SOCIALE

28 KORRIK DITA NDERKOMBETARE E HEPATITIT B

28 korrik shenon diten boterore te hepatit B. Nje semundje e cila ne bote cdo vit prek miliona njerez. Shifrat po rriten ne nivele te frikshme edhe ne vendin tone. Por kjo nuk ka perbere rendesi per drejtorine e shendetit publik. Pasi ansje aktivitet sensibilizues nuk shte ndermarre ne kete dite. Po ashtu asnje prononcim per mediat nuk ka patur …

Lexo me shume

SHKODER, DATA 8 GUSHT PER APLIKIMIN ONLINE NE UNIVERSITETE

Pas publikimit te udhezimeve nga ana e ministrise se arsimit per aplikimin ne universitete nga Maturantet inspektoria e DAR shkoder Anila Puka sqaron procedurat qe duhet te ndjekin si maturantet ashtu edhe ata qe e kane mbaruar gjimnazin ne vitet e meperparshme Per nxenesit qe kane mesatare nen noten 6, Puka thiote se kane vetem mundesine e ndjekjes se arsimit profesional …

Lexo me shume

STARTON PROĒESI I DEZINSEKTIMIT TE MJEDISEVE PUBLIKE

Mbremjen e se martes ka nisur proēesi i dezinsektimit tė mjediseve publike ku rreziku pėr vatra infeksionesh ėshtė i lartė. Tek shtėpia e mushkonjės nė Shkoder dhe e gjithė zona nė afėrsi tė liqenit ishte ndalesa e radhės e grupeve tė punės tė udhehequra nga specialistėt e shendetit publik. Specialistėt qė po merren nė terren me kėtė proēes thonė se …

Lexo me shume

LEZHE, NIS VAKSINIMI PER SEMUNDJEN E GJEDHIT

Nė tė gjitha fermat e qarkut tė Lezhės ka nisur proēesi i vaksinimit pėr sėmundjen e gjedhit. Qė prej dites sė djeshme specialistet vetirinar tė Drejtorisė sė Bujqėsisė nė bashkėpunim dhe me ato tė pushtetit vendor kanė zbarkur nė terren, duke monitoruar proēesin i cili nisi nė njė ferme tė fshatit Dajē. Fillimisht ka nisur vaksinimi i tufave me shume …

Lexo me shume

MATĖS JO I SAKTĖ? FAMILJA PAPLEKAJ THIRRJE OSHEE-sė

Familja Paplekaj nė lagjen “Tre Heronjtė” pranė stacionit tė trenit nė qytetin e Shkodrės, ka ngritur njė ankesė publike ndaj Operatorit tė Shpėrndarjes sė Energjisė Elektrike. Pretendimi i kryefamiljarit ėshtė se matėsi i energjisė nuk ėshtė i rregullt dhe se shėnon mė tepėr nga sa konsumohet energji. Sipas tij, punonjėsit e OSHEE-sė i kanė premtuar ndėrhyrje ose zėvendėsim tė matėsit, …

Lexo me shume

RRUGA “FRANZ BARON NOPĒA” PERMBYTET EDHE NE VERE!

Kane mjaftuar reshjet e shiut qe kane rene gjate oreve te para te se Henes qe ne rrugen “Franz Baron Nopca” pas Kafes se Madhe gropat e hapura prej kohesh te mbushen me uje, duke veshtiresuar kalimin e qytetareve ne kete rruge. Qytetaret kerkojne nga Bashkia Shkoder investim ne kete rruge te lene ne kete gjendje prej vitesh. Pavaresisht se …

Lexo me shume

SHIU BOSHATIS BREGDETIN E SHENGJINIT

Shiu qe nisi te bjere gjate nates se mbremshme boshatisi thuajse plotesisht bregdetin e shengjinit. Te pakte ishin edhe ata qe u shfaqen qofte edhe per nje xhiro ne kete zone turistike. Ndryshimi i menjehershem i temperaturave solli levizjen e menjehershme te pushuesve qe dilnin nga Shengjini. Kjo situate u shoqerua me rendim te trafikut pergjate rruges se shengjinit, por …

Lexo me shume

AKSET RRUGORE TE ZONAVE TURISTIKE, PROBLEM MUNGESA E POLICISE

Pavaresisht rritjes se masave te forcave te policise per te ulur numrin e aksidenteve ne akset rrugore, mungesa e patrullave te policise ne rruget qe te cojne drejt zonave turistike apo plazheve vazhdon te jete nje problem shqetesues. Aksi rrugor qe te con drejt zonave te Omaraj dhe Prekal, aty ku numri i turisteve dhe pushuesve eshte rritur ndjeshem ne …

Lexo me shume

SHKODĖR – MURIQAN, TEJMBUSHEN ME MBETJE DY ANĖT E RRUGĖS

Prania e koshave tė mbushur me mbeturina nė dy anėt e rrugės Shkodėr – Muriqan ėshtė kthyer nė njė problem serioz pėr banorėt e kėsaj zone, por nga ana tjetėr krijon njė imazh negativ tek turistėt e shumtė qė lėvizin pėrmes pikės kufitare tė Muriqanit. Mė problematike paraqitet situata gjatė muajve tė verės, ku si pasojė e temperaturave tė larta, …

Lexo me shume

REAGIMI PER KONĒESIONIN E KALASE SE LEZHES

Anullimi i koncesionit pėr rijetėzimin e Kalasė sė Lezhės, vendim i marre dy vite me pare nga Kėshillit Kombėtar tė Restaurimeve, nuk eshte mbrojtur sic duhet nga juristet e ministrise se kultures ndaj edhe vendimi i Gjykates se Shkallės sė Parė e me pas Gjykates Administrative te Apelit shkuan ne favor te koncensionarit. Ky eshte qendrimi qe ka mbejtur ne …

Lexo me shume