SOCIALE

“WORLD FITNESS”, PALESTRA ME E RE NE QYTETIN E SHKODRES

Qytetit të Shkodrës tashmë i shtohet një palestër e re. “World Fitness” është palestra që ofron të gjitha shërbimet dhe vihet në dispozicion të qytetarëve shkodranë, por jo vetëm. Ky është filiali i dytë në Shkodër i pronarit Gjergj Rrethtori, i cili me këtë filial vjen më afër qytetarëve, në qëndër të qytetit. Ai tregon se çfarë përmban kjo palestër. …

Lexo me shume

DITE “VERE” NE BREGDETIN E SHENGJINIT

Shengjini ngjante me nje ditë vere këtë të martë.Vizitor dhe pushues të shumtë kanë shfrytëzuar fundjaven dhe pushimin e dates 1 maj për të bërë plazh.Angazhimi i hershem i Bashkisë Lezhë për të krijuar kushte të pershtatshme në këtë zonë bregdetare ka dhënë efektin e pritur.Vizitoret dhe pushuesit thonë se sezoni ka nisur më heret dhe sigurisht nuk mund të …

Lexo me shume

1 MAJ, DITA NDERKOMBETARE E PUNETOREVE

1 Maj shënohet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. I ftuar në emisionin “Mirëmëngjes” në Tv Rozafa, kreu i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë për degën Shkodër, Albert Tuka, tha se BSPSH-ja proteston çdo ditë dhe kjo kryhet duke dalë në terren për tu takuar me punëdhënësit për të zgjidhur problemet e punëtorëve. Sipas tij, kur problemet nuk marrin …

Lexo me shume

KAOSI I QARKULLIMIT NE LEZHE, REAGON BASHKIA

Në Lezhë nuk mungojnë vendparkingjet, por drejtuesit e automjteve kanë tendence që të parkojnë në qender të qytetit, ndaj dhe krijohet kaos në lëvizje.Kështu shprehet Nën Kryetarja e Bashkisë Lezhë Alfrida Marku, pas shqetësimit të ngritur pak ditë më parë në Televizionin Rozafa, për veshtiresitë e qarkullimit të automjeteve në qytetin e Lezhës.Marku ka bërë të ditur se do të …

Lexo me shume

“NDERHYRJE NE ZONAT KU KA PATUR RRESHQITJE GURESH”

Emergjencat Civile në Prefekturen e Lezhës kanë indentifikuar të gjitha zonat ku ka patur rreshqitje guresh, dhe shumë do të ndërhyhet përmes forcave të ushtrisë.Ky fakt është bërë i ditur nga Specialisti i Emergjencave Civile në Prefekturen e Lezhës Ndrek Mhillaj, sipas të cilit fillimisht do të ndërhyt në zonën e kalasë, fshatin Tresh si dhe në rrugen e kombit, …

Lexo me shume

DITA BOTERORE E SHENDETIT DHE SIGURISE NE PUNE

Në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit dhe Sigurisë në Punë Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë shpreh shqetësimin se vendi ynë përballet me problem serioze në këtë drejtim.Në një deklaratë për mediat Presidenti i KSSH-së Kol Nikollaj, u shpreh se industria, Arsimi, Shëndetësia, Ndertimi, Bujqesia, etj., vijojnë të përballën me problem serioze përsa i përket kushteve të sigurisë teknike në …

Lexo me shume

VIJON “LUFTA” KUNDER MUSHKONJAVE NE LEZHE DHE SHENGJIN

Në prag të sezonit turistik në Lezhë dhe Shëngjin, Ministria e Shëndetësisë po vijon dezinstektimin për të eliminuar mushkonjat.Gjatë ditës së premte është realizuar etapa e 3 e këtij proçesi, ndërsa vemendja është përqëndruar në zonat e përcaktuara si më problematike.Nën Drejtori i Shëndetësisë në Lezhë Besmir Frroku, thotë se selucioni që po përdoret është mjaft efikas për eleminimin e …

Lexo me shume

QARKULLIMI NE LEZHE I VESHTIRE

Qarkullimi ne Lezhe nuk eshte dicka e lehte. Ata qe nuk e njohin kete qytet mund te perballen me trafikun apo edhe mos gjetjen e nje parkingu. Kjo problematike eshte si pasoje e tendences per te qendruar sa me afer qendres edhe pse ne fakt lagjia me e larget eshte jo me shume se 500 m prej saj dhe levizja …

Lexo me shume

JAVA EUROPIANE E VAKSINIMIT

Këtë të premte është përmbyllur java europiane e vaksinimit. Një javë sensibilizuese e organizuar nga Drejtoria e Shëndetit Publik Shkodër. Aktiviteti përmbyllës u organizua pranë poliklinikës së qytetit të Shkodrës. Jo më larg se dje janë vaksinuar 40 fëmijë të komunitetit rom. Gjithsesi, 95% e popullatës është e vaksinuar. Gjatë gjithë javës janë organizuar aktivitete dhe takime me qëllim vaksinimin …

Lexo me shume

ZHURMAT NE BREGDET GJATE SEZONIT TURISTIK

Ndotja akustike në bregdet gjatë sezonit turistik kanë qenë në fokus të një takimi të organizuar në Lezhë nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, me përfasues të insitucioneve vendore të Lezhës dhe Shkodrës.Gjatë fjales së tyre përfasuesit e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, kërkuan angazhim maksimal të insitucioneve përgjegjësë për të eliminuar zhurmat gjatë sezonit turistik, me qëllim që të …

Lexo me shume