Friday , 26 November 2021

POLITIKE

RAPORTI I ASAMBLESË PARLAMENTARE TË KE, REAGON PD

Deputeti i zgjedhur i PD, Enkelejd Alibeaj, ka dalë nga selia blu për të komentuar raportin e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës lidhur me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Alibeajt u vërtetua që 25 prilli nuk kishte asnjë lidhje me demokracinë dhe se u konfirmuan akuzat e demokratëve për presion ndaj votuesve dhe vënien në funksion të shtetit …

Lexo me shume

MBLEDHJA E KRYESISË SË PARTISË DEMOKRATIKE

Anëtari i kryesisë në Partinë Demokratike, Fatbardh Kadilli, në një deklaratë për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së PD, u shpreh se shpreson që ndryshimet në Statut të bëhen realitet që në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë, më 17 korrik. Sipas Kadillit, PD ka nevojë për një frymë ndryshimi rrënjësor. Më herët, kreu i PD, Lulzim Basha, …

Lexo me shume

LUFTA KUNDËR KRIMINALITETIT

Shoqëria shqiptare pret që pas shkarkimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve nga Vettingu apo edhe për arsye të tjera të dalin përballë drejtësisë dhe pasuria e tyre e vendosur në kurriz të halleve të shqiptarëve të sekuestrohet. Kështu u shpreh këtë të premte Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, teksa përcolli rekomandimet e Këshillit të Ministrave për Prokurorinë e Përgjithshme, e cila …

Lexo me shume

‘ÇËSHTJA E TEATRIT’ NË DYERT E GJYKATËS

Gjykata Kushtetuese, në seancën gjyqësore të kësaj të marte, për çështjen e Teatrit Kombëtar, ka pranuar zgjerimin e objektit të hetimit. Kjo kërkesë, iu bë anëtarëve të Kushtetueses, nga këshilltari ligjor i Presidencës, Bledar Dervishaj, i cili kërkoi nga togat e zeza, që të shpallë si antikushtetuese vendimin për prishjen e teatrit dhe të kërkojë pezullimin e veprimeve të mëtejshme …

Lexo me shume

SHKODËR, PROÇESI I VOTIMIT PËR KRYETARIN E PD

Dega e PD-së Shkodër si gjitha degët e kësaj force politike në vend që në orën 8 të mëngjesit ka hapur dyert për zgjedhjen e Kryetarit të ri të PD-së së Shqipërisë. Në garë për kreun e partisë më të madhe opozitare në vend janë Lulzim Basha kryetari aktual dhe tre të tjerët Agron Shehaj, Fatbardh Kadilli dhe Edit Harxhi. …

Lexo me shume

ZGJEDHJET PËR KRYETARIN E RI TË PD

Partia Demokratike ka zhvilluar këtë të dielë zgjedhjet për kreun e ri, të cilat kanë nisur që në orën 08:00 të mëngjesit dhe mbyllen në ora 19:00, për të vijuar me numërimin e votave pas 1 ore nga mbyllja e votimit. Kreu i Komisionit të Zgjedhjeve në PD, Jemin Gjana, tha se nuk ka pasur vonesa në fillimin e procesit. …

Lexo me shume

EDITH HARXHI, TAKIME ME DEMOKRATËT E SHKODRËS DHE MALËSISË SË MADHE

Kandidatja për kreun e Partisë Demokratike, Edith Harxhi, ka zhvillur një takim me demokratët e Shkodrës. Ajo tha se ka vendosur të futet në këtë garë për 2 arsye kryesore, ku sipas saj pa një reformë të thellë, PD nuk mund të fitojë. Ndërkohë, më herët ajo zhvilloi edhe një takim me demokratët në Malësi e të Madhe, ku theksoi …

Lexo me shume

ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, BILANCI PËR KRIMET ZGJEDHORE

Prokuroria e Përgjithshme përmes një deklarate me shkrim, ka reaguar në lidhje me krimet zgjedhore, të kryera në periudhën para, gjatë dhe pas zgjedhjeve të 25 prillit. Kështu, në vijim të masave administrative dhe procedurale të ndërmara nga Prokurori i Përgjithshëm për të garantuar funksionimin normal të prokurorisë në përputhje me detyrimet kushtetuese dhe ligjore për periudhën para, gjatë dhe …

Lexo me shume

SHKARKIMI I PRESIDENTIT META NGA PARLAMENTI

Nga Kuvendi, kryeministri Edi Rama, ka listuar argumentet sipas tij pse duhet shkarkuar presidenti Ilir Meta. Rama tha se Meta ka poshtëruar Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë dhe ka turpëruar Shqipërinë dhe shqiptarët në marrëdhënien me SHBA. Sipas Ramës, Ilir Meta ka mbaruar punë me rolin që mori nga parlamenti.

Lexo me shume

SHKARKIMI I ADEMIT NGA DREJTIMI I SHOQATËS SË BASHKIVE, REAGON PD

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, ka reaguar përmes një deklarate për mediat lidhur me mbledhjen e zhvilluar një ditë më parë nga Shoqata e Bashkive. Tabaku u shpreh se maxhoranca po synon tërheqjen nga padia në Gjykatën Kushtetuese për zgjedhjet lokale. Në mbledhjen e djeshme, Shoqata e Bashkive zgjodhi Pjerin Ndreun në krye të saj, duke shkarkuar nga detyra Voltana …

Lexo me shume