Friday , 15 December 2017

RAJONI

Ulqin, mbahet konferenca per mbrojtjen e ekosistemit

N Ulqinu mbajt konferenca mbi projektin pr mbrojtjen e ekosistemit bregdetar dhe detar.N kte konferenceprvec prfaqsuesve t komuns s Ulqinit, si partner morn pjes edhe Drejtoria e policis, Ministria e bujqsis, Drejtoria pr inspeksione dhe klubi i peshkimit sportiv Bojana.Gjate fjales setij kryetari i komunsFatmir Gjeka, falenderoi t pranishmit pr pjesmarrje dhe njoftoi mbshtetjen e komuns n realizimin e projekteve …

Lexo me shume

Stuhia krijon probleme ne Ulqin!

Stuhia i ka shkaktuar shum pun dhe probleme Shrbimit t emergjencs n Ulqin. Kete mengjesfilluan thirrjet pr ndrhyrje n disa vende kurse rruga Kodre Solana u bllokua pr shkak t rrezimit t drujve t pishave duke dmtuar automjete dhe ndrprer linjn e transmetimit. Nj pem ra dhe n hotelin Imperial n Plazhin e Madh , po ashtu u ndrhy …

Lexo me shume

Ulqin, mbrojtja e palmave!

Dmtuesi i quajtur Buburreci i kuq q ka sulmuar para dy viteve palmat n komunn e Ulqinit e ka zvogluar numrin e ksaj bime tropikale duke demtuar 28 rrnj nga 300 palma qe ndodhen ne Ulqin. Prfaqsuesit e komuns s Ulqinit,Ndrmarrjes komunale Pastrim Gjelbrim kan zhvilluar nje takim pune rreth ksaj problematike. Ndrkaq,Milazim Mustafa ,sekretar pr ekonomi,deklaroi se shpenzimet pr …

Lexo me shume

Protesta e Vetevendosjes, perplasje mes policise dhe protestuesve!

sht kthyer n prleshje mes policis dhe qindra qytetarve t mbledhur para qeveris s Kosovs protesta pr shkarkimin e ministrit serb nga qeveria e Kosovs. Tre parti opozitare, Vetvendosja, AAK e Ramush Haradinaj dhe Nisma e Fatmir Limajt organizuan kt protest n kundrprgjigje t mos reagimit t Mustafs t cilit iu krkua shkarkimi i ministrit serb Jabllanovi, i cili ofendoi …

Lexo me shume

Ulqin, banoret: Po mbijetojme me veshtiresi!

Kriza ekonomike ka ndikuar tek qytetaret e Ulqinit teksa theksojne se jetesa ka ardhur duke u veshtiresuar ndersa evidentojne faktin se nuk arrijn ti prballojne shpenzimet mujore, t tatimeve, shpenzimeve komunale faturat, kredit apo edhe qirat. Sipas banoreve te Ulqinit veshtire se mund t jetohet me rrogat minimale t cilat i marrin m shum se gjysma e ksaj populate. Paga …

Lexo me shume

Mali i Zi, shqiptaret me abetare mbarekombetare

Ministri pr t drejtat e njeriut dhe pakicave Suad Numanoviq dhe kryetari i komuns s Ulqinit Fatmir Gjekakan nnshkruar Memorandumin pr mirkuptim dhe masat n luftn kundr diskriminimit n baz t orientimit seksual dhe identitetit gjinor, si dhe promovimit t tolerancs ndaj LGBT personave.”Detyrimi i komuns sipas marrveshjes sht q t emroje kontaktpersonin pr implementimin e marrveshjes, tha Gjeka. Kryekomunari …

Lexo me shume

“TIKA” investime ne komunen e Ulqinit!

Koordinatori i Agjencis turke pr zhvillim – TIKAdhe kryetari i komuns s UlqiniT Fatmir Gjekame prerjen e shirit kan shnuar prfundimin e punimeve pr rikonstruktimin e disa hapsirave n selin e institucionit t Bashksis islame n Ulqin. Nderkohe solemnisht sht hapur edhe tyrbja e rinovuar e familjes Pulti, tek ish Stacioni i autobusve ne Uqlin, e cila po ashtu sht …

Lexo me shume

KE: Kriporja e Ulqinit te mbrohet me ligj!

Komisioni Europian, gjegjsisht Drejtoria pr zgjerim pran ktij komisioni, ka pershndetur faktin q Mali i Zi e njeh rndsine e Kripores si habitat Emerald i shpendve sipas konvents s Bernit, dhe knet me rndsi europiane sipas konvents s Ramsarit, shkruan gazeta Vijesti. Por ato poashtu kan shprehur shqetsimin e tyre se Kriporja akoma nuk sht e mbrojtur me ligje t …

Lexo me shume

Thaci pritet me protesta ne Podgorice!

Ministri i Jashtm i KosovsHashim Thaidhe ai i Malit t ZiIgor Llukshi, kan vlersuar se marrdhniet midis Prishtins dhe Podgorics jan t mira dhe miqsore dhe se disa shtje t pazgjidhura s shpejti do t tejkalohen.Thai po qndron pr vizit zyrtare n Mal t Zi, pr her t par n kt shtet. Miqsia e popullit t Kosovs dhe e malazezve …

Lexo me shume

Nisin punimet e “Aqua Parkut” ne Ulqin!

Ulqini deri n fund t qershorit t vitit t ardhshm duhet t fitoj akva parkun m t madh n kt pjes t Ballkanit. Marrveshjen pr kt e nnshkruan sot n kabinetin e kryetarit t komuns s Ulqinit, Fatmir Gjeka dhe Sahret Hajdarpashiq, drejtori ekzekutiv i kompanis Ulcinj akva park & Entertainment, themelues dhe pronar i s cils sht kompania e …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin