SOCIALE

SHTOHEN PESHKAREXHAT NE PORTIN E SHENGJINIT

Numri i peshkarexhava që ankorohen në portin e Shëngjinit është rritur ndjeshem, duke e krahasuar me një vit më parë. Aktualisht ankorohen 60 peshkarexha të mëdha e të vogla, por kjo nuk është shoqëruar me investime në port. Shqetësimi është ngritur nga peshkataret të cilët thonë se kanë veshtiresi në ankorimin e peshkarexhave, pasi mungon infrastruktura e nevojshme.Siç thonë dhe …

Lexo me shume

NUK ZHVILLOHEN DY DEGJESAT PUBLIKE NE BASHKINE SHKODER

Këtë të hënë ishte parashikuar të zhvillohej një dwgjesw publike në sallën e Këshillit Bashkiak Shkodër. Në fokus ishte bashkëbisedimi me qytetarët për miratimin e planit lokal për veprimin e zhurmave në mjedis. Por, kjo mbledhje dështoi për shkak të mungesës së qytetarëve.Ndërkohë, pas kësaj mbledhje ishte parashkuar të zhvillohej një tjetër për miratimin e tavaneve përgatitore të shpenzimeve të …

Lexo me shume

8 PRILL, DITA NDERKOMBETARE E ROMEVE

8 prill shënohet si Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bashkia Shkodër ka hapur javën e aktiviteteve ndërgjegjësuese për këtë komunitet. Gjatë një takimi të zhvilluar, kryebashkiakja Voltana Ademi tha se romët janë një pjesë e rëndësishme në komunitetin tonë dhe po fuqizohen në këtë komunitet.Ndërkohë, një vajzë e komunitetit rom tregon disa punime.Fushata ndërgjegjësuese e Bashkisë Shkodër është titulluar “Mos dhuro …

Lexo me shume

ZEF ZORBA SJELL “QUASIMODON, MONTALEN E UNGARETTI”

Tre hermetiket e poezise boterore Montale, Quasimodo, Ungaretti, vijne te shqiperuara nga Zef Zorba. Hermetiku i fundit Shqiptar i cili gjithe jeten ja kushtoi leteresise por asnjehere sa i ishte i gjalle vepra e tij nuk pa driten e botimit, Zorba sot pas me shume 25 vite nga vdekja e tij vjen per lexuesin shqiptar me botimin e 130 poezive …

Lexo me shume

NDOTJA E LAGUNES, REAGON INSPEKTORIATI MJEDISOR NE LEZHE

Ndotja masive e lagunes së Merxhanit ka vënë në alarm institucionet në Lezhë, të cilët kanë nisur verifikimet në terren për situaten e krijuar. Kryenspektori i Mjedisit Anton Dodaj thotë se ndotja mund të ketë ardhur nga thatësira e tejzatur, ndërsa shton se do të inspekohet edhe impianti i ujera të zeza për të parë nëse funksion si duhet. Siperfaqja …

Lexo me shume

GRUMBULLIMI I USHQIMEVE NE NDIHME TE FAMILJEVE NE NEVOJE

Foodbank Albania vijon me fushatën e saj ndërgjegjësuese për mbledhjen e ushqimeve në ndihmë të familjeve të varfëra në Shkodër. Pjesë e kësaj nisme janë bërë edhe shkollat e Bashkisë Shkodër. Brisela Kadia, drejtore e shkollës 9-vjeçare “Ali Laçej” thotë se synohet ndërgjegjësimi i fëmijëve që tepricat ushqimore të shkojnë për familjet në nevojë.Nismës iu bashkua edhe shkolla tjetër 9-vjeçare …

Lexo me shume

REHABILITOHET MURI I RRUGES SE KALASE NE LEZHE

Levizja e automjeteve në rrugen drejt kalase së qytetit të Lezhës tashmë do të jetë pa probleme. Me të ardhurat e sajë Bashkia ka ndërhyre në zonen ku kishte rreshqitje dherash dhe ku i shemb muri 1 vit më parë.Investimi i cili ka përfunduar është realizuar me standarte, duke i dhënë zgjidghe një problematike mjaft të madhe.Kryebashkiaku i Lezhës Fran …

Lexo me shume

NDOTET MASIVISHT LAGUNA E MERXHANIT NE LEZHE

Laguna e merxhanit në Lezhë është ndotur masivisht. Siperfaqja ujore në këtë lagunë është mbuluar nga algat, duke krijuar një katasrofe ekologjike.Situata po përsëritet prej tre vitesh, ndërsa nga verifikimet e kryera rezulton se ndotja vjen nga derdhja e ujerave të zeza përmes hidrovorit. Banoret që jetojnë përreth lagunes janë të alarmuar, pasi ndotja ka krijuar një aromë mjaft të …

Lexo me shume

“DUKAGJINI YNE 4, KLERIKE TE SHQUAR”

Veprat e klerikëve të shquar të Dukagjinit erdhën nëpërmjet një libri të titulluar “Dukagjini ynë 4, klerikë të shquar.” Libri i autorëve Prelë Milani dhe Lazër Kodra u promovuan këtë të dielë në sallën “Kardinal Mikel Koliqi”.Provimi i këtij libri erdhi përmes bashkëpunimit të Shoqatës Atdhetare “Dukagjini” dhe Komisionit “Drejtësi dhe Paqe”.

Lexo me shume

RECITAL ME KENGE FETARE ARBERESHE

Kisha Françeskane në Shkodër organizoi pasditën e së shtunës një recital me këngë fetare arbëreshe. Recitali u mundësua nga grupet muzikore “Shpirti arbëresh” nga Qana, Kori “Picilia” dhe ai “Paradosis Rennis” nga Ungra, që sollën një repertor të pasur dhe emocionues për të pranishmit.Kremtimet e shumta që nisën nga Shkodra për 200 vjetorin e lindjes së françeskanit dhe famullitarit arberesh …

Lexo me shume