Monday , 25 October 2021

POLITIKE

KËSHILLTARI KOKAJ, ME KËRKESË TË VEÇANTË NDAJ INSTITUCIONEVE

Pasditën e së hënës është organizuar mbledhja e radhës e Këshillit Bashkiak Shkodër. Një mbledhje që u shty për shkak të mungesës së këshilltarëve në ditën që kryeministri Rama zhvilloi takimin elektoral në Shkodër, ndërkohë opozita një protestë. Por, para diskutimit të pikave të rendit të ditës, këshilltari Gasper Kokaj, propozoi për hartimin e një rezolutë ku ti bëhet thirrje …

Lexo me shume

MEDIU, THIRRJE PËR SOCIALISTËT

Në një dalje për mediat, kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, i bëri thirrje socialistëve që besojnë tek liria dhe demokracia që të bashkohen me të gjithë shqiptarët për të shmangur konfliktin civil që po përgatit Rama, nëpërmjet një proçesi zgjedhor fals.Në 30 qershor nuk duhet dhe nuk do ketë zgjedhje të ligjshme shtoi Mediu.Sipas Mediut, jemi i vetmi vend …

Lexo me shume

META: ZGJEDHJET ME 30 QERSHOR, IMAGJINARE

Këtë të marte, presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta organizoi një tjetër konferencë të jashtëzakonshme për mediat. I pyetur nëse do të ketë një ndërhyrje përsëri për të gjetur një zgjidhje të kësaj situate, Meta tha se do të jetë i duruar dhe shpreson që të gjendet një zgjidhje.Në Shqipëri i vetmi institucion që vendos për datën e zgjedhjeve është Presidenti. …

Lexo me shume

BASHA KËMBËNGUL: NUK KA ZGJEDHJE ME 30 QERSHOR

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar këtë të marte një takim në selinë e PD, ku priti zëvendës ambasadoren e SHBA në Shqipëri, Leyla Moses-Ones. Në përfundim të këtij takimi, Basha nuk diskutoi atë që u fol në takim, por ripërsëriti faktin se nuk ka zgjedhje me 30 qershor, ndërkohë tha se votime bëhen edhe në Korenë e …

Lexo me shume

KRYETARJA E BASHKISE VOLTANA ADEMI I PERGJIGJET KQZ-se: ME SHKRESEN TUAJ ME SHANTAZHONI MUA

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, i është përgjigjur kërkesës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për zbatimin e Kodit Zgjedhor, pas përplasjeve të ashpra në KZAZ-të e qytetit verior. Në një letër drejtuar KQZ, Ademi sqaron përmes argumenteve ligjorë se ka zbatuar të drejtën që i jep Kushtetuta, Kodi Zgjedhor dhe dekreti i Presidentit. “Ne cilesine e Kryetares se …

Lexo me shume

SHEHI: KJO DO TË JETË NJË JAVË E ARTË

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi edhe këtë të hënë një takim me aleatët e djathtë. Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për lënien në fuqi të 30 qershorit si datën e zhvillimit të zgjedhjeve, ka ardhur reagimi i aleatëve të Bashës përmes Dashamir Shehit, të LZHK. Shehi tha se opozita nuk e njeh këtë vendim, dhe kjo do të …

Lexo me shume

“ZHDUKEN” LISTAT E ZGJEDHESVE NE LEZHE

Ndërsa policia ka rrethuar KZAZ-të 12 dhe 13 në Lezhë, persona ende të paidentifikuar kanë nisur heqjen e listave të zgjedhësve që janë vendosur në vend votimet e përcaktuara për zgjedhjet e 30 qershorit nga mazhoranca. Me këto lëvizje paralajmërohen veprime edhe nga opozitarët e Lezhës për të bllokuar zgjedhjet vendore të 30 qershorit pas çdekretimit të datës së zgjedhjeve …

Lexo me shume

BASHA: RAMA PO BËN FUSHATË PËR TË MBULUAR KRIMET

Kryedemokrati Lulzim Basha ka dalë mbrëmjen e së shtunës në një tjetër konferencë për mediat. Basha tha se Rama po përpiqet të heqë vëmendjen nga përgjimet, duke u përpjekur t’i kalojë ato si një gjë normale dhe duke mos bërë as përpjekjen minimale të distancohet. Sipas Bashës, Edi Rama po bën një fushatë për të mbuluar krimet e rënda.Për Bashën, …

Lexo me shume

ADEMI: SHKODRA SI NE VITIN 1945

Nga Voltana AdemiShkodra si në vitin 1945!Sot shkodranët por edhe shiptarët, panë me sytë e tyre apo përmes mediave skena që i kujtuan trajtimin që iu bë baballarëve të tyre nga diktatura komuniste. Mbi 70 forca policie dhe FNSH-je rrethuan Gjykatën e Shkodrës dhe bllokuan qarkullimin në rrugën para saj. As kur janë gjykuar kriminelët më të rrezikshëm nuk ka …

Lexo me shume

PROTESTA E 9-të KOMBËTARE E OPOZITËS

Protesta e 9-të kombëtare e opozitës ka qenë më e qeta ndër të gjitha protestat e zhvilluara deri tani që nga 16 shkurti. Në protestën e organizuar mbrëmjen e së premtes nuk u shënua nga asnjë incident. Në fund të saj, lideri demokrat Lulzim Basha tha se asgjë nuk na ndal asnjë hap pas nuk hedhim dhe 30 qershori është …

Lexo me shume