SOCIALE

PËRKUJTOHET “RRETHIMI I SHKODRËS”

Shoqata kulturore atdhetare “Postriba” ka organizuar këtë të dielë një aktivitet kulturor. Në fokus të tij ishte përkujtimi i “Rrethimit të Shkodrës”. Një ngjarje që i përket periudhës 1912 -1913, në një luftë ku ranë heroikisht 60 dëshmorë nga Postriba dhe u plagosën rreth 70 të tjerë. Mësuesi i historisë Agim Thorja, thotë se Postriba ka pasur një ndikim të …

Lexo me shume

ORGANIZOHET NE LEZHE KONCERTI “FESTOJME SEBASHKU”

Bashkia Lezhë organizoi koncertin e fundvitetit “Festojmë Sëbashku”. Kjo veprimtari artistike e cila është kthyer në traditë të përvitshme në këtë qytet, bëri bashkë artistet lezhjanë dhe të ftuar të cilët përmes këngëve dhe interpretimeve dhe humorit mbajten mbërthyer publikun të cilët kishin mbushur sallen e pallatit të kultures “Ded Ndue Lazri”.Përgjegjësi i Pallatit të Kultures Mark Gjoka dhe kryebashkiaku …

Lexo me shume

MIRATOHET BUXHETI I VITIT 2020 PER BASHKINE LEZHE

Këshilli Bashkiak i Lezhës miratoi këtë të enjte buxhetin e vitit 2020 pa marrë në konsideratë fondin e rindërtimit në zonat ku janë shkaktuar dëme nga tërmeti i 26 nëntorit. Në këtë buxhet nuk është parashikuar asnjë zë për rindërtimin, ndërsa investimet do të jenë kryesisht si pjesë e zërave në fondin e shërbimeve publike. Këshilltari i Partisë Socialiste të …

Lexo me shume

KISHA SERBE DHE OPOZITA PROTESTE NE MAL TE ZI

18 deputete të opozitës në Mal të Zi dhe 4 persona tjerë, janë arrestuar pas incidentëve të ndodhura në seancën parlamentare kur po votohej “Ligji për lirinë e besimeve fetare”. Kanë qenë drejtues të Frontit Demokratikë pasi është miratuar ligji për lirinë e besimit fetar, të cilët kanë filluar të përplasen fizikisht në seancën parlamentare. Deputetët e opozitës pro serbe …

Lexo me shume

91% E SHËRBIMEVE SHTETËRORE PRITET TË BËHEN ONLINE

Brenda vitit 2020, rreth 91 % e shërbimeve shtetërore pritet të bëhen online. Kjo ka qenë deklarata e ministres së Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, teksa vizitoi prezantimin e shërbimeve online në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor në kryeqytet.Balluku tha se Ministria e Infrastrukturës si njësi qendrore do të kalojë online 23 shërbime brenda vitit.

Lexo me shume

VLASHENT SATA, KONCERT NË TEATRIN “MIGJENI”

Këngëtari i mirënjohur Vlashent Sata, Bashkia Shkodër dhe teatri “Migjeni” kanë ndërmarrë një nisëm të veçantë të përbashkët në mbështetje të familjeve të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, duke organizuar një koncert. “Koncert në Shkodrën e zemrës sime” ka qenë një sukses jo vetëm artistik, por edhe humanitar. Kjo pasi salla e teatrit “Migjeni” ishte e mbushur plot e …

Lexo me shume

KONCERT PËR FESTËN E KRISHTLINDJES

Famullia e Shën Shtjefnit Shkodër ka organizuar një koncert me rastin e festës së Krishtlindjes. Koncerti titullohej “Rreth kësaj foshnje plot hare, e naltojmë një këngë të re”. Famullitari i Shkodrës, Dom Vlash Palaj përcolli mesazhin e tij me rastin e festës së Krishtlindjes.Ai shtoi se duhet të këmbëngulim shumë tek vlera e familjes pasi është streha e secilit ku …

Lexo me shume

117 MIJË SHQIPTARË NUK PO GJEJNË PUNË

Në Shqipëri ka rregullisht rreth 117 mijë njerëz që nuk arrijnë të gjejnë punë prej më shumë se një viti. Të dhënat e Instat tregojnë se nga 173 mijë të papunë që regjistroheshin vitin e kaluar në Shqipëri, rreth 68% ishin të papunë afatgjatë. Kjo shifër i referohet vetëm punëkërkuesve aktivë, pa përfshirë këtu të papunët e dekurajuar ose ata …

Lexo me shume

EDICIONI I 8-të I “BEST 10 NORTH”

E kthyer në traditë tashmë, agjensia e spektakleve “Buna 1” ka organizuar edicionin e 8-të të “Best 10 North”. Edhe në këtë edicion u nderuan me tituj përsonazhet e vitit 2019 në Shkodër. Votimet kanë zgjatur për rreth 1 muaj dhe për producentin e këtij spektakli Arben Mazi ka qenë një punë e lodhshme prej 4 muajsh, teksa është munduar …

Lexo me shume

ZVA SHKODËR, AKTIVITET PËR FESTAT E FUNDVITIT

Zyra Vendore e Arsimit Shkodër ka zhvilluar pasditën e së enjtes një aktivitet për mbylljen e vitit 2019. Aktiviteti u zhvillua në shkollën e muzikës “Prenkë Jakova” në qytetin e Shkodrës. Drejtorja e ZVA Shkodër, Blediana Osja uroi nxënësit për vitin e ri dhe përcolli një mesazh për to dhe mësuesit.Në këtë aktivitet merrnin pjesë fëmijë të shkollave të ndryshme …

Lexo me shume