Friday , 22 October 2021

POLITIKE

ILIR META E QUAN EDI RAMËN ISH-KRYEMINISTËR

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta pasi ndoqi ndeshjen e basketbollit në Shkodër mes Vllaznisë që mposhti Tiranën ka komentuar ndeshjen por edhe kryeministrin Rama. Ai madje kryeministrin aktual e quan Ish-Kryeministri. Duke komentuar pyetjen se a e respekton kryeministrin aktual si nje ish-basketbollist, Meta tha…Sa i përket ndeshjes ai u shpreh se nuk ishte as me Vllazninë as me Tiranën, …

Lexo me shume

“PO TË DËGJOJ” NË DAJÇ

Gjatë turit #Potëdëgjoj, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u ndal në Dajç të Shkodrës, teksa vizitoi fëmijët dhe prindërit e zonës në shkollën e mbyllur “Shtjefën Maçi”. Prindërit tregojnë se fëmijët janë zhvendosur larg, në Dajç të ri ose në Shkodër për të ndjekur mësimet. Fëmijët i thanë Bashës se udhëtojnë çdo ditë me furgon në orën 6.30 për …

Lexo me shume

LETRA DËRGUAR KOMISIONERIT PËR ZGJERIMIN

Presidenti Ilir Meta tha se letra dërguar Komisionerit për Zgjerimin nuk ishte për t’u bërë e ditur publikisht, por për të ndihmuar Komisionin Europian sipas tij, në korrigjimin e një fraze për ngërçin në Gjykatën Kushtetuese. Meta tha se qëllimi i tij nuk ishte bllokimi i negociatave, duke cituar çfarë i kishte shkruar eurokomisionerit.Presidenti Ilir Meta u pyet nga gazetarët …

Lexo me shume

“SHPORRJA E TIRANISË DHE FITORJA E DEMOKRACISË”

Pas tubimit të 2 marsit të thirrur nga Presidenti Ilir Meta, Partia Demokratike ka për objektiv të shporrë tiraninë dhe të vendoset demokracia. Një gjë e tillë u pranua edhe nga kreu i PD, Lulzim Basha. Teksa mori pjesë në një takim me strukturat e kësaj force politike dhe të rinj të qytetit, Basha tha se shporrja e tiranisë dhe …

Lexo me shume

META PARALAJMËRON ASHPËR!

Për rreth 2 orë ka zgjatur tubimi i thirrur nga presidenti Ilir Meta në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Ai u karakterizua nga flamuri shqiptar, ndërsa në përfundim kreu i shtetit, duke marrë vetë në dorë flamurin amerikan, paralajmëroi se pas 15 marsit, kur të miratohet me konsensus reforma zgjedhore, që është edhe kusht për integrimin e Shqipërisë në BE, do …

Lexo me shume

PERKUJTOHET 576-VJETORI I BESELIDHJES SE LEZHES

Lezha ka përkujtuar 576-vjetorin e Besëlidhjes së princave Shqiptar një nga momentet më të rëndësishme historike të periudhës së Skënderbeut. Në aktivitet e organizuara nga bashkia për këtë datë të rëndësishme, ishin të pranishem zyrtar lokal e qëndror, historian dhe qytetare të shumtë. Fillimisht u ngrit flamuri dhe u bënë homazhe pranë obeliskut të Besëlidhjes.Më pas veprimtaria u zhvendos në …

Lexo me shume

PARTIA DEMOKRATIKE PERKUJTON BESELIDHJEN E LEZHES

576-vjetori i Besëlidhjës së Lezhës është perkujtuar edhe nga Partia Demokratike. Përfaqësues lokal dhe qëndror të kësaj force politike vendosen buqeta me lule në vendin që perkujton këtë ngjarje të rendesishme që sipas tyre është një bashkim edhe shpirteror i shqiptarëve.Duke ju referuar tubimit të thirrur nga Presidenti Meta, sekretari ligjor i Partisë Demokratike tha se qytetaret pa ngjyrime politike, …

Lexo me shume

PUBLIKOHET RAPORTI I KE PER SHQIPERINE

Komisioni Evropian ka publikuar sot raportin për Shqipërinë, ku vlerëson proçesin e reformave dhe përsërit qëndrimin për çeljen e negociatave për vendin tonë dhe Maqedoninë e Veriut.“Në kuadër të arritjes së një progresi domethënës dhe përmbushjes së kushteve të përcaktuara në mënyrë unanime nga Këshilli Evropian në Qershor 2018, Komisioni Evropian rekomandoi në paketën e tij të zgjerimit 2019 që …

Lexo me shume

NGA SHKODRA, MONIKA KRYEMADHI THIRRJE PËR TUBIMIN ME 2 MARS

Çdo qytetar që ndihet i grabitur duhet të marrë pjesë në tubimin e thirrur nga presidenti Ilir Meta me 2 mars. Kështu u shpreh nga Shkodra kryetarja e LSI Monika Kryemadhi. Sipas saj, kjo është një datë për të treguar jo se je me Metën, por për të treguar që gjithë shqiptarët janë një për të mbrojtur integritetin e vendit …

Lexo me shume

20 SHKURT 1991, REAGIME NGA PARTIA DEMOKRATIKE

Përfaqësues të opozitës kanë përkujtuar 20 shkurtin e vitit 1991. Me anë të një postimi në facebook, kreu i PD Lulzim Basha shkruan: “20 shkurti është dita për të kujtuar me respekt të gjithë ata studentë dhe qytetarë që shembën simbolin e fundit komunist në Europë duke rrëzuar shtatoren e diktatorit.Sot ne kujtojmë me krenari duke nderuar çdo shqiptar që …

Lexo me shume