Tuesday , 16 August 2022

POLITIKE

LËVIZJET E KRYEBASHKIAKËVE TË RINJ, FLET BASHA

Në një konferencë për shtyp, kryedemokrati Lulzim Basha duket se paralajmëron një cikël të ri protestash. Teksa komentoi lëvizjen e kryebashkiakëve të rinj të cilët kanë marrë detyrën përgjatë ditëve të fundit, Basha tha se tashmë askush nuk e pengon popullin që nesër të futet me dhunë në kryeministri.Në 30 qershor nuk ka pasur proçes zgjedhor ritheksoi Basha.Sipas Bashës, kapja …

Lexo me shume

AKUZAT E PD, REAGON VALDRIN PJETRI

Nga Vau Dejës, kryebashkiaku i zgjedhur i Shkodrës, Valdrin Pjetri, e ka mohuar të jetë ndaluar nga policia italiane apo të jetë dëbuar nga shteti fqinj, ashtu siç e ka akuzuar Partia Demokratike. Ai e konsideroi si një gjyq publik, teksa shtoi se fjala e fundit i takon prokurorisë.Ndërkohë, i pyetur nëse është e vërtetë se nuk ka udhëtuar për …

Lexo me shume

PAS DISA VITESH DHE PA REZISTENCË, VAU I DEJËS I KALON PS

Pa asnjë rezistencë dhe pas disa vitesh nën administrimin e Partisë Demokratike, këtë të premte Bashkia Vau Dejës i ka kaluar Partisë Socialiste si shkak i zgjedhjeve të 30 qershorit. Konstituimi i këshillit të ri bashkiak dhe betimi i kryebashkiakut të ri Mark Babani u zhvillua në një qendër shëndetësore pranë institucionit të bashkisë.Pas betimit edhe të anëtarëve të këshillit …

Lexo me shume

“DJEGIA E MANDATEVE KTHEU BESIMIN E QYTETARËVE”

Nga Shijaku ku ka mbajtur një takim me strukturat e PD-së, kreu i demokratëve Lulzim Basha u shpreh se djegia e mandateve të opozitës ktheu besimin tek qytetarët. Ai siguroi qytetarët se kjo nuk është një betejë mes partive politike, por betejë për t’i rikthyer çdo shqiptari liritë.“Djegia e mandateve ktheu besimin e qytetarëve se kjo betejë nuk është një …

Lexo me shume

ZAPTIMI I BASHKIVE DHE 13 TETORI, FLET GURAKUQI

Zaptimin e bashkive nga kryeministri Edi Rama, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Romeo Gurakuqi, e konsideron si një metodë të Partisë Komuniste që tashmë po ndiqet edhe nga Partia Socialiste.Sipas tij, ky shtet po përdor policinë politikisht.Por çfarë thotë Gurakuqi për 13 tetorin si datë zgjedhjesh e vendosur nga presidenti Meta?

Lexo me shume

“HAPI I RADHËS”, ADEMI REAGON PËRSËRI PËR 30 QERSHORIN

Teksa po afrohet dita e dorëzimit të zyrës për kryetarin e ri të bashkisë, kryetarja aktuale e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi vijon të reagojë për zgjedhjet e 30 qershorit. Këtë të enjte, Ademi ka bërë një tjetër postim në “facebook”, ku shkruan:“Para disa ditëve, katër javë pas votimeve moniste të Partisë Socialiste, KQZ miratoi tabelën përmbledhëse përfundimtare të “30 qershorit”. …

Lexo me shume

KONSTITUIMI I KESHILLIT BASHKIAK NE KURBIN, REAGON PD

Konstituimi i Këshillit Bashkiak në Kurbin dhe betime i kryetares Majlinda Cara ishte një turp dhe veprim antiligjor. Reagimi ka ardhur nga dega e Partisë Demokratike në Kurbin sipas të cilës në këtë bashki nuk kanë votuar më shumë se 5% e qytetareve me 30 qershor, ndërsa pjese e votimit rezultojnë dhe përsona që jetojnë jashte vendit.Ndërkohë në lidhje me …

Lexo me shume

KONSTITUOHET KESHILLI BASHKIAK I KURBINIT

Ne prani të Ministrit të Brendshem Sander Lleshaj dhe deputeteve të Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës Lindita Nikolla dhe Ardjana Jaku, është betuar kryetarja e Bashkisë së Kurbinit Majlinda Cara si dhe është konstitua Keshilli Bashkiak i dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.Ceremonia u zhvillua ne ambjentet e Bashkisë së Kurbinit, ndersa kryetarja Cara tha se mandati 4-vjeçar do …

Lexo me shume

LIRIMI I ZYRËS, REAGON PËRSËRI VOLTANA ADEMI

Bashkia e Shkodrës do të jetë ndër të fundit që do të konstituohet. E megjithatë kryebashkiakja aktuale Voltana Ademi në një postim të sotëm në facebook, të cilin e shoqëron me një foto nga takimi i djeshëm me ambasadorin e OSBE, mbetet e vendosur për të bërë rezistencë.“Asnjë hap pas! Shkodranët janë të vendosur të mbrojnë vlerat për të cilat …

Lexo me shume

KONSTITUOHET KESHILLI BASHKIAK NE MIRDITE

Ndrec Dedaj është betuar për herë të dytë si kryetari i bashkisë së Mirditë, ndërsa është kostituar edhe Këshilli i ri Bashkiak i dalë nga votimet e 30 qershorit. I pranishem në këtë ceremoni ishte dhe Ministri i Brendshem Sander Lleshaj i cili është dhe drejtuesi i ri politik i Partisë Socialiste në Qarkun e Lezhës.Kryebashkiaku i Mirditës Ndrec Dedaj …

Lexo me shume