Thursday , 13 August 2020

POLITIKE

EDUART NDOCAJ ZYRTARIZON KANDIDATUREN PER BASHKINE E LEZHES

Kryetari i Bashkimit Demokristjan Shqiptar Eduart Ndocaj, ka zyrtarizuar kandidaturen e tijë për zgjedhjet e vendore të vitit 2019-të në Bashkinë e Lezhës.Në një dalje për mediat Ndocaj ka prezantuar para gazetareve programin i cili është i fokosuar për tju dhënë Zgjidhje problematikave që ka kjo njesi vendore.Sipas Ndocajt Lezha ka resurse të jashtëzakonshme, por ato janë shfrytezuar negativisht dhe …

Lexo me shume

MINISTRI BUSHATI NE POSTRIBE, TAKIM ME BANORET

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati, në cilësinë e drejtuesit politik për qarkun e Shkodrës zhvilloi një takim me banorë të Postribës. Gjatë bisedës me banorët u evidentuan problematikat dhe nevojat që shqetësojnë komunitetin në këtë zonë, si dhe bashkërendimi për zgjidhjen e një sërë problemesh që lidhen me mungesën dhe harresën e pushtetit lokal. Gjatë fjalës …

Lexo me shume

DEKLARATAT E ZV/KRYEMINISTRES MESI, REAGON PD SHKODER

Pas fjalës së zv/kryeministres Senida Mesi në kuvend për disa projekte që do të zbatohen në Shkodër, siç është edhe ajo e pikës kufitare të përbashkët Shqipëri – Mal i Zi, ka ardhur edhe reagimi i deputetes së PD në Qarkun Shkodër, Izmira Ulqinaku. Në një dalje për mediat, Ulqinaku përmendi projektet që nuk janë zbatuar nga qeveria ose kanë …

Lexo me shume

FATMIR XHAFAJ JEP DOREHEQJEN, JA ÇFARE THOTE

Jep dorëheqjen ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetet sociale i cili njofton se ka pranuar dorëheqjen e Xhafajt, duke e falenderuar atë për kontributin në krye të dikasterit më të rëndësishëm të vendit. Kreu i qeverisë njofton gjithashtu edhe emrin e ministrit të ri të Brendshëm i cili vjen nga radhët …

Lexo me shume

NOKA: PD KA QENE DHE VIJON TE JETE E BASHKUAR

Partia Demokratike Shkodër ka qenë dhe është e bashkuar. Madje, Sot është më solide dhe më e fortë se kurrë. Deklarata vjen nga deputeti i PD dhe njëkohësisht i deleguari për veriun, Flamur Noka. Ai sheh një rifreksim të degës së PD Shkodër dhe shprehet i bindur se kjo do të jetë kryesia e fitores së zgjedhjeve lokale dhe të …

Lexo me shume

AMBASADORI AUSTRIAK KOMENTON SITUATEN POLITIKE NE VEND

Nga qyteti i Shkodrës, ambasadori austriak në vendin tonë, Johan Sattler, tha se Vettingu i politikanëve është i rëndësishmë, por sipas tij atë do ta bëjnë institucionet e reja të drejtësisë. Duke iu referuar aksioneve kundër të ashtuquajturve të “Fortët”, Sattler kujtoi termin e Peshkut të Madh, të ambasadorit amerikan Donald Lu që tashmë është larguar nga vendi. “Peshku i …

Lexo me shume

ZGJEDHJET NE PARTINE DEMOKRATIKE MALESI E MADHE

Ashtu si në të gjjithë vendin edhe dega e Partisë Demokratike në Malësi të Madhe ka zhvilluar proçesin e riorganizimit të saj. Kështu, janë organizuar zgjedhjet për kryetarët e grup-seksioneve të kësaj bashkie. Kësisoj, në grup-seksionin e Këlmendit është shpallur fitues Gjeto Dukaj, një emër i njohur në Partinë Demokratike dhe tepër aktiv në këtë forcë politike. Më pas, në …

Lexo me shume

VOTIMET NE PD SHKODER, DALIN EMRAT E FITUESVE NE ZGJEDHJET E GRUP-SEKSIONEVE

FITUESIT NE ZGJEDHJET NE GRUPSEKSIONE PD-Shkoder: Grupsek. 1/1 Blendi Gjylbegaj Grupsek. 1/2 Gentian Ibroja Grupsek. 1/3 Malvin Halili Grupsek. 1/4 Vildana Gushta Grupsek. 1/5 Selami Smajli Grupsek. 2/1 Ardit Qylybyli Grupsek. 2/4 Ergy Ivziku Grupsek. 2/5 Agim Plepi Grupsek. 3/1 Agron Kastrati Grupsek. 3/3 Emiljano Çekini Grupsek. 4/1 Altin Salihi Grupsek. 4/2 Benjamin Nako Grupsek. 4/4 Arben Lushaj Grupsek. 5/1 …

Lexo me shume

RIORGANIZIMI I PARTISE DEMOKRATIKE SHKODER

Këtë të shtunë është mbyllur faza e dytë për riorganizimin e Partisë Demokratike në degën e Shkodrës. Gjatë kësaj të shtunë u organizuan edhe votimet për kryetarët e grup-seksioneve. Deputeti i Partisë Demokratike dhe njëkohësisht i deleguari për Veriun, Flamur Noka, shprehet i kënaqur për proçesin e zhvilluar. Noka vlerësoi edhe pjesëmarrjen në votime, nderkohë nuk ngurroi të komentonte edhe …

Lexo me shume

PLATFORMA PER “ÇLIRIMIN E ZGJEDHJEVE”

Vetëm pak ditë pasi shumica prezantoi draftin me ndryshimet në Reformën Zgjedhore, këtë të hënë kryetari i PD, Lulzim Basha, ka prezantuar para deputetëve demokratë dhe opozitës platformën që sipas tij do të “çlirojë zgjedhjet” nga krimi, shitblerja e votës dhe kapja shtetërore. Platforma e opozitës mbështetet në katër pika, që sipas Bashës janë thelbësore; Dekriminalizimi i procesit zgjedhor, ku …

Lexo me shume