Wednesday , 19 December 2018

POLITIKE

KORRUPSIONI NE SHQIPERI SIPAS QYTETAREVE

Partitë politike, gjyqësori, doganat dhe sistemi shëndetësor perceptohen nga shqiptarët që kanë nivelin më të lartë të korrupsionit ndër vendet e Ballkanit Perëndimor. Konkluzioni ka dalë nga barometri i Opinionit Publik të vitit 2018, i publikuar së fundmi nga Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC). Mbi 6000 të anketuarve nga Shqipëria, Bosnjë Hercegovina, Maqedonia, Kosova, mali i Zi dhe Serbia u …

Lexo me shume

PROÇEDOHET NE GJENDJE TE LIRE, REAGON KRYETARI I FRPD SHKODER

Pas proçedimit në gjëndje të lirë nga policia vendore e policisë Shkodër, për protestën e organizuar ndaj kryeministrit Rama, ka ardhur edhe reagimi i kryetarit të FRPD Shkodër Arvid Bushati. Ai thotë se qytetarët shkodranë e kanë kuptuar se bëhet fjalë për dy grupe. Një grup të qytetarë të lirë dhe një grup me policë që po shkelin ligjin. Asnjë …

Lexo me shume

“HAPJA E NEGOCIATAVE NE VITIN 2019-te, MASHTRIM I RAMES”

Hapja e negociatave në qershorin e vitit 2019-të është një mashtrim i radhes i Qeverisë Rama.Kështu shprehet Kryetari i Partisë Demokratike në Lezhë Paulin Marku, sipas të cilit shkaku i mos hapjes së nogociatave është vetë Kryeministri Edi Rama i cili nuk ka ofruar asgje për Shqiptaret në 5 vite të qeverisjes së tijë. Sipas Kryedemokratit të Lezhës Paulin Marku …

Lexo me shume

VETINGU NE POLICI, GURAKUQI: DUHET VULLNET

Mjafton të kesh një polici që nuk abuzon me liritë civile dhe respekton lirinë e individit. Dhe kështu, është shumë e lehtë të bëhet ky vend, por mjafton të kesh vullnet. Kështu shprehet deputeti i Partisë Demokratike në Qarkun Shkodër, Romeo Gurakuqi. Sipas tij, janë 286 specialistë të hequr nga puna që kanë kryer në akademitë të njohura të policisë. …

Lexo me shume

“PESHQIT E MEDHENJ TE NDIQEN PENALISHT DHE TE FUTEN NE BURG”

Duam që peshqit e mëdhenj të ndiqen penalisht dhe të futen në burg. Ky do të ishte sukses, por qeveria, prokuroria dhe policia kanë dështuar në arrestimin e Klement Balilit. Kjo ishte deklarata e ambasadorit amerikan në vendin tonë, Donald Lu. Në një takim të organizuar në kryeqytet, ambasadori Lu tha se nuk ka pasur aftësi ose vullnet për ta …

Lexo me shume

NUK DO KETE GARDHE DHE KAMPE REFUGJATESH

Nuk do ketë gardhe mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, dy kryeministrat ai i Malit të Zi Dushko Markoviq dhe Edi Rama i Shqipërisë u shprehen se nuk do ketë gardhe mes dy vendeve si dhe nuk do ketë kampe refugjatësh. Rama dhe Markoviq gjatë konferencës për shtyp folen edhe mbi ndërtimin e austradës Adriatiko Joniane, ku u shprehen se …

Lexo me shume

MBLEDHJE E PERBASHKET E QEVERISE SHQIPTARE DHE MALAZEZE NE SHKODER

Qeveria Shqiptare dhe Qeveria e Malit të Zi kanë zhvilluar mbledhjen e përbashkët në Shkodër. Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij vlerësoi bashkëpunimin mes dy vendeve, por tha se shkëmbimet tregtare nuk janë në shifrat të kënaqshme, pasi nuk reflektojnë afërsinë mes dy vendeve. Si u fol për hapjen e pikave të reja kufitare sic është ajo në Zogaj. …

Lexo me shume

PROTESTE NGA FRPD SHKODER NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA

Takimi i përbashkët mes qeverise shqiptare dhe asaj malazeze në qytetin e Shkodrës nuk ka kaluar pa incidente. Kanë qenë të rinjtë e Forumit Rinor të Partisë Demokratike Shkodër, të cilët kanë protestuar ndaj qeverisë shqiptare për ngjarjet e fundit në vend. Por, nuk kanë munguar as përplasjet mes kryetarit të FRPD Shkodër, Arvit Bushati dhe policisë. Ndërkohë, vetë Bushati …

Lexo me shume

“SHTYRJA E HAPJES SE NEGOCIATAVE, E PRITSHME”

Shtyrja e hapjes së negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian të Shqipërisë shihet me shqetësim nga opozita. Por, një gjë e tillë ka qenë e paralajmëruar sipas deputetit të Partisë Demokratike në Qarkun Shkodër, Romeo Gurakuqi. Kjo sepse kushti kryesor ka qenë implementimi i reformës në drejtësi dhe një gjë të cilën qeveria nuk e ka bërë duke përdorur dyftyrësi …

Lexo me shume

BE SHTYN HAPJEN E NEGOCIATAVE PER  SHQIPERINE

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian kanë caktuar qershorin e vitit të ardhshëm për hapjen e negociatave. Në draftin e vendimit jsnë caktuar dhe detyrat për Shqipërinë. “Duke pasur parasysh progresin e mësipërm, në veçanti për pesë prioritetet kyçe, Këshilli pajtohet që t’i përgjigjet pozitivisht progresit të mësipërm të bërë nga Shqipëria dhe planifikon rrugën drejt hapjes së …

Lexo me shume