POLITIKE

QYTETARET SHKODRANE KOMENTOJNE ZGJEDHJEN E KRYEPROKURORES SE RE

Arta Marku u zgjodh nje dite me pare Kryeprokurore e Perkohshme e Republikes se Shqiperise. Ajo ishte e perzgjedhura e qeverise, duke u votuar me 69 vota pro, 2 kunder dhe 2 abstenim. Por, si e kane pritur qytetaret shkodranet kete zgjedhje ? Te pyetur nga Tv Rozafa, ato thone se ne zgjedhjen e kryeprokurores se re nuk u respektua …

Lexo me shume

“KRYEPROKURORJA U ZGJODH PER TE MBULUAR POLIKANET E LIDHUR ME KRIMIN”

Ne nje dalje per mediat kete te marte, kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha, akuzoi edhe njehere qeverine Rama per zgjedhjen e kryeprokurores se perkoheshme, Arta Marku. Sipas kreut të PD-se, te henen nuk u zgjodh kryeprokurore Arta Marku, por vetë Edi Rama, me qëllimin për të mbuluar politikanët e lidhur me krimin. Basha e cilësoi nul votimin e mazhorances …

Lexo me shume

ARTA MARKU MERR ZYRTARISHT DETYRËN

Merr zyrtarisht detyrën prokurorja e re e përgjithshme, Arta Marku. Zonja Marku u zgjodh një ditë më parë kryeprokurore e përkohshme mes tensionesh në Kuvend. Mazhoranca votoi me 69 vota pro, dy kundër dhe dy abstenim. Votimi është realizuar nën protestën e deputetëve të mazhorancës, që hodhën në seancë edhe tymuese. Menjëherë pas kësaj, kreu i grupit parlamentar të PS, …

Lexo me shume

KRYEMADHI: RAMA NË GJAK ME RININË SHQIPTARE

Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së, reagoi me anë të një deklarate për mediat duke ngritur akuza ndaj Kryeministrit Rama, pasi sipas saj ka urdhëruar arrestimin e 8 vajzave.  “Kishin dalë me një parullë që të ndërgjegjësohej që të ikë dhe të mos kthehej më. Edi Rama nuk është mësuar me parulla të tilla. Ai urdhëroi arrestimin e vajzave. Sot ishim …

Lexo me shume

BERISHA: TË ASGJËSOJMË MANDATET! I DEL KUNDËR KRYETARJA E LSI, KRYEMADHI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë thirrje për asgjësim të mandateve, pas zgjedhje së Kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku. “Sqaroj cdo shqiptar se sot në Parlament Edi Rama organizoi një pritë cubash ndaj meje. Kërkova fjalën për procedurë, kryetari i parlamentit më kërkoi të flisja pas Rama urdhëroi mercenarë shefin e rojeve të gardës dhe bëri një pritë, gjë e cila …

Lexo me shume

BASHA MBLEDH ALEATËT 1 DITË PARA PROTESTËS, JEP POROSITË E FUNDIT

Partia Demokratike ka paralajmëruar një protestë ditën e nesërme, ndërkohë që pasditen e sotme kryedemokrati Lulzim Basha, zhvilloi në selinë e PD një mbledhje me aleatët. Burime pranë PD bëjnë me dije se kryedemokrati ka dhënë gjatë mbledhje porositë e fundit para protestës së nesërme, ku u ka kërkuar aleatëve të angazhojnë sa më shumë strukturat e tyre. Në mbledhje kanë …

Lexo me shume

META: SHQIPËRIA DHE FRANCA TË BASHKËPUNOJNË KUNDËR KRIMIT TË ORGANIZUAR

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot Ministrin e Shtetit dhe Ministër i Brendshëm të Republikës Franceze, zotin Gérard Collomb. Presidenti Meta përshëndeti vizitën e Ministrit Collomb në Tiranë dhe e konsideroi atë shprehje të qartë, të vullnetit të përbashkët, për të forcuar dhe intensifikuar edhe më tej bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe çështjet e brendshme. Presidenti Meta vlerësoi …

Lexo me shume

PERMBYTJET NE SHKODER, DEBATE MES RAMES DHE BERISHES

Çeshtja e permbytjeve ishte nje teme qe solli debate ne seancen parlamentare te kesaj te Enjte. Kryeministri Edi Rama nga foltorja e kuvendit tha se po te mos kishte pasur investime do te kishim nje situate tragjike. Ndersa, i menjehershem ishte reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili tha se digat e shpetuan Shkodren nga apokalipsi, ndersa akuzoi kryeministrin Rama …

Lexo me shume

“NE PRANVERE NIS STINA E PROTESTAVE NGA PD”

Në pranverën e vitit që vjen PD do nis stinen e protestave dhe nuk do ketë kthim pas deri në rrëzimin e plotë të Edi Ramës si kryeministër, shprehet kështu Belind Këlliçi kryetar I Forumit Rinor të Partisë Demokratike I ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa. Këlliçi gjatë emisionit foli edhe për situatën ekonomike në vënd, dhe arsyet se …

Lexo me shume

PASAPORTA E TAHIRIT, ALIBEAJ: PO I NGUSHTOHET RRETHI ATIJ DHE RAMËS

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar ditën e sotme për sa i përket vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për bllokimin e pasaportës së ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Sipas Alibeaj, kjo është një tjetër provë që Prokuroria dh Gjykata e Krimeve të Rënda dhanë sot për përfshirjen e Saimir Tahirit në trafikun ndërkombëtar të dorgës. …

Lexo me shume