Wednesday , 17 January 2018

SOCIALE

NDRYSHIMET NE TRANSPORTIN NDERQYTETAS, REAGON BSPSH

Heqja nga qarkullimi I shume autobuseve sipas udhezimit te Ministrit te Transporteve Edmond Haxhinasto pasi kane 15 vite pune eshte ne kundershtim me interesat e qytetareve. Deklarata u be nga Kryetari I BSPSH-se Albert Tuka I cili tha se eshte ne pergjegjesi te kolaudimeve gjendja fizike e automjeteve dhe jo e Ministrit. Ndersa qindra qytetare do te mbeten te papune. …

Lexo me shume

PULAJ KUNDERSHTON MINISTRINE E ARSIMIT

Percaktimi i Lezhes si nder te fundit ne rezultate gjate testit te zhvilluar me klasat e treta dhe te pesta nga Ministria e Arsimit eshte kundershtuar nga drejtori i arsimit ne Lezhe Bardhok Pulaj. Sipas tij sistemi arsimor shqiptar ka nje prerje gjithandej dhe se nuk ka te pare e te fundit. Pyetjes mbi kete rezultat te publikuar nga vete …

Lexo me shume

VUKATANE, KANALET KTHEHEN NE DEPOZITIM MBETJESH

Apeli i drejtorit te bujqesise per fermeret ka rene ne vesh te shurdher. Ne fshatin Vukatane kanalet e kullimit kane marre nje pamje landfildi mbeturinash, duke i kthyer ata ne joefiente. Ne kanalet kryesore te kullimit, ne daljet e tyre aty edhe ku jane instaluar portat per tu hapur dhe mbyllur ne raste te ndryshme jane bllokuar nga mbetjet e …

Lexo me shume

100- VJETORI I VRASJES SE ISA BOLETINIT, ASNJE KURORE

Nje dite me pare u mbushen 100 vjet nga vrasja e patriotit Isa Boletini. Nje shekull por qe ka sherbyer si harrese per brezat e rinj e sidomos pushtetin lokal. Asnje perfaqesues i pushteit lokal apo qendror nuk ka kujtuar patriotin Isa Boletini. Asnje tufe me lule nuk eshte vendosur prane statujes se tij. Patrioti Isa Boletini mbetet nj nga …

Lexo me shume

TREGTIMI NE TROTUARE DHE VENDE TE PALEJUARA, BASHKIA LEZHE NIS AKSIONIN

Ishte deklaruar se menjehere pas festave te fund vitit do te vinte edhe nderhyrja per te larguar tregtaret ambulante nga trotuaret si dhe disiplinimin e tregjeve. Nderhyrja tashme ka nisur ne bashkine e Lezhes. Policia bashkiake ka bllokuar tregun informal dhe qe ishte jashte cdo kushti prane ures se Cenit, ndersa nuk hezitoi te kerkonte edhe mirekuptimin e tregtareve ambulant …

Lexo me shume

REAGON SHERBIMI SOCIAL SHTETEROR NE LEZHE

Sherbimi social shteteror ne Lezhe ka reaguar ndaj publikimit ne televizionin Rozafa te situates ne familjen Ndoj ne Domgjon te Mirdites e cila jetonte ne erresire pasi nuk paguante dot debine per energjine elektrike. Drejtoresha e ketij institucioni Ardiana Jakuka bere te ditur se kjo familje eshte perfshire ne skemen e ndihmes ekonomike si dhe eshte mbeshtetur nga bashkia e …

Lexo me shume

ARSIMTARET ME PAK NGA PAGA E TYRE, FONDI PER SINDIKATEN

As pak, as shum, por 100 milion lek iu zhvaten me dhun arsimtarve shqiptar dhe furnizojn mir, dy sindikata, n t cilat vshtir se mund t gjesh m arsimtar. Zhvatja sht nga paga e do msuesi t Shqipris, sipas nj kontrate kolektive t nnshkruar. Per shkak te kesaj kontrate e cila supozohet se do te mbroje interest e mesuesve por …

Lexo me shume

TE SEMURET ME ZEMER ME TE RISKUAR NGA TEMPERATURAT E ULETA

Ulja e ndjeshme e temperaturave te diteve te fundit te cilat kane shenuar disa grade nen zero, ndikojne ne menyre te drejtperdrejte edhe tek personat qe jane te prekur nga semundjet e zemres.Sipas shefit te repartit te kardiologjise ne spitalin rajonal te Shkodres Edi Smajlaj i ftohti eshte nje faktor qe ndikon tek te semuret. Persa i perket numrit te …

Lexo me shume

I RILIDHET ENERGJIA FAMILJES NDOJ NE MIRDITE

Familjes s varfr ne Dom Gjon te Mirdites e cila prej nj viti jetonte n errsir si pasoj e faturave t pashlyera, i sht rikthyer energjia elektrike. Pas apelit te bere permes kameras se televizonit Rozafa ka ardhur edhe ndihma nga danore privat. Duket se pritja per kete familje pas publikimit te rastit ne median me te madhe ne veri …

Lexo me shume

TEMPERATURAT E ULETA, NGROHJA ME DRU ME EKONOMIKE

Temperaturat e uleta te cilat ditet e fundit kane shenuar nen zero bejne qe edhe ambjentet tona te jene me te ftohte. Per te perballuar te ftohtin qytetaret zgjedhin menyra te ndryshme, me energji elektrike, gaz apo edhe me dru zjarri. Mesa duket kjo e fundit eshte menyra me e perdorshme edhe ne qytetin e Shkodres duke patur parasysh se …

Lexo me shume