POLITIKE

FRROKAJ-RAMES: ZHBLLOKO LEJET E NDERTIMIT

Kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj i ka kërkuar kryeministrit Rama që të zhbllokoje lejet e ndërtimit, gjatë takimit të përbashket që kryeministri zhvilloi me drejtues vendor dhe të insitucioneve të qarkut Lezhë.Sipas Frrokajt bllokimi i këtyre lejeve ka sjëllë veshtiresi të shumta financiare në njesinë vendore që ai drejton. Në këtë takim nuk kanë munguar as batutat mes kryeministrit …

Lexo me shume

RAMA: NE QARKUN E LEZHES KEMI FINANCUAR 220 PROJEKTE

Në të gjithë qarkun e Lezhës janë financuar 220 projekte nga Qeveria Shqiptare, por nevojat janë shumë herë më të mëdha.Kështu është shprehur Kryeministri Edi Rama i pyetur nga telezioni Rozafa për mos financimin e projekteve të Bashkisë Lezhë. Bashkia Lezhë ka ngritur disa herë diskriminimin që i është bërë Lezhës nga qeveria shqiptare, e cila nuk i ka financiar …

Lexo me shume

BASHA: NUK KA SHQIPERI NE BE, PA DREJTESI QE NDESHKON KRIMIN

Ndryshe nga kryeministri Edi Rama, i cili bën përgjegjës opozitën se po pengon aspiraten europiane të Shqipërisë, kreu i dekotratëve Lulzim Basha thotë se pengesa e vetme është krimi i veshur me pushtet.Nga Kurbini ku vijoj turin e takimeve me strukturat drejtuese të Partisë Demokratike, Basha tha se rruga nga unioni kalon përmes një drejtësie të pavarur që ndëshkon këdo, …

Lexo me shume

PD NE MALESI TE MADHE, GATI PER PROTESTEN E 27 JANARIT

Partia Demokratike ne Malesi te Madhe ka zhvilluar mbledhjen e rradhes me anetare te kesaj force politike. Ne fokus ishte protesta qe do te organizohet nga opozita me 27 Janar ne Tirane. Kreu i PD-se ne Malesi te Madhe, Anton Kokaj, bashkebisedoi me anetaret per udhezimet e dhena nga kreu i PD-se Lulzim Basha. Nderkohe, ne fjalen e tij, Kokaj …

Lexo me shume

OPOZITA BËHET GATI PËR PROTESTAT NDAJ QEVERISË

Opozita është gati për një aksion të gjërë protestash, të cilat do të nisin brenda këtij muaji. Një gjë e tillë është bërë me dije edhe më parë, por u konfirmua edhe këtë të hënë nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Kreu i PD-së  bëri thirrje për bashkim në protest për të luftuar krimin e qeverisë dhe sipas tij, …

Lexo me shume

ASAMBLEJA E PS-së, THIRRJA E RAMËS PËR OPOZITEN

Hapja e negociatave me Shqipërinë për anëtarësimin në Bashkimin Europian ka qenë një temë e diskutuar gjatë asamblesë së Partisë Socialiste këtë të shtunë. Në fjalën e tij, kryeministri Rama kritikoi opozitën dhe tha se jemi rasti i parë që reforma në drejtësi shqetëson opozitën dhe jo qeverinë. Rama i bëri thirrje Partisë Demokratike dhe kreu të saj, Lulzim Basha …

Lexo me shume

NDALIMI I QYTETAREVE QE MOREN PJESE NE PROTESTEN E 18 DHJETORIT

Në reagimin e parë për vitin 2018, Lulzim Basha ka dënuar ndalimin e qytetarëve që morën pjesë në protestën e 18 dhjetorit para parlamentit. Basha e cilëson kryeministrin frikacak, ndërsa shton se veprimi është shenjë e tmerrit nga protesta e radhës. “Ndalimi i protestuesve edhe ne naten e nderrimit te viteve eshte reagim prej frikacaku i Edi Rames nga zemerimi …

Lexo me shume

METALIAJ: NE JANAR OPOZITA DO TE NISE PROTESTAT

Edi Rama ka dhunuar kushtetuten me zgjedhjen e kryeprokurores së Përgjithshme të përkohshme, ndaj Partia Demokratike nuk do bëjë asnjë kompromis për këtë çështje.Kështu shprehet Deputetja e Partisë Demokratike në Qarkun e Lezhës, Lindita Metaliaj, e cila thotë se duke nisur nga janari opozita do të nisë protestat.Sipas Metaliajt sot shqiptaret janë më të varfer se kurrë, e kjo ka …

Lexo me shume

QËNDRIMI, BERISHA: NUK JAM TËRHEQUR NGA DJEGIA E MANDATEVE

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë një interviste për TV Klan, është shprehur se nuk është tërhequr nga propozimi për djegien e mandateve, si formë reagimi pas zgjedhjes së kryeprokurores së përkohshme dhe dhunës që shoqëroi këtë proces. “Nuk kam marrë vendim akoma. Por unë po ndjek debatin normal që po zhvillohet mes forcave politike, të cilat po diskutojnë për qëndrimet që …

Lexo me shume

VETINGU,KONTROLL BANESAVE TË 57 PROKURORËVE E GJYQTARËVE/EMRAT

Mobiliet luksoze,verifikim deri në detajet e imëta Pjesë e kontrollit dhe Arta Marku e Adriatik Llalla 57 prokurorët dhe gjyqtarët e parë Mundësitë që, 57 prokurorët dhe gjyqtarët e parë t’i shpëtojnë sitës së trefishtë të Vetingut, sa vijnë dhe bëhen më të pakta. Pas dorëzimit të dosjeve të kontrollit nga ILDKP pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (organi kryesor …

Lexo me shume