Thursday , 6 October 2022

POLITIKE

PROKURORIA NIS HETIMET PER VOTIMET NE KURBIN

Parregullsitë në votimet e 30 qershorit janë në proces verifikimi nga disa prokurori në vend. Kështu në Kurbin, kandidati për kryetar bashkie i Bindjes Demokratike Edmond Piroli thotë se është dyfishuar numri i votuesve që janë paraqitur fizikisht në qendrat e votimit. Për këtë Piroli thotë se ka bërë kallëzim në prokuori, duke paraqitur prova dhe fakte.Pas kallëzimit të Edmond …

Lexo me shume

KRIZA POLITIKE, APELI I AMBASADORIT TË BE-së

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca në një postim në Tëitter bën apel për të nisur urgjentisht dialogun.“Është koha që qeveria dhe opozita dhe institucionet të tregojnë maturi politike dhe në mënyrë urgjente të angazhohen në dialog politik për të tejkaluar situatën. Është gjithashtu koha të ecet përpara. Implementimi i reformës në drejtësi eshtë i pakthyeshëm.” – shkruan fillimisht Soreca.Gjithashtu Soreca …

Lexo me shume

REFORMA NË DREJTËSI OSE “RAMAFORMA”

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përmes një statusi në facebook, lidhur me reformën në drejtësi, të cilën e ka etiketuar tashmë si ‘Ramaforma”. Ndërsa ndan me ndjekësit, refleksione të Ramaformave, kështu shkruan Presidenti, Meta ka publikuar statusin e dytë në pak kohë për ditën e sotme mbi këtë cështje.“Reforma në Drejtësi me të drejtë u vlerësua nga mbi 90% …

Lexo me shume

VOLTANA ADEMI TAKON VËZHGUESIT E OSBE/ODIHR

Kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi është takuar me vëzhguesit afatgjatë të OSBE/ODIHR që monitoruan votimet në këtë bashki. Në një njoftim për mediat, Ademi raporton se informoi dy vëzhguesit Katerina Duffkova dhe Christian Keilbach mbi parregullsitë sipas saj në zgjedhjet e 30 qershorit.“I vura në dispozicion fakte të shumta, materiale video dhe foto, dokumente shkresore që krijojnë një panoramë mjaft …

Lexo me shume

KURBINI BOJKOTON VOTIMET E 30-QERSHORIT

Votimet e 30 qershorit ishin antiligjore, ndaj banoret e Kurbinit e bojkotuan masivisht këtë farsë. Kështu është shprehur Kryetari i Partisë Demokratike në Kurbin Behar Haxhiu i cili përshëndeti qytetaret të cilët edhe pse nën presionin e pushtetit refuzuan të votojnë.Sipas degës së Partisë Demokratike në Kurbin pjesemarrja në votime ka qenë më pak se 11 % dhe jo 13 …

Lexo me shume

A DO E DORËZOJË VOLTANA ADEMI POSTIN E KRYEBASHKIAKES?

Kryebashkiakët e djathtë në vend kanë zhvilluar këtë të marte një takim me kryedemokratin Lulzim Basha në selinë blu. Në këtë takim natyrisht e pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. E pyetur nga gazetarët se a do e dorëzojë postin e kryebashkiakes, Ademi tha se është ende herët për të vendosur nëse do të duhet apo jo të …

Lexo me shume

13 TETOR, ZGJEDHJE PARLAMENTARE DHE PËR PRESIDENTIN

13 tetori nuk do të jetë datë vetëm për zgjedhjet vendore. 13 tetori do të jetë datë për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, por edhe për të bërë zgjedhjet për presidentin. Ky është propozimi i presidentit Ilir Meta, të cilin e deklaroi gjatë një dalje për mediat këtë të marte. Ai tha se ky është një propozim për zgjidhjen e krizës …

Lexo me shume

BASHA: 85% E SHQIPTARËVE REFUZUAN EDI RAMËN

Në një dalje për mediat, kryedemokrati Lulzim Basha theksoi se Partia Demokratike me aleatët dolën më të fortë nga 30 Qershori, pasi sipas tij 85% e shqiptarëve refuzuan Edi Ramën. Ai njoftoi se beteja kundër Ramës do të vijojë me të gjitha mjetet.Nga mitingu i 16 shkurtit kemi ardhur në rritje në numër dhe Edi Rama duhet të largohet shtoi …

Lexo me shume

RAPORTI I OSBE-ODIHR PËR ZGJEDHJET VENDORE

Kryesuesja e misionit të OSBE/ODIHR, Audrey Glover u pyet gjatë konferencës në lidhje me mosrakordimin e rezultateve të pjesëmarrjes sipas informacionit paraprak të KQZ-së dhe ato që po dalin nga numërimi i votave. Glover tha se sapo e ka mësuar këtë informacion pasi vëzhguesit e OSBE/ODIHR janë ende në proces raportimi, por tha se shpreson që autoritetet ta zbardhin këtë …

Lexo me shume

ARRESTOHET EMRAH SHABAJ PER PENGIM TE ZGJEDHJEVE, REAGOJNE FAMILJARET

Policia e Shkodra ka arrestuar shtetasin Emrah Shaba nga Postrriba pasi akuzohet se ka penguar hapjen e qëndrës së votimit duke penguar këtë process. Familjarët e të arrestuarit kanë akuzuar policinë se kanë ushtruar dhunë duke terrorizuar gjithë familjen pa asnjë mandate arresti.Policia e mbështetur nga Forcat e ndërhyrjes së shpejt ka ndërhyrë rreth orës 5 të mëngjësit të së …

Lexo me shume