Monday , 11 December 2017

SOCIALE

SHKELQIMI DHE RENIA E KARTOLINAVE

Dikur kartolina ishte e vetmja menyre per te percjelle urimet, sot kjo gje ka ndryshuar si pasoje e avancimit te teknologjise,qe ka bere qe urimet te percillet ne menyre me te shpejte, nepermjet celulareve dhe internetit, duke bere keshtu qe te venitet tradita e dergimit te kartolinave. Pjesa me e madhe e shoqerise zgjedhin qe ti zevendesojne kartolinat e postes …

Lexo me shume

DPQSH, TAKIM NE SHKOLLAT 9-VJEARE

Konsumimi i duhanit ne moshe te re ka bere qe drejtoria e Policise te zhvilloje takime me shkollat 9-vjecare te qytetit. Takimi i radhes ishte ne shkollen Ndre Mjeda me klasat e 6-ta. Psikologia prane drejtorise se policise Rezarta Pode shpjegoj per keta nxenes efektet negative te konsumimit te duhanit. Drejtoria e policise ka zhvilluar nje sere takimesh nen moton …

Lexo me shume

APELI PER NDIHME, NDIHMOHEN BASHKESHORTET

Askush nuk e ka harruar situaten n t cilen ndodhej ifti I bashkshorteve Gjin e Mrika Gjergji, dy t moshuar t cilet jetonin rrez malit t Munelles n vetmi dhe pa perkrahjen e askujt. Dy t moshuarit n mjerim q rrezikoheshin nga banesa e tyre tejet e amortizuar vetem 40 dit pas apelit pr ndihm I gezohen nje tjeter realiteti. …

Lexo me shume

PERFUNDOJNE 16 DITET E AKTIVIZIMIT KUNDER DHUNES

Organizata Gruaja tek Gruaja ka permbyllur 16 ditet e aktivizimit kunder dhunes. Edhe ne kete permbyllje aktivitetesh nen moton Te bejme boten portokalli gjimnazi “Oso Kuka” ka kercyer me mesazhin e te rinjeve stop dhunes me baze gjinore. Koordiantorja Besara Podgorica tha se keto 16 dite kane sherbyer per nje sensibilizim te metejshem e sidomos ne zonat periferike ndersa partner …

Lexo me shume

ARTI I KUZHINES NE EMER TE ESHTJEVE SOCIALE

Perdor magjine e kuzhines ne emer te ceshtjeve sociale. Kjo eshte iniciativfa e Kobi Mizrah, kuzhinierit izraelit te njohur per udhetimet e tije ne vend te ndryshme duke patur ne fokus problemet e ndryshme sociale. Ne bashkpunim me bashkine e Lezhes dhe mbeshtetur nga ambasada Izraelite ne vendin tone, Kobi Mizrah e ka perdorur magjine e tije te gatimit ne …

Lexo me shume

SHKODER-BRUKSEL “PREMTIMI PER PAQE”

“Premtim per paqe” ka qene deklarata e firmosur mes keshillit te qarkut Shkoder dhe sekretariatit te deklarates se Brukselit. Kryetarja e keshillit te qarkut Greta Bardeli tha se qyteti i Shkodres eshte i duhuri per firmosjen e kesaj kontrate pasi ka ndikuar ne mbrojtjen e vlerave Kjo marreveshje i jep me shume rendesi faktit se paqja eshte element i rendesishem …

Lexo me shume

URA E BARDHAJVE DREJT DEGRADIMIT

Ura e Bardhajve mbi lumin Kir prej vitesh eshte ne nje gjendje te shkaterruar.Kjo situate vazhdon pej vitesh e me kalimin e kohes rritet edhe rreziku i shembjes se saj.Gropa te hapura ne te gjithe uren dhe plasaritjet perbejne nje rrezik me vete. Gjendja e saj perben nje rrezik te madh per banoret te cilet cdo dite kalojne mbi kete …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKJA ADEMI RIKUJTON KONTRATEN SOCIALE

Projekti “Vleresimi i komunitetit ne qeverisje” i ndermarre nga qendra e gruas “Hapat eLehte” ku ne fushaten elektorale organizoj 27 takime mes tyre eshe me krybashkiaken Voltana Ademi. Sipas Drejtueses se qendres ky takim behet me synim rikujtimin e premtimeve te bera nga Kryebashkiakia atehere kandidate. Nga ana e saj Ademi tha se do te plotesoje me perpikmeri cdo program …

Lexo me shume

MIMET E KRIPURA TE GJELAVE PER FESTEN E “SHEN KOLLIT”

Ardhja e festave si gjithmone shoqerohet edhe me cmime me te larta. Dhe sigurisht kjo gje ndodh pasi tregtaret i rrisin cmimet duke e ditur qe festat detyrojne cdo familje qe tryeza te jete plot. Vetem nje dite perpara festes se ShenKollit, feste e cila ka tradite gjelin ne tryeze, ky i fundit nuk kishte se si ti shpetonte cmimit …

Lexo me shume

SHKOLLA 3 DHJETORI FESTON ME FEMIJET

Ne kuader te dites nderkombetare te personave me aftesi ndryshe edhe shkolla 3 dhjetori I eshte bashkuar festes. Drejtoresha Vjollca Jahja tha se brenda pak diteve pritet edhe inagurimi I kesaj shkolle me parametra Europian.Per minuta te tera kane qene vete femijet te cilet kane interpretuar, kenge valle dhe pjese te tjera teatrale duke deshmuar se keta femije jane si …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin