Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

META FTON PARTITË NË ZGJEDHJET E 13 TETORIT

Në ditën kur mazhoranca pritet të mblidhet në seancë të posaçme për të votuar ngritjen e komisionit hetimor për Metën, Presidenti i Republikës ka dalë mëngjesin e kësaj të hëne me një qëndrim për situatën ligjore mbas 30 qershorit dhe zgjidhjen e krizës. Presidenti thotë se akti i tij për çdekretimin e 30 qershorit është mbështetur tërësisht në dispozitat e …

Lexo me shume

AMULI: TE GJITHE KUNDER DIKTATURES SE KRIMIT

Kryetari i Partise Demokratike te Shkodrws Xhjevdet Amuli permes nje postimi ne rrjtete sociale ju bene thirrje qe ti bashkone protestes se opozites me date 8 korrik ne Tirane. Ne postimin e tij Amuli shprehet: ” Ora e lirise po troket, ne duhet te bashkohemi te gjithe se bashku kunder diktatures se krimit qe sot ka vetem nje emer Edi …

Lexo me shume

1 DITË PARA PROTESTËS SË OPOZITËS, BASHA KA NJË THIRRJE

Një ditë para protestës së 10-të kombëtare të opozitës së bashkuar përballë kryeministrisë, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u bën përsëri thirrje të gjithë qytetarëve që t’i bashkohen në tubimin e së hënës në orën 20:00 për të larguar Edi Ramën nga pushteti. Pas postimit një ditë më parë, Basha shkruan përsëri:“Nesër me 8 korrik në orën 20:00, bashkohemi …

Lexo me shume

BASHA THIRRJE PËR PROTESTËN E 8 KORRIKUT

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë përsëri thirrje për pjesëmarrje në protestën e opozitës. Një protestë e cila do të organizohet në 8 korrik në Tiranë. Në një status në Facebook, Basha thotë se nuk do të ketë asnjë hap pas deri në largimin e kryeministrit Rama.“Të hënën #8korrik në ora 20:00, bashkohemi të gjithë në Tiranë kundër …

Lexo me shume

PD DENONCON MANIPULIMIN NË VOTIMET E 30 QERSHORIT

Ish- deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka hedhur akuza ndaj KQZ, duke thënë se ata kanë manipuluar shifrat e votimit në zgjedhjet lokale të 30 qershorit.Në një dalje për mediat, nga selia e PD, Bylykbashi gjithashtu ka shpërndarë edhe një video ku pretendohet se shihet një komisioner duke votuar.Ndër të tjera Bylykbashi ka deklaruar se kutitë e votimit janë …

Lexo me shume

ZGURI KËRKON HETIM ADMINISTRATIV PËR ZGJEDHJET E 30 QERSHORIT

5 ditë pas zgjedhjeve të 30 qershorit, kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, kërkoi të marrë votën e anëtarëve të KQZ-së për të bërë një hetim administrativ kryesisht, lidhur me mosrakordimin e shifrave të pjesëmarrjes që ky institucion deklaroi gjatë ditës së zgjedhjeve të 30 qershorit, dhe deri në mbyllje të tyre. Ndërkohë, n/kryetari Denar Biba tha se …

Lexo me shume

META ‘SULMON’ PËRSËRI RAMËN

Edhe këtë mëngjes të së premtes, presidenti Ilir Meta e ka nisur me reformën në drejtësi. Në një status në Facebook, Meta thotë se për të kuptuar shndërrimin e reformës në drejtësi në Ramaformë duhet të lexohet shtypi. Sipas tij faji nuk është i reformës që u miratua me 140 vota, por transformimi i saj në Ramaformë bashkë me një …

Lexo me shume

ISH-KRYEMINISTRI BERISHA: ZGJEDHJET FARSË

Jashtë selisë së PD-së për situatën politike ka folur edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Ai tha se zgjedhjet e 30-qershorit ishin një farsë dhe bien ndesh me konventen e të drejtave të njeriut.I pyetur se si e sheh zgjidhjen që Meta ka dhënë për krizën politike, ish-kryeministri Sali Berisha, tha se nuk ndërhyn në zgjidhjet e Presidentit. Ish-kryeministri i ka dhënë …

Lexo me shume

8 KORRIK, PROTESTA E RADHËS E OPOZITËS SË BASHKUAR

Opozita e bashkuar i rikthehet protestave. Kështu me 8 korrik në ora 20:00 do të organizohet protesta e radhës kombëtare në Tiranë. Një gjë e tillë u bë e ditur edhe nga vetë kryetari i PD Lulzim Basha në një prononcim për mediat.Ndërkohë, një ditë pasi caktoi datën e protestës kombëtare, 8 korrik ora 20:00, Basha ka thirrur në takim …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKËT E DJATHTË PËRSËRI TAKIM NË ZYRËN E BASHËS

Kryebashkiakët e djathtë në vendin tonë duken të vendosur për të mos lëshuar zyrat e tyre edhe pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Një gjë e tillë u riktheksua pas një tjetër mbledhje në zyrën e kryedemokratit Lulzim Basha në selinë e Partisë Demokratike. Sipas kryebashkiakut të Mallakastrës, Agron Kapllanaj, zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të njihen nga demokratët dhe …

Lexo me shume