Tuesday , 16 August 2022

POLITIKE

KONSTITUOHET KESHILLI I RI BASHKIAK I SHKODRES

Mes tensioneve dhe forcave të shumta policore që kanë siguruar mbarëvajtjen e mbledhje është konstituar këshilli i ri bashkiak i Shkodrës. Ka qenë Prefekti i Qarkut Shkodër Çesk Millja i cili ka hapur mbledhjen duke sqaruan edhe hapat që ka ndjekur për mbledhjen konstituese. Ndërsa mbledhja është drejtuar nga këshilltarja më e vjetër Dhurata Tyli deri në zgjedhjen e Kryetares …

Lexo me shume

KRYETARJA E QARKUT PERPLASET ME KESHILLTARET E RINJ BASHKIAK SHKODER

Greta Bardeli, Kryetare e Keshillit të Qarkut Shkodër ka arritur të futet në mbledhjen e konstituimit të Këshillit Bashkiak Shkodër. Por pas disa minutash ajo është ngritur dhe ka akuzuar pjesmarrësit për paligjshmëri të vëprimeve.Bardeli hyri rreth 40 minuta pasi mbledhja kishte filluar dhe si kryetare aktuale e Këshillit të Qarkut ka të drejtën e pjesmarrjes në mbledhjen e Këshillit …

Lexo me shume

PËRPLASJET DHE ARRESTIMET, REAGON PD SHKODËR

Pas përplasjeve të sotme mes policisë dhe mbështetësve të Partisë Demokratike, ka reaguar edhe kjo e fundit. Nëpërmjet një postimi në “facebook”, PD Shkodër shkruan:“Shkodra nuk iu përkul komunizmit e kurrsesi nuk do ta pranojë as përkuljen ndaj Edvin Ramës ! Protesta e sotshme ishte shprehja më e qartë e vullnetit të qytetarëve të Shkodrës, e konstituimi i këshillit ilegjitim …

Lexo me shume

ADEMI: NUK DO LEJOJMË ASKËND TË UZURPOJË QYTETIN

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës në detyrë, Voltana Ademi, zhvilloi një takim në zyrën e saj me sekretarin e përgjitshëm të PD Gazment Bardhi. Pas takimit, Ademi shkoi në këshillin bashkiak bashkë me mbështetësit e opozitës. Në fjalën e saj para tyre, Ademi tha se votimet e 30 qershorit ishin një farsë për të gjithë do të zhbëhen. Ademi shtoi …

Lexo me shume

“VALDRIN PJETRI DO PËRGJIGJET PARA LIGJIT SI QYTETAR I LIRË”

Valdrin Pjetri do të përgjigjet para ligjit si qytetar i lirë. Institucionet përgjegjëse duhet të kontrollojnë figurat e këshilltarëve të zgjedhur në bashkitë e vendit. Kështu u shpreh deputetja e PS Senida Mesi, pas konstituimit të Këshillit të ri Bashkiak Shkodër.Ndërsa zv/ministrja e punëve të brendshme Romina Kuke tha se ligji parashikon që këshilli bashkiak ndërmerr të gjitha detyrat e …

Lexo me shume

PROTESTA E PARTISË DEMOKRATIKE SHKODËR

Ashtu siç kishte parashikuar, Partia Demokratike Shkodër organizoi një protestë në ditën e konstituimit të Këshillit të ri Bashkiak Shkodër. Protesta nisi në formë marshimi paqësor nga Prefektura deri tek bibloteka universitare, aty ku po konstituohej këshilli i ri bashkiak Shkodër. Para nisjes së marshimit folën edhe kryetari i PD Shkodër Xhevdet Amuli dhe ish-deputeti Bardh Spahia.Pas mbërritjes së protestuesve …

Lexo me shume

SPAHIA: TE BEHEMI BASHKE PER SHKODREN

“Thirrja ime qytetare u drejtohet së pari ju socialistëve, antidemokratë, apo quajeni veten si të dëshironi. Mos u bëni palë me krimin kundër qytetit tonë të përbashkët! Mos u bëni palë me të keqen kundër të tashmes e të ardhmes tonë e të fëmijëve tanë! Mos u bëni mbështetje për kë është marrosur, e nuk di c’bën!Unë njoh shumë nga …

Lexo me shume

BASHA, PËRSËRI AKUZA NDAJ RAMËS

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka shpërndarë këtë të dielë një videomesazh me anë të të cilit deklaron se të gjitha raportet ndërkombëtare tregojnë me gisht Edi Ramën si kryeministrin më të korruptuar të Ballkanit. Basha akuzon rivalin e tij se po vjedh Shqipërinë me një bandë oligarkësh grabitqarë dhe pastron paratë e drogës dhe krimit.“Të gjitha raportet ndërkombëtare tregojnë …

Lexo me shume

KËSHILLI I RI BASHKIAK SHKODËR, FRIKË PËR NJË 2 PRILL TË DYTË?

Në lidhje me konstitumin e Këshillit të ri Bashkiak Shkodër dhe protestën e Partisë Demokratike dega Shkodër të hënën e 19 gushtit, ka reaguar edhe aktivisti i shumë ngjarjeve të fillimviteve ’90 dhe njëkohësisht trajner i kombëtares shqiptare të boksit dhe Vllaznisë, Zef Gjoni. Me anë të një deklarate për shtyp, ai thotë:“Nesër socialistët kërkojnë të bëjnë konstituimin ndërkohë që …

Lexo me shume

PS SHKODER, ME MENDJEN TE KESHILLI

Me 19 gusht është njoftuar nga Prefekti I Qarkut Shkodër mbledhja e konstituimit të Këshillit të ri Bashkiak të Shkodrës. Përbërja prej 51 këshilltarësh 40 janë nga PS, 9 nga PSD, PSM dhe PDS kanë nga 1 këshilltar. Porn ë një mbledhje me dyer të mbyllura mësohet se është diskutuar për hapat që do merren. Sic mësohet ata janë të …

Lexo me shume