

Lexo me shume

PROPOZIMET E PD KUNDËR KRIMIT ZGJEDHOR

Partia Demokratike ka prezantuar propozimet kundër krimit zgjedhor. Ish deputeti Oerd Bylykbashi, u shpreh se synimi i PD është garantimi i fushë lojës së barabartë për të gjithë aktorët zgjedhorë, ndërkohë janë prezantuar tre paketa në lidhje me ndryshimet që opozita e bashkuar propozon për të goditur krimet zgjedhore, duke rritur rolin e organeve ligjzbatuese; Prokurorisë së shtetit, policisë dhe …

Lexo me shume

BASHA: ZGJEDHJET E PARAKOHSHME TË BËHEN SA MË SHPEJT

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka pritur paraditen e kësaj të mërkurë në zyrën e tij në selinë blu ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca. Në një komunikim për mediat pas takimit, Basha tha se opozita mban të njëjtin qëndrim në raport me zgjedhjet e parakohshme.I pyetur nëse opozita do të shkojë në zgjedhje pa një ndarje të re territoriale, …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI I KOSOVËS, TAKIME NË SHQIPËRI

Kryeministri i ri i Kosvës, Albin Kurti ka zhvilluar një sërë takimesh në vendin tonë, me presidentin Meta, kryeministrin Rama dhe kreun e PD Basha. Pas takimit në selinë e PD, Kurti tha se e kemi obligim të jemi në shërbim të qytetarëve për të ngritur dinjitetin e tyre, ndërsa në krahun tjetër kryedemokrati Lulzim Basha, u shpreh se ka …

Lexo me shume

30 QERSHORI, PAS GURAKUQIT REAGON EDHE VOLTANA ADEMI

Pas ish-deputetit Romeo Gurakuqi, ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi për presionin e policisë së Shkodrës ndaj punonjësve të Bashkisë Shkodër. Postimin e saj në facebook, Ademi e nis me titullin: “30 Qershori” dhe turpi që bën çdo ditë kjo mazhorancë me presionin ndaj Bashkisë Shkodër.“Ndërsa të gjitha institucionet ndërkombëtare, më i fundit Këshilli i Europës, vazhdojnë të …

Lexo me shume

MUNGESA E DREJTUESIT NË PS SHKODËR

Partia Socialiste ka mbledhur paraditen e kësaj të hënë Kryesinë, në fokus të së cilës kanë qenë diskutimet për organizim të brendshëm. Mbledhja ka zgjatur për rreth 60 minuta dhe në fund të saj ishte kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla i cili zbuloi atë se çfarë është diskutuar, ku vuri theksin në ristrukturim total të partisë.Balla shtoi se nga …

Lexo me shume

PD PËRSHËNDET QËNDRIMIN E KiE-s, BARDHI: RAMA PO ZGJAT AGONINE E TIJ

Partia Demokratike ka përshëndetur deklaratën e delegacionit të Këshillit të Europës që vizitoi Tiranën pak ditë më parë dhe më pas pati një raport për situatën në vend dhe 30 qershorin. Në një deklaratë për mediat, sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi tha se që prej zgjedhjeve të manipuluara të 2017 shqiptarët nuk kanë një qeveri legjitime që përfaqëson …

Lexo me shume