RAJONI

Protesta e Vetevendosjes, perplasje mes policise dhe protestuesve!

sht kthyer n prleshje mes policis dhe qindra qytetarve t mbledhur para qeveris s Kosovs protesta pr shkarkimin e ministrit serb nga qeveria e Kosovs. Tre parti opozitare, Vetvendosja, AAK e Ramush Haradinaj dhe Nisma e Fatmir Limajt organizuan kt protest n kundrprgjigje t mos reagimit t Mustafs t cilit iu krkua shkarkimi i ministrit serb Jabllanovi, i cili ofendoi …

Lexo me shume

Ulqin, banoret: Po mbijetojme me veshtiresi!

Kriza ekonomike ka ndikuar tek qytetaret e Ulqinit teksa theksojne se jetesa ka ardhur duke u veshtiresuar ndersa evidentojne faktin se nuk arrijn ti prballojne shpenzimet mujore, t tatimeve, shpenzimeve komunale faturat, kredit apo edhe qirat. Sipas banoreve te Ulqinit veshtire se mund t jetohet me rrogat minimale t cilat i marrin m shum se gjysma e ksaj populate. Paga …

Lexo me shume

Mali i Zi, shqiptaret me abetare mbarekombetare

Ministri pr t drejtat e njeriut dhe pakicave Suad Numanoviq dhe kryetari i komuns s Ulqinit Fatmir Gjekakan nnshkruar Memorandumin pr mirkuptim dhe masat n luftn kundr diskriminimit n baz t orientimit seksual dhe identitetit gjinor, si dhe promovimit t tolerancs ndaj LGBT personave.”Detyrimi i komuns sipas marrveshjes sht q t emroje kontaktpersonin pr implementimin e marrveshjes, tha Gjeka. Kryekomunari …

Lexo me shume

“TIKA” investime ne komunen e Ulqinit!

Koordinatori i Agjencis turke pr zhvillim – TIKAdhe kryetari i komuns s UlqiniT Fatmir Gjekame prerjen e shirit kan shnuar prfundimin e punimeve pr rikonstruktimin e disa hapsirave n selin e institucionit t Bashksis islame n Ulqin. Nderkohe solemnisht sht hapur edhe tyrbja e rinovuar e familjes Pulti, tek ish Stacioni i autobusve ne Uqlin, e cila po ashtu sht …

Lexo me shume

KE: Kriporja e Ulqinit te mbrohet me ligj!

Komisioni Europian, gjegjsisht Drejtoria pr zgjerim pran ktij komisioni, ka pershndetur faktin q Mali i Zi e njeh rndsine e Kripores si habitat Emerald i shpendve sipas konvents s Bernit, dhe knet me rndsi europiane sipas konvents s Ramsarit, shkruan gazeta Vijesti. Por ato poashtu kan shprehur shqetsimin e tyre se Kriporja akoma nuk sht e mbrojtur me ligje t …

Lexo me shume

Thaci pritet me protesta ne Podgorice!

Ministri i Jashtm i KosovsHashim Thaidhe ai i Malit t ZiIgor Llukshi, kan vlersuar se marrdhniet midis Prishtins dhe Podgorics jan t mira dhe miqsore dhe se disa shtje t pazgjidhura s shpejti do t tejkalohen.Thai po qndron pr vizit zyrtare n Mal t Zi, pr her t par n kt shtet. Miqsia e popullit t Kosovs dhe e malazezve …

Lexo me shume

Nisin punimet e “Aqua Parkut” ne Ulqin!

Ulqini deri n fund t qershorit t vitit t ardhshm duhet t fitoj akva parkun m t madh n kt pjes t Ballkanit. Marrveshjen pr kt e nnshkruan sot n kabinetin e kryetarit t komuns s Ulqinit, Fatmir Gjeka dhe Sahret Hajdarpashiq, drejtori ekzekutiv i kompanis Ulcinj akva park & Entertainment, themelues dhe pronar i s cils sht kompania e …

Lexo me shume

Luksic: Tuzi se shpejti statusi per komunen Shqiptare!

Dhnia e nj statusi t veant pr Tuzin, n Mal t Zi sht drejt fundit. Numri dy i qeveris s Malit t Zi, njhersh dhe Ministr i Punve t Jashtme dhe pr shtjet Evropiane t Malit t Zi, Igor Luki? ka thn se bisedimet vazhdojn dhe Tuzit do ti jepet nj status i veant. N nj konferenc pr shtyp me …

Lexo me shume

Ulqin- Sukubine, ne Mars nis faza e trete!

Punimet per fazen e tret te rruges Ulqin – Sukubine, do te fillojne ne muajin mars te vitit te ardhshem. Ky fakt behet I ditur nga perfaqesuesit e komunes se Ulqinit ne nje interviste per televizionin rozafa. Rruga kryesore qe lidh Ulqinin me Shkodren eshte nje nga rruget me te frekuentuara ne republiken e Malit te Zi pasi cdo sezon …

Lexo me shume

KOSOVE, NDRYSHOJNE RREGULLAT PER APLIKIMIN E VIZAVE

Bashkimi Evropian ka vendosur nj sistem t ri informativ t vizave, Q nga dita e enjte, secili qytetar i Kosovs, q i drejtohet ndonj ambasade t huaj pr t aplikuar pr fardo lloj vize, do t prballet me rregulla t reja. Bashkimi Evropian ka vendosur nj sistem t ri informativ t vizave, i cili do t nis t aplikohet q …

Lexo me shume