Tuesday , 17 October 2017

SOCIALE

“NJE BREZ I MIRE-ARSIMUAR ESHTE ÇELESI I NJE KOMBI TE NDRIÇUAR”

Qytetit te Shkodres i eshte shtuar pasditen e se Premtes nje qender multifunksionale. Kjo fale bashkepunimit te organizates “Fjala e Krishtit dhe nje shoqate gjermane. Drejtorja e organizates, Elona Prroj, tha se qellimi i hapjes se kesaj qendre eshte investimi ne arsimimin e femijeve, ne menyre qe ata te behen qytetare te rritur dhe te pergjegjshem jo vetem te Shqiperise, …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT, RRUGA “DRISHTAJ” NE GJENDJE TE RENDUAR

Ndërsa reshjet e shiut janë rikthyer në Shkoder, rruga Drishtaj në Dudas të qytetit te Shkodres është në gjendje të amortizuar. Lëvizja e qytetarëve në këtë aks vështirësohet sipasojë e gropave të mbushura me ujë, ndërsa më problematike paraqitet situata për fëmijët të cilët do ti drejtohen shkollave këtë të hënë. Banorët e kësaj zone I rikujtojnë bashkisë Shkoder premtimin …

Lexo me shume

DRANDJA, E MOSHUARA QE JETON NE “QIELL TE HAPUR”!

Pa ndihma ushqimore dhe e semure prej kohesh. Kjo eshte gjendja e Drandes, te moshuar qe jeton ne lagjen “3 Heronjte” te qytetit te Shkodres. Gjendjen e veshtire te kesaj te moshuare Tv Rozafa e ka bere publike edhe me heret, por tashme situata eshte perkeqesuar me teper. Prej 1 viti ajo jeton ne qiell te hapur dhe askush nuk …

Lexo me shume

UNAZA LINDORE NE SHKODER MES ERRESIRES DHE GROPAVE

Prej muajsh nje pjese e unazes lindore ndodhet ne erresire te plote. Me problematike situata paraqitet nga Varrezat e Rrmajit deri tek Spitali Rajonal i Shkodres. I vetmi ndricim ne kete rruge jane dritat e automjeteve. Banoret e zones ankohen per nje problematike dhe theksojne se levizja ne kete rruge gjate nates eshte e rrezikshme. Por, situata perkeqesohet edhe me …

Lexo me shume

TRAFIK NE ÇDO AKS TE QYTETIT

Qarkullimi ne akset kryesore te qytetit ka qene i paralizuar kete te premte. Trafik dhe kaos ne cdo segment, ndersa si te mos mjaftonte kjo, asnje efektiv i policise rrugore nuk eshte pare ne rreth-rrotullimet kryesore. Per qytetaret qe duhet te kalojne permes ketij trafiku te renduar eshte shqetesuese duke patur parasysh edhe reshjet e dendura te shiut gjate dites …

Lexo me shume

RESHJET E SHIUT MBUSHIN ME UJE RRUGEN “VLLAZNIMI”

Rruga “Vllaznimi” ne lagjen “Mark Lula” te qytetit te Shkodres eshte nje nga rruget me problematike te Bashkise Shkoder. Kjo rruge me rikthimin e reshjeve te shiut mbushet me uje, si shkak i gropave te hapura. Nje problematike e tille shfaqet nga vete banoret e zones, te cilet kerkojne nderhyrje. Nderhyrje, qe kane te bejne jo vetem me asfaltimin e …

Lexo me shume

HARROHEN PUNIMET NE NJEREN PJESE TE BLLOKUT TE PALLATEVE NE XHABIJE

Rikonstruksioni i bllokut te pallateve ne “Xhabije” ne nje pjese te lagjes duket se eshte lene ne harrese te plote nga pushteti lokal. Sic shihet edhe nga pamjet, rruga e kesaj lagje ndodhet mes pluhurit dhe gropave. Banoret e lagjes kerkojne nderhyrje sa me te shpejte nga Bashkia Shkoder. Kjo lagje me rikthimin e reshjeve te shiut do te mbushet …

Lexo me shume

“THIRRJE TE RINJVE TE RREGJISTROHEN PRANE ZYRAVE TE PUNES”

Numri i kerkesave per pune prane zyres rajonale te punesimit Shkoder eshte rritur, por kerkesat nga te rinjte eshte pretenduar qe te jene me te larta. Keshtu shprehet drejtorja e drejtorise rajonale te punesimit, Rozafa Zmijani ne nje interviste te dhene per Tv Rozafa. Zmijani ben thirrje qe te rinjte te rregjistrohen prane zyrave te punes. Nderkohe, gjate ketij sezoni …

Lexo me shume

RRUGA QE LIDH GURIN E ZI ME VUKATANEN, E AMORTIZUAR

Rruga qe lidh zonen e Gurit te Zi me ate Vukatanes dhe qytetit te Shkodres ndodhet ne gjendje te amortizuar. Prej vitesh, kjo rruge pak kilometra e gjate nuk njeh asnje nderhyrje, edhe pse ne te kalojne me dhjetera makina gjate dites. Vete pamjet e deshmojne amortizimin e rruges, nderkohe qe banoret e zones kerkojne nderhyrje nga pushteti lokal per …

Lexo me shume

JETON NE ITALI, POR I VIJNE ÇDO MUAJ FATURA ENERGJIE ELEKTRIKE

Mbifaturimet e energjise elektrike vijojne te jene te pranishme ne shume familje ne vendin tone. Zef Prendi nga lagjia e “3 Heronjve” ne qytetin e Shkodres eshte i detyruar te perballet me nje problematike te tille. Prendi jeton prej 17 vitesh ne Itali, por i vijne cdo muaj fatura energjie pa shpenzuar. Nje problematike e tille eshte shfaqur qe ne …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin