Thursday , 6 August 2020

POLITIKE

AKUZA E FORTE, AMBASADORI LU: 4 KLANE KRYESORE KONTROLLOJNE SHQIPERINE

Ambasadori i SHBA-së Donald Lu ka bërë sot një deklaratë të fortë. Duke folur në 20 vjetorin e Shkollës së Magjistraturës ambasadori Lu ka hedhur akuza të forta.  “Katër klane kryesore kontrollojnë 20 familje kriminale që menaxhojnë 20 familje kriminale që menaxhojnë operacionet kriminale,  ku përfshihen trafiku njerëzor, shantazhi, vjedhja e makinave dhe pastrimi i parave. Shqipëria ka një treg të …

Lexo me shume

BASHA: SOT KERCENOHET LIRIA E ZGJEDHJES

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se “sot na kërcënohet liria, në veçanti ajo e zgjedhjes”.  Pas vizitës në ekspozitën e hapur nga vëllezërit françeskanë me rastin e 10-vjetorit të vdekjes së At Zef Pllumit, kreu i opozitës deklaroi se mesazhi i tij ka qenë se ia vlen çdo sakrificë për liri. “Bashkë me z Bumçi vizituam sot një …

Lexo me shume

DEKLARATA E FORTE, AMBASADORI LU: NQS QEVERIA NUK JU PERGJIGJET, RREZOJENI ATE!

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu ka lëshuar një apel të fortë për të rinjtë. Në një takim me të rinjtë në Rëshen  ambasadori në ikje deklaroi se ata duhet të rrëzojnë qeverinë nëse ajo nuk i përgjigjet kërkesave të tyre. “Ju jetoni në demokraci. Nëse e kërkoni atë, qeveria juaj duhet të përgjigjet. Ose ju do ta …

Lexo me shume

SATTLER: 4 VITET E ARDHSHME, VENDIMTARE PER SHQIPERINE

Shqipëria duhet të bëjë dëtyrat e shtëpisë dhe të plotësojë kushtet e kërkuara në procesin e integrimit të vendit. Deklarata ka ardhur nga ambasadori i Austrisë në vendin tonë Johann Sattler ku ishte i pranishem në pikën turistike të Razmës në kuadër të projektit “Të rizbulojmë malet e Shqipërisë”. “Unë jam këtu për të promovuar turizmin, për të ndihmuar shqiptarët edhe …

Lexo me shume

25 QERSHORI, OSBE/ODIHR PUBLIKON VËREJTJET DHE REKOMANDIMET

OSBE/ODHIR ka publikuar pasditen e sotme raportin përfundimtar të zgjedhjeve të 25 qershorit në Shqipëri. Sipas OSBE-së, shit-blerja e votës është problemi më i madh i këtyre zgjedhjeve, ndërsa kërkojnë që ky fenomen të rregullohet përmes mekanizmave ligjorë. OSBE/ODHIR jep edhe 8 rekomandimet kryesore për të eliminuar problemet e hasura, për zgjedhjet e radhës: 1. Autoritet duhet të ndërruarin reformë …

Lexo me shume

ULQINAKU PERPLASET ME KRYETARIN E KUVENDIT GRAMOZ RUÇI

Deputetja e re e PD në Shkodrës, Izmira Ulqinaku ka akuzuar kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi për ngjarjen e 2 prillit 1991. Në fjalën e saj në Kuvend, Ulqinaku e cila tha se është mbesa e një prej dëshmorëve të 2 prillit e quajti Ruçin si një njollë të zezë në historinë e Parlamentit. Izmira Ulqinaku: Jam mbesa e një prej …

Lexo me shume

PRISHJA E KULLES SE PREK CALIT NE VERMOSH, DEPUTETI STERKAJ THUMBON DOSHIN

Debati që shpërtheu për prishjen e kullës së heroit të Shkodrës  Prek Cali në Vermosh u kometua nga  deputeti socialisit i Qarkut Shkodër, Paulin Stërkaj në mbledhjen me deputetët dhe ministrat e PS.  Në fjalën e tij ai tha se rasti i kullës po përdoret nga një deputet për qëllimet e veta, duke mos përmendur emër, por është e qartë që Stërkaj i …

Lexo me shume

MAZHORANCA MIRATON E VETME STRUKTUREN E VETTINGUT

Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot organikën e institucioneve të Vetingut: 110 punonjës në total nga 187 që ishin propozuar për këto struktura. Opozita nuk mori pjesë në votim, u largua nga salla e mbledhjes, pasi me anë të një relacioni ishte shprehur kundër shkurtimit të punonjësve. Deputeti i PD, Eduard Halimi, ka reaguar për këtë vendim të marrë pa …

Lexo me shume

FLECKENSTEIN: SHQIPTARËT MERITOJNË ÇELJEN E NEGOCIATAVE NË MES TË 2018!

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein përforcon dhe një herë mesazhin që dha në Shqipëri gjatë vizitës së tij të pak ditëve më parë: Nuk ka kushte shtesë! “Ky ishte mesazhi që përcolla në Shqipëri si raporter i Parlamentit Europian” shkruan Fleckenstein në një postim në facebook ku pasqyron vizitën e tij në Shqipëri më 19 shtator 2017. …

Lexo me shume

PD NIS PERGATITJET PER PROJEKTLIGJIN PER DEKOMUNISTIZIMIN

Partia Demorkatike ka nisur punën mbi përgatitjen e projektligjit të dekomunistizimit në Shqipëri.Për këtë qëllim deputetët Aldo Bumci dhe Enkelejd Alibeaj zhvilluan një takim me kreut Shoqatës Antikomuniste dhe Ish të Dënuarve Politik, Nebil Çika.  “Ajo që ne këmbëngulim është implementimi, qoftë si qasje apo inisiativë ligjore e rezolutës së BE për njësimin e krimeve të komunizimit me ato të …

Lexo me shume