Monday , 25 October 2021

POLITIKE

BASHA: RRUGA PËR TË DALË NGA GREMINA JANË ZGJEDHJET E LIRA

“Në këtë gjëndje që është Shqipëria asnjë vendi nuk mund ti hapen dyert për tu bërë pjesë e BE.” Kjo është deklarata e kryedemokratit Lulzim Basha, teksa zhvilloi një bashkëbisedim me gazetarët. Basha tha se rruga për të dalë nga kjo greminë është rikhimi tek zgjedhjet e lira dhe të ndershme. Ai u ndal edhe tek reforma zgjedhore duke thënë …

Lexo me shume

BASHA KOMENTON VENDIMIN PËR ANËTARËSIMIN NË BE

Kreu i PD, Lulzim Basha në një intervistë për Euroactiv ka deklaruar se Shqipëria ka nevojë për një lidership që të plotësojë kushtet e Bundestagut dhe te realizojë potencialin e plotë për hapjen e negociatave. Basha tha se vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim. “Vendimi i Këshillit Europian nuk është ai që dëshironim dhe shpresonim. …

Lexo me shume

RAPORTET FINANCIARE NGA PARTITË POLITIKE

Në përfundim të afatit ligjor për dorëzimin e raporteve financiare nga ana e partive politike, zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj bëri të ditur se nga 36 parti politike që morën pjesë në zgjedhjet e fundit, 20 prej tyre i kanë dorëzur raportet. Nga 20 raportet e dorëzuara, 14 janë dorëzuar brenda afatit dhe 6 u dorëzuan jashtë afatit nga ku …

Lexo me shume

“EDI RAMA, KAMPION I VJEDHJES SË QYTETARËVE SHQIPTARË”

“Edi Rama është kampion i vjedhjes së qytetarëve shqiptarë dhe rritjes së borxhit që secili prej nesh duhet të paguajë për vjedhjet e tij”. Është kjo deklarata e bërë nga ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku, e cila tha se raporti i Kontrolli të Lartë të Shtetit tregon se qeveria ka gënjyer dhe manipuluar të dhënat e buxhetit të shtetit, duke fshehur …

Lexo me shume

“SHQIPTARËT NUK PËRFAQËSOJNË NJË GOGOL PËR HOLLANDËN”

Proçesi për hapjen e negociatave të Shqipërisë është në rrugë të mbarë. Kështu shprehet ministri i brendshëm Sandër Lleshaj, që thotë se kemi bërë gjithçka që na është kërkuar nga Europa. Sipas tij, shqiptarët nuk përfaqësojnë një gogol të rrezikshëm për Hollandën.Ndërkohë i pyetur për sigurinë e rendit në Shkodër, Lleshaj theksoi:Deklaratat e ministrit Lleshaj erdhën gjatë përurimit të ambjenteve …

Lexo me shume

INTEGRIMI I SHQIPËRISË NË BE/ HOLANDA KUNDËR, JA ÇFARË KËRKON

Holanda kërkon që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të trajtohen të ndara sa i përket hapjes ose jo të negociatave me Bashkimin Evropian, vendim që pritet të merret më 15 tetor në Këshillin e Ministrave, për t’u zyrtarizuar në mbledhjen e Këshillit Evropian më 18 tetor. Përmes një deklarate të Ministrisë së Jashtme holandeze, shpërndarë nga ambasada e saj në …

Lexo me shume

AMBASADORI GJERMAN FLET PER NEGOCIATAT

Pavarësisht kushteve të vendosura, Gjermania e shikon pozitivisht ecurinë e Shqipërisë drejt hapjes së bisedimeve për anëtarësimin në BE. Nga Lezha ku inspektoi nga afer investimet gjermane në këtë rajon Peter Zingraf vuri një afat 6 mujor që vendi ynë mund të plotësojë kushtet tona.“Në fakt unë mendoj pozitivisht lidhur me këtë. Pasi nuk ka një moment fiks për konferencën …

Lexo me shume

BASHA: PD E VENDOSUR PËR TË TEJKALUAR KRIZËN POLITIKE

E ka bërë edhe një herë të qartë kryetari i PD Lulzim Basha se opozita është e gatshme të kontribuojë për tejkalimin e krizës që ka kapluar vendin, por sic tha ai është kryeministri Rama ai që ka zgjedhur rrugën e gabuar edhe në këtë javë të fundit që ka mbetur vendimtare para vendimit të BE për negociatat e vendit.Pas …

Lexo me shume

KËSHILLI I RI I QARKUT SHKODËR, REAGON PD SHKODËR

Pas mbledhjes së Këshillit të Qarkut Shkodër ka ardhur reagimi i menjëhershëm i Partisë Demokratike dega Shkodër, ku hedh akuza ndaj kryeministrit Edi Rama për kapje pushteti pavarësisht vullnetit të qytetarëve.“Edi Rama tregoi edhe njëherë sot se maraku i tij i vetëm është marrja e çdo pushteti, pavarësisht vullnetit të qytetarëve. I refuzuar nga shumica dërrmuese e qytetarëve të Shkodrës, …

Lexo me shume

HILMI LAKTI, KRYETARI I RI I KËSHILLIT TË QARKUT SHKODËR

Me 18 vota Pro dhe 1 Kundër, Hilmi Lakti i Partisë Socialiste në Bashkinë Shkodër është zgjedhur kryetar i ri i Këshillit të Qarkut Shkodër, i cili zëvendëson në këtë post Greta Bardelin. Vendimi erdhi gjatë konstituimit të këshillit të ri të Qarkut Shkodër. Në fjalën e tij, Lakti tha se do mundohet të justifikojë besimin që i është dhënë.Ndërkohë …

Lexo me shume