Monday , 25 October 2021

POLITIKE

VENDIME TE REJA NE PARTINE DEMOKRATIKE

Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike ka marrës pasditën e së martes disa vendime në lidhje me situatën politike në vend. Këshilli vendosi krijimin e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë në nivel kombëtar dhe në nivel lokal. Një nga detyrat kryesore të këtij Këshilli është të mos lejojë zgjedhjet e 30 qershorit dhe të pengojë fushatën e PS. Kështu, Këshilli …

Lexo me shume

META FTON PARTITE NE BISEDIME

Dekreti i Presidentit të Republikës Ilir Meta për shfuqizimin e datës 30 qershor për mbajtjen e zgjedhjeve lokale ka marrë tashmë fuqi ligjore pasi ka kaluar edhe hallkën e fundit. Dekreti është publikuar në Fletoren Zyrtare, sëbashku me përcaktimin “hyn në fuqi menjëherë”. Të hënën, kreu i shtetit Ilir Meta firmosi dekretin për anulimin e datës së zgjedhjeve, pasi dha …

Lexo me shume

BASHA: ASKUSH NUK DO TE SHKARKOJE PRESIDENTIN

Lideri demokrat Lulzim Basha i quajti blofe të kryeministrit Edi Rama, iniciativën për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta nga Kuvendi dhe vendosmërinë për zhvillimin e zgjedhjeve më 30 qershor, edhe pas anulimit të tyre me një dekret të dytë nga kreu i shtetit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Basha tha se zgjedhjet nuk do të mbahen më …

Lexo me shume

MEDIU: TE SIGUROJME ZGJEDHJE TE LIRA DHE TE NDERSHME

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbledhur pasditen e së hënës aleatët e tij të partive të vogla. Një takim që erdhi vetëm pak orë pasi presidenti Meta firmosi zhdekretimin e datës së zgjedhjeve. Në përfundim të këtij takimi, kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, u shpreh se u diskutua për sigurimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.Partitë …

Lexo me shume

EDUART NDOCAJ HAP FUSHATEN ELEKTORALE

Në një atmosfere poztive dhe entuziaste, kandadati për kryetar të Bashkisë Lezhë Eduart Ndocaj ka hapur fushaten elektorale për zgjedhjet e 30-qershorit. Në takimin elektoral të zhvilluar në qytetin e Lezhës ishin të pranishem Kreu i Partisë Aleanca Demokristiane Zef Bushati dhe asaj Konservatore Kujtim Gjuzi.Duke folur para mbështetësve të tyre Bushati dhe Gjuzi ju kanë kërkuar lezhjaneve që të …

Lexo me shume

VENDIMI PER ANULLIMIN E ZGJEDHJEVE, REAGON EDHE ADEMI

Vendimi për çdekretimin e zgjedhjeve me 30 qershor nga presidenti Ilir Meta është pritur mirë edhe nga kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi. Në një prononcim për mediat, ajo tha se gjithashtu vijon të mbështesë kërkesën e PD.E pyetur nëse do lirojë zyrën me 30 qershor, Ademi shtoi se do të respektohet ajo që thuhet nga presidenca.Presidenti Ilir Meta tregoi këtë …

Lexo me shume

PS BEN GATI SHKARKIMIN E PRESIDENTIT META

Pas mbledhjes së Kryesisë së PS, zëdhënësja e Qeverisë dhe ministrja e Shtetit për Mërrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali tha se do të vazhdojë procedura për të shkarkuar Ilir Metën. Të enjtën Partia Socialiste do të zhvillojë një debat të gjerë në parlament rreth vendimit të Presidentit Ilir Meta për të ç’dekretuar datën e zgjedhjeve më 30 qershor.Kësisoj, seanca parlamentare …

Lexo me shume

ANULLIMI I ZGJEDHJEVE ME 30 QERSHOR, META TREGON ARSYET

Ashtu siç kishte paralajmëruar, presidenti i republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka dalë këtë të hënë para mediave duke dhënë arsyet e vendimit të tij për anullimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Duke iu referuar Kushtetutës në çdo rresht, Kreu i Shtetit ka sqaruar para mediave se përse erdhi në këtë vendim.Meta ftoi të gjithë aktorët vendas dhe ndërkombëtarë të …

Lexo me shume

RAMA KUNDER PRESIDENTIT META

Vetëm pak minuta pasi Presidenti i Republikës Ilir Meta shpalli vendimin për çdekretimin e datës 30 qershor për zgjedhjet vendore, reagoi edhe Rama. Nga Berati, kryeministri u tregua këmbëngulës. Ai u shpreh se zgjedhjet në 30 qershor do të zhvillohen, sepse zgjedhjet nuk janë as të presidentit dhe as të partive politike.Rama komentoi edhe zbulimet e gazetës gjermane, që sipas …

Lexo me shume

MEDIU KOMENTON VENDIMIN E METES PER ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT

Edhe kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, komentoi veprimin e presidentit të vendit, Ilir Meta për çdekretimin e 30 qershorit si datë zyrtare për zgjedhje lokale. Mediu shkruan se ky vendim shmang një konflikt që do e çonte Shqipërinë në drejtim të gabuar dhe kjo ishte rruga e vetme kushtetuese. Për kreun e PR qëndrimi i kryeministrit Edi Rama se …

Lexo me shume