Friday , 21 February 2020
Breaking News

SOCIALE

FESTIVALI I TEKNOLOGJISË TEKNOFEST NË SHKODËR

Një mundësi shumë e mirë për shkëmbimin e njohurive në fushën e teknologjisë në mes fëmijëve të Shkodrës me bashkëmoshatarët e tyre nga rreth 120 vende të tjera. Kështu e ka konsideruar kryetarja e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi festivalin e teknologjisë TEKNOFEST, i cili promovohet këtë të premte në qytetin e Shkodrës.Me këtë rast, kryebashkiakja Ademi ka pritur në një …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I XHAMISË SË FSHATIT GANJOLLË

Myftinia Shkodër ka përuruar rikonstruksionin e xhamisë së fshatit Ganjollë. Një projekt që u mundësua me mbështetjen e shoqatës “Komiteti i Bashkuar Kuvajtian për Bamirësi” në vendin tonë.E pranishme ishte edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi, e cila foli për ndihmat që ka dhuruar Kuvajti për Bashkinë Shkodrës dhe banorët e saj…Në këtë takim merrnin pjesë banorë të zonës, përfaqësues …

Lexo me shume

“HISTORI SHKODRANE NË FOTOGRAFI”

Publikun e kishte njohur edhe më herët me botimin e tij, por albumin “Histori shkodrane në fotografi” e prezantoi pasditën e së mërkurës në një takim në Shkodër. Studiuesi Pjeter Logoreci solli foto-album të një kujtesë historike të viteve 1908 – 1917. Ai tregoi se fotografitë e materialet në album janë gjetur në disa arkiva në Vjenë.Libri është i ndarë …

Lexo me shume

“LAHUTA E MALCIS” FLET EDHE FRENGJISHT

”Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës flet edhe frengjisht. Një i ri nga Kosova ka bërë të mundur përkthimin e kësaj vepre të madh. Abedin Krasniqi ishte i ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, ku tregoi si ndodhi momenti i përkthimit dhe ku e gjeti për herë të parë Lahutën e Malcis.Krasniqi tregon sa ka zgjatur përkthimi…..“Lahuta e …

Lexo me shume

SI NISI KARRIERA E TYRE…

Dirigjenti i njohur shkodran Kujtim Alija dhe bashkëshortja e tij, pedagogia Ermira Alija ishin pjesë e një takimi në medresën e djemve “Haxhi Sheh Shamia” në qytetin e Shkodrës. Në fjalën e tyre para nxënësve, çifti Alija treguan si e kanë nisur karrierën e tyre.Në këtë takim merrnin pjesë nxënës të ciklit të mesëm të medresesë.

Lexo me shume

“TURQISHTJA DHE SHQIPJA, MË SHUMË SE 4000 FJALË TË PËRBASHKËTA”

Turqishtja dhe shqipja përmbajnë më shumë se 4 mijë fjalë, shprehje dhe idioma të përbashkëta. Kështu u shpreh nga Shkodra në një aktivitet të zhvilluar, ambasadori turk Murat Ahmet Yoruk. Sipas tij, sot Shqipëria njihet si një nga vendet më tolerante në botë. Edhe Turqia gjithashtu njihet si djep i kulturave të ndryshme të çdo gjuhe, feje dhe nacionaliteti dhe …

Lexo me shume

Shuhet në moshën 86-vjeçare ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Shuhet në moshën 86-vjeçare këngëtarja e famshme, Nexhmije Pagarusha. Pagarusha do mbetet në mendjen e shqiptarëve si ikonë e muzikës shqipe. Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare ishte aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takonte. Ishte e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera. Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e …

Lexo me shume

93-VJETORI I LINDJES SË ARTISTIT TË POPULLIT, TANO BANUSHI

Miq dhe të afërm përkujtuan pasditën e së martes 93-vjetorin e lindjes së artistit të popullit, Tano Banushi, një nga themeluesit e Estradës Profesioniste. Ato japin vlerësime maksimale për figurën e Tano Banushit.Ndërkohë, djali i tij Moisi Banushi foli për arkivën e dhuruar për teatrin “Migjeni”.Për këtë përvjetor të Tano Banushit, vlerësimet e aktorëve të teatrit “Migjeni” erdhën më të …

Lexo me shume

“FESTA E DON BOSKOS 2020”

Oratori Don Bosko në Shkodër ka zhvilluar këtë të dielë “Festën e Don Boskos 2020”. Festa u organizua në pedonalen e qytetit të Shkodrës me fëmijët të këtij oratori. Drejtori Dom Giuseppe Russo tha se Don Bosko ka qenë një i shenjtë që gjithmonë ka qenë nëpër në rrugë për te shikuar realitetin e shoqërisë.Sipas tij, në Shqipëri mungon shpresa …

Lexo me shume

AKUZAT E KËSHILLTARIT ARBIS VJERDHA, REAGON RITA GJEKA

Pas akuzave nga këshilltari i këshillit Bashkiak Shkodër Arbis Vjerdha për keq-menaxhim të teatrit “Migjeni” ka reaguar edhe titullarja e këtij institucioni nëpërmjet një konference për mediat. Rita Gjeka ka treguar si administrohet shitja e biletave dhe organizimin e shfaqjeve në këtë teatër.Gjeka dha edhe një përgjigje për afrimin e të rinjve në teatër.Për këto akuza të Vjerdhës, Gjeka mund …

Lexo me shume