Wednesday , 2 December 2020
Breaking News

RAJONI

NË MAL TË ZI “KRISJE” BRENDA SHUMICES

Është konstituar parlamenti i ri i Malit të Zi ku për herë të parë Millo Gjukanoviq pas 30 vitesh nuk ka shumicen, ndërsa shihet qartë që tashmë edhe në koalicionin fitues edhe pse me një shumicë të brishtë ka një krisje. Kjo krisje shihet tek koalicioni qeverisës, në të cilën përbërje janë tre lista deputetësh, e para e kryesuar nga …

Lexo me shume

ARRIHET KOALICIONI ANTI-GJUKANOVIQ

Në Mal të Zi tashmë është arritur marreveshja për krijimin e koalicionin anti-Gjukanoviq. Nga takim i liderëve të koalicionit, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zezë dhe e bardhë”, Zdravko Krivokapiq, Aleksa Beçiq dhe Dritan Abazoviq , u arrit marreveshja e formimit të Qeverisë së ardhshme të Malit të Zi. Parimi i parë që …

Lexo me shume

PANAIRI I LIBRIT NE ULQIN

Në Ulqin të Malit të Zi është hapur edicioni I 19-të I panairit të librit me pjesëmarrjen e një numri të madh të vizitorësh por edhe të përsonaliteteve të ndryshme të rajonit. Në ceremonin e solemne të hapjes së panairit ishin të pranishëm Ministri I Turizmit Blendi Klosi, Ministrat e Kulturës I Malit të Zi Aleksander Bogdanoviq dhe I Maqedonisë …

Lexo me shume

LOPET SHQIPTARE FRIKESOJNE BANORET NE MAL TE ZI

Një rrëfim I pa zakontë vjen nga fshatrat në kufi të vendin fqinjë, të Malit të Zi. Mediat malazeze kanë raportuar për problemet që kanë banorëët e fshatit Kravar I Ulqinit I cili ndodhet në kufi me Shqipërinë. Shkak janë bërë lopët të cilat janë pronë e një shtetasi Shqiptar që është identifikuar me emrin Shaip, si shkak I sulmeve …

Lexo me shume

ULQINI, ENDE PA KRYETAR

Pas zgjedhjeve për president te Malit te Zi ku që në raundin e parë është zgjedhur Millo Gjyukanoviq tashmë edhe në Ulqin kanë nisur negociatat për zgjedhjen e kryetarit të ri të Komunës së Ulqinit. Nga sa mësohet Kryetari i ri i Komunës së Ulqinit do të jetë nga radhët e Partisë Demokratike të Socialistëve, forcë politike e cila kryesohet …

Lexo me shume

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

Në Ulqin këtë të diele u mbajten zgjedhjet lokale për Parlementin lokale të këtij qyteti. Në këto zgjedhje morën pjesë 62,75% e qytetarëve me të drejtë vote apo 12 499 votues. Qendra për monitoring CEMI ka dalur me rezultatet e para preliminare pas numërimit votave në  të gjitha qendrat e votimit.Nga këto shifra mund të shihet qartë se subjektet shqiptare, …

Lexo me shume

TE DIELEN ZGJEDHJET NE KOMUNEN E ULQINIT

Të dielen e katër shkurtit në Komunen e Ulqinit zhvillohen zgjedhjet lokale. Të drejtë vote në komunen jugore të vendit fqinjë me shumicë shqiptare të drejtë vote kanë 19 mijë e 918 shtetas.  Në garë për të zgjedhur këshillin e komunës I cili më pas zgjedh e kryetarin e njësisë vendore janë 8 parti dhe dy koalicione. Edhe në këto …

Lexo me shume

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha tha nga Rrësheni, se vendi nuk do të bëjë përpara, nëse do të vazhdojë të qeveriset nga aleanca me krimin. Basha, ftoi qytetarët që, me pjesëmarrjen e tyre në 27 Janar, të tregojnë refuzimin dhe vendosmërinë për largimin e Edi Ramës.Sipas tijë protesta e opozitës është në përputhje me axhenden përëndimore me Uashingtonin dhe …

Lexo me shume

PIKAT E KALIMIT KUFITAR ME MALIN E ZI

Kalimet aktuale kufitare që lidhin Shqipërinë me Malin e Zi nuk ajnë në gjendje të përballojnë qarkullimin gjithnjë e në rritje në mes dy vendeve, sidomos në kalimin Sukubinë –Muriqan, prandaj hapja e pikave të reaj në këtë zonë, qoftë edhe sezonale,është diçka e domosdoshme, sidomos për zhvillimin e turizimit. Banorët e Shtojit, Shënkollit dhe Krajës, janë shumë të interesuar …

Lexo me shume

PRESIDENTI META TAKIM ME KREUN E “FORCES” NE MAL TE ZI: SHQIPTARET TE BEHEN BASHKE

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me Kryetarin e Partisë “Forca Demokratike”, njëkohësisht kryetar i Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu. Presidenti Meta vleresoi kontributin e dhënë nga shqiptarët e Malit të Zi, në forcimin e marrëdhëniet shumë të mira ndërmjet Shqipërisë dhe Malit të Zi, si dhe për Pavarësinë, anëtarësimin në NATO dhe integrimet evropiane të Malit të …

Lexo me shume