Thursday , 1 October 2020

POLITIKE

BASHA MBLEDH ALEATËT 1 DITË PARA PROTESTËS, JEP POROSITË E FUNDIT

Partia Demokratike ka paralajmëruar një protestë ditën e nesërme, ndërkohë që pasditen e sotme kryedemokrati Lulzim Basha, zhvilloi në selinë e PD një mbledhje me aleatët. Burime pranë PD bëjnë me dije se kryedemokrati ka dhënë gjatë mbledhje porositë e fundit para protestës së nesërme, ku u ka kërkuar aleatëve të angazhojnë sa më shumë strukturat e tyre. Në mbledhje kanë …

Lexo me shume

META: SHQIPËRIA DHE FRANCA TË BASHKËPUNOJNË KUNDËR KRIMIT TË ORGANIZUAR

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot Ministrin e Shtetit dhe Ministër i Brendshëm të Republikës Franceze, zotin Gérard Collomb. Presidenti Meta përshëndeti vizitën e Ministrit Collomb në Tiranë dhe e konsideroi atë shprehje të qartë, të vullnetit të përbashkët, për të forcuar dhe intensifikuar edhe më tej bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe çështjet e brendshme. Presidenti Meta vlerësoi …

Lexo me shume

PERMBYTJET NE SHKODER, DEBATE MES RAMES DHE BERISHES

Çeshtja e permbytjeve ishte nje teme qe solli debate ne seancen parlamentare te kesaj te Enjte. Kryeministri Edi Rama nga foltorja e kuvendit tha se po te mos kishte pasur investime do te kishim nje situate tragjike. Ndersa, i menjehershem ishte reagimi i ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili tha se digat e shpetuan Shkodren nga apokalipsi, ndersa akuzoi kryeministrin Rama …

Lexo me shume

“NE PRANVERE NIS STINA E PROTESTAVE NGA PD”

Në pranverën e vitit që vjen PD do nis stinen e protestave dhe nuk do ketë kthim pas deri në rrëzimin e plotë të Edi Ramës si kryeministër, shprehet kështu Belind Këlliçi kryetar I Forumit Rinor të Partisë Demokratike I ftuar në emisionin “Autochthonous” në TV Rozafa. Këlliçi gjatë emisionit foli edhe për situatën ekonomike në vënd, dhe arsyet se …

Lexo me shume

PASAPORTA E TAHIRIT, ALIBEAJ: PO I NGUSHTOHET RRETHI ATIJ DHE RAMËS

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka reaguar ditën e sotme për sa i përket vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për bllokimin e pasaportës së ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Sipas Alibeaj, kjo është një tjetër provë që Prokuroria dh Gjykata e Krimeve të Rënda dhanë sot për përfshirjen e Saimir Tahirit në trafikun ndërkombëtar të dorgës. …

Lexo me shume

META URON BASHEN PER 27-VJETORIN E THEMELIMIT TE PD-se, JA ÇFARE I THOTE

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka uruar Lulzim Bashën në 27-vjetorin e themelimit të PD. Në një postim në Facebook, kreu i shtetit shqiptar shkruan: “Në këtë përvjetor të themelimit të Partisë Demokratike, si forca e parë opozitare në vend, kam kënaqësinë t’i uroj kësaj partie, lidershipit, anëtarëve dhe simpatizantëve të saj, suksese në përmbushjen e përgjegjësive tepër të rëndësishme …

Lexo me shume

27 VJETORI I PD- se, BASHA: REFLEKTIM PER TU RINGRITUR

Në 27-vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike, kryetari Lulzim Basha u shpreh se “Uroj me zemër themeluesit dhe anëtarët e PD. Gëzuar 27-vjetorin e PD. Gëzuar lindjen e pluralizmit politik. Ne mblidhemi cdo dhjetor për të nderuar protagonistët, studentët dhe njerëzit e thjeshtë, për t’u frymëzuar, reflektuar dhe rinisur. Lëvizja e Dhjetorit dhe PD kanë prodhuar Shqipërinë e lirë, të orientuar …

Lexo me shume

BASHA AKUZA RAMES PER CENSUREN NDAJ MEDIAS

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar ditën e sotme në Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kreu i PD-së akuzon Ramën se me blerjen e votës dhe me censurën që bën ndaj medias, është duke i asgjësuar këto të drejta e liri të njeriut. Statusi i plotë i Lulzim Basha në Facebook: “Sot, ne 10 dhjetor 2017, diten nderkombetare …

Lexo me shume

DITA E TE DREJTAVE TE NJERIUT, PRESIDENTI META STATUS NE FACEBOOK

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar ditën e sotme me një shënim të shkurtër, me rastin e Ditës së të Drejtave të Njeriut. ‘Si sot, më 10 dhjetor 1948, u miratua Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut, kushtetuta e parë universale në mbarë botën’, shkruan presidenti Meta në Facebook. Sipas presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta, ‘njohja e dinjitetit …

Lexo me shume

FRPD SHKODER, DEKLARATE PER MEDIAT

“Sot te rinjte shkodrane ashtu si paraardhesit tane 27 vite me pare me 8 dhjetor 1990 vendosen te ngrejne zerin dhe te protestojne kunder Edvin Rames dhe qeverise qe ai drejton si shkaktaret e vetem per gjendjen dhe situaten e patolerueshme qe po kalon vendi. Per shkak te politikave te kesaj qeverie per arsimin sot ka 6000 studente me pak …

Lexo me shume