POLITIKE

OPOZITA BËHET GATI PËR PROTESTAT NDAJ QEVERISË

Opozita është gati për një aksion të gjërë protestash, të cilat do të nisin brenda këtij muaji. Një gjë e tillë është bërë me dije edhe më parë, por u konfirmua edhe këtë të hënë nga kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Kreu i PD-së  bëri thirrje për bashkim në protest për të luftuar krimin e qeverisë dhe sipas tij, …

Lexo me shume

ASAMBLEJA E PS-së, THIRRJA E RAMËS PËR OPOZITEN

Hapja e negociatave me Shqipërinë për anëtarësimin në Bashkimin Europian ka qenë një temë e diskutuar gjatë asamblesë së Partisë Socialiste këtë të shtunë. Në fjalën e tij, kryeministri Rama kritikoi opozitën dhe tha se jemi rasti i parë që reforma në drejtësi shqetëson opozitën dhe jo qeverinë. Rama i bëri thirrje Partisë Demokratike dhe kreu të saj, Lulzim Basha …

Lexo me shume

NDALIMI I QYTETAREVE QE MOREN PJESE NE PROTESTEN E 18 DHJETORIT

Në reagimin e parë për vitin 2018, Lulzim Basha ka dënuar ndalimin e qytetarëve që morën pjesë në protestën e 18 dhjetorit para parlamentit. Basha e cilëson kryeministrin frikacak, ndërsa shton se veprimi është shenjë e tmerrit nga protesta e radhës. “Ndalimi i protestuesve edhe ne naten e nderrimit te viteve eshte reagim prej frikacaku i Edi Rames nga zemerimi …

Lexo me shume

METALIAJ: NE JANAR OPOZITA DO TE NISE PROTESTAT

Edi Rama ka dhunuar kushtetuten me zgjedhjen e kryeprokurores së Përgjithshme të përkohshme, ndaj Partia Demokratike nuk do bëjë asnjë kompromis për këtë çështje.Kështu shprehet Deputetja e Partisë Demokratike në Qarkun e Lezhës, Lindita Metaliaj, e cila thotë se duke nisur nga janari opozita do të nisë protestat.Sipas Metaliajt sot shqiptaret janë më të varfer se kurrë, e kjo ka …

Lexo me shume

QËNDRIMI, BERISHA: NUK JAM TËRHEQUR NGA DJEGIA E MANDATEVE

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë një interviste për TV Klan, është shprehur se nuk është tërhequr nga propozimi për djegien e mandateve, si formë reagimi pas zgjedhjes së kryeprokurores së përkohshme dhe dhunës që shoqëroi këtë proces. “Nuk kam marrë vendim akoma. Por unë po ndjek debatin normal që po zhvillohet mes forcave politike, të cilat po diskutojnë për qëndrimet që …

Lexo me shume

VETINGU,KONTROLL BANESAVE TË 57 PROKURORËVE E GJYQTARËVE/EMRAT

Mobiliet luksoze,verifikim deri në detajet e imëta Pjesë e kontrollit dhe Arta Marku e Adriatik Llalla 57 prokurorët dhe gjyqtarët e parë Mundësitë që, 57 prokurorët dhe gjyqtarët e parë t’i shpëtojnë sitës së trefishtë të Vetingut, sa vijnë dhe bëhen më të pakta. Pas dorëzimit të dosjeve të kontrollit nga ILDKP pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (organi kryesor …

Lexo me shume

KËSHILLTARI JEP ALARMIN:QYTETARËT DO NXJERRIN 100 MLN € NGA XHEPAT

PD kundër miratimit të buxhetit për Tiranën Këshilltari bashkiak i PD, Akil Kraja, ka komentuar me tone të ashpra vendimin e Bashkisë së Tiranës për të miratuar buxhetin e vitit 2018. Në një deklaratë, Kraja thekson se pas kalimit të paligjshëm të buxhetit, një familje në Tiranë do t’i paguajë bashkisë më shumë taksa. Sipas tij, kjo rritje taksash është …

Lexo me shume

VOTOI PRO REZOLUTËS, SHQIPËRIA MUNGON NË FESTËN E SHBA

Ambasadorja shqiptare në OKB, Besiana Kadare nuk është e ftuar në festën e Nikki Haley. Në festën e ambasadores amerikane, në datën 3 janar, janë të ftuar vetëm ata diplomatë, që me votën kundër rezolutës, abstenimin apo mospjesëmarrjen në votim mbështetën Shtetet e Bashkuara. Shqipëria votoi pro rezolutës, e cila ndër të tjera thotë: “Rezoluta pohon se çdo veprim dhe …

Lexo me shume

PRESIDENCA: META NUK ËSHTË INFORMUAR PËR VOTËN NË OKB

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi, i pyetur nga Report TV mbi votën e djeshme të Shqipërisë kundër SHBA-së pohoi se: Presidenti i Republikës nuk është konsultuar dhe informuar paraprakisht lidhur me qëndrimin që do të mbahej ndaj kësaj çështjeje të rëndësishme, jo vetëm për politikën e jashtme të Shqipërisë, por për mbarë kombin shqiptar. Presidenti vlerëson se ky …

Lexo me shume

ISH-MINISTRI: VOTA NË OKB, DËSHTIM I MISIONIT AMERIKAN NË TIRANË

Ish-ministri teknik, Dritan Demiraj ka reagur në lidhje me votën e Shqipërisë në OKB kundër SHBA dhe pro OKB-së, i li shprehet se “ky votim është një dështim i misionit diplomatik në Tiranë”. Ish-ministri i Brendshëm ka shkruar në Facebook se, “Vota kundër SHBA ishte një turp që përfaqëson vetëm mosmirënjohjen e qeverisë me origjinë neo-komuniste”. Statusi në facebook i …

Lexo me shume