RAJONI

PROTESTA E OPOZITES MALAZEZE, PERLESHJE ME POLICINE!

Opozita malazeze e Frontit Demokratik i kishte dhn ultimatum kryeministrit Milo Gjukanovi pr t pranuar nj qeveri teknike, por refuzimi i tij ka sjell nj protest t dhunshme. Turma, q sipas mediave malazeze shkonte deri n 5 mij persona, ka marshuar n rrugt kryesore t Podgorics drejt sheshit Republika e m tej para Parlamentit.Drejtuesit e opozits pasi marshuan n rrugt …

Lexo me shume

PROTESTA TE DHUNSHME NE PODGORICE

Policia malazeze prdori gaz lotsjells kundr protestuesve t opozits, t cilt qllonin me gur, duke krkuar dorheqjen e qeveris dhe zgjedhje t parakohshme. Disa mijra prkrahs t opozits u mblodhn t dieln n mbrmje n qendr t Podgorics. Policia prdori gaz lotsjells kur protestuesit hodhn gur kundr saj. Drejtuesit anti-qeveritar kan organizuar protesta t prditshme n nj rrug kryesore t …

Lexo me shume

SHKRUMBOHET JAHTI NE DET TE HAPUR!

Nje Jaht luksoz u dogj plotesisht ne det te hapur rreth 500 metr nga rrjedha e lumit Buna, n Ulqin prball plazhit Copakabana. Ka qene nderhyrja e menjehershme e Shrbimit te shptimit te Malit te Zi qe ka bere te mundur evakuimin e te gjithe udhetareve. Sipas policise malazeze jahti ka qene n pronsi t familjes Stanaj, t cilt jan …

Lexo me shume

BUDVA, SHQIPTARI AKSIDENTON 5 TURISTE!

Pes turist n Budva ne Mal te Zi mbeten te plagosur nga nje automjet me targa shqiptare. Sipas deshmitareve ne vendngjarje drejtuesi i mjetit I ka goditur me makinen e tij “Porsche Cayenne” turistet ndrsa ishin n trotuar. Shtetas shqiptar L.M (1982) pr arsye t panjohura ka humbur kontrollin e makins dhe ka kaluar mbi trotuar, ne te cilin ndodheshin …

Lexo me shume

NENSHKRUHET MARREVESHJA PASZGJEDHORE PDS -FORCA E RE!

Kryetari i Partis demokratike t socialistve Millo Gjukanoviq dhe kryetari i Forcs s re demokratike Nazif Cungu kan nnshkruar n Podgoric Aneksin e marrveshjes pr koalicionin paszgjedhor t bashkpunimit n mes PDS-s dhe Forcs. N nnshkrimin e aneksit t marrveshjes s koalicionit ishin t pranishm partnert e koalicionit n nivel shtetror Rafet Husoviq, kryetari i Partis boshnjake, Marija Vuinoviq, …

Lexo me shume

RAMA E THAI QYTETAR NDERI TE ULQINIT

Nn motivacionin pr rolin e tyre historik n promovimin e paqes dhe dialogut mes popujve t Ballkanit, Kryeministri Edi Rama dhe Zv.Kryeministri kosovar Hashim Thai jan nderuar n Ulqin me titullin Qytetar Nderi.N fjaln e tij pas marrjes s ktij vlersimi, kryeministri shqiptar Rama shprehu bindjen se shqiptart do t jen bashk, pjes e familjes europiane, pasi jan gati q …

Lexo me shume

70- VJETORI I MASAKRES SE TIVARIT

Kshilli Kombtar i Shqiptarve n Malin e Zi organizoi ceremonin perkujtimore n Tivar t 70 vjetorit te Masakres se Tivarit. Organizatoret kane vendosur kurora me lule prane nderteses ku u ekzekutuan qindra shqiptare. N kt ceremoni prkujtimore morn pjes :antart e Kshilli Kombtar t Shqiptarve, kryetar t partive politike, intelektual t shquar si dhe qytetar nga Komuna e Ulqinit dhe …

Lexo me shume

NISHANI: SHQIPTARET NE MAL TE ZI TE RUAJNE IDENTITETIN

Presidenti i ShqiprisBujar Nishanika vlersuar n Ulqin se vizita e tij dyditore n Mal t Zi ishte shum e suksesshme. Ai tha se sht i knaqur me bisedimet t cilat i kishte me drejtuesit malazez dhe paralajmroi zgjerim t bashkpunimit t ktyre dy vendeve.Kryetari shqiptar ka prsriturseMali i Zi nuk sht vetm fqinj i Shqipris, por edhe mik i saj. …

Lexo me shume

Shembja e Dherave, bllokohet rruga Budva- Cetinje!

Rruga Budva Cetinje sht e bllokuar por ajo cfare eshte shqetesuese eshte fakti se kur do vihet serish ne funksion . Per shkak te Reshjeve te rnda ka pasur edhe rreshqitje te tokes cka ka bere qe ne rrugn kryesore n fshatin Markoviqi 100 metra rrug te kete nje renje ne lartesi prej 80 cm Per shkak te erozionit nj …

Lexo me shume

Ulqin, shemben dherat, rrezikohen banesat ne Krruc!

Rreziku I permbytjeve ne Komunen e Ulqinit vijon te jete prezent duke rrezikuar shume shtepi. Rreziku i radhes eshte shfaqur ne formen e rr?shqitjeve t? dheut.Kjo ka bere qe Shtabi I emergjencave te mblidhet per te krijuar nje strategji mbi evakimin e familjareve. N? lagjen Krruc, kodra me larg?si rreth 200 metra nga bregu i detit, ka filluar t? rr?shqas? …

Lexo me shume