Monday , 25 September 2017

SOCIALE

Qytetaret: Rritja e mimit te energjise i paperballueshem

Enti Rregullator I Energjis ditn e premte ka marr vendimin pr rritjen e imit t energjis elektike. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2015 pr t gjith konsumatort familjar do t jet 9.5 lek/kWh. Te pyetur pr rritjen e cmimit t energjise qytetart shkodran shprehen se sht I paprballueshem. Gjat mbledhjes u vendos heqja e fashs prej 300 k/h …

Lexo me shume

Te ngujojme fenomenin e gjakmarrjes

Ne sbashku duhet te ngujojme gjakmarrjen, deklarata sht br nga ministrja e arsimit dhe sportit Lindita Nikolli gjat prezantimit te programit School & Me e cila sht dritarja e re ku fmijt e ngujuar n veriun shqiptar do t mund t marrin msimet pr ciklin shkollor 9-vjear. Ky program u prezantua nga vet ministrja e arsimit Lindita Nikolla, ndrsa mori …

Lexo me shume

Shperblimet per festa, perfitojne pensionistet

Rreth 560 mij pensionist do t prfitojn nga vendimi i qeveris pr shprblimet e fundvitit, vese masa e tij do t varet nga kushti i t qenit ose jo kryefamiljar. Qeveria, ka prcaktuar edhe skemn se si do t veprohet pr ndarjen.T gjith ata q jan kryefamiljar do t prfitojn shprblim prej 3 mij lek. Shifra e atyre q perfshihen …

Lexo me shume

Deshton projekti i diferencimit te mbetjeve!

N fillim t nntorit t 2013-s n mbledhjen e Kshillit Bashkiak t Shkodrs u miratua projekt-vendimi pr bashkfinancimin e Bashkis me programin e decentralizimit te zhvillimit lokal, pr grumbullimin e diferencimin e mbetjeve urbane. Ekspertt e mjedisit bn nj prezantim t detajuar t projektit t diferencimit t mbetjeve, dhe n fund projekti miratua me shumic votash. Por ka kaluar nj …

Lexo me shume

Mungesa e parave, pensionistet ne radhe ne Berdice

Mungesa e parave dtyron 530 pensionistt e komuns Berdics t qndrojn n radh pr dit t tra ndrsa kjo situat prsritet pothuasje cdo muaj. Sipas pensionistve shkak I ksaj situate sht mungesa e parave pran sportelit t posts n kt komun. N dijeni t ktij problem sht edhe kryekomunari i Berdics Besnik Brahimi i cili e quan jonormale kt situat …

Lexo me shume

Shembjet, rrezikojne rrugen Lezhe- Rubik

Rruga nacionale q lidh Lezhn me Rubikun rrezikon t bllokohet prshkak t shembjeve n disa pjes t saj.Grryejet nga Lumi Mat te ketij segmenti jane me prezente n hyrje t Rubikut.N dy pjes t ktij segmenti kalimi i mjetve bhet vetm vetem ne njeren korsi, duke u br dhe nj rrezik serioz pr aksidente. Ndonse sht n dijeni t problematiks …

Lexo me shume

ISHPSHSH, rritet numri i personave te siguruar!

Pas deklarats q kryeministri Rama ka br pr biszneset q nuk kan t regjistruar punjonjesit e tyre do ndeshkohen me burg, bizneset n qarkun e Shkodres kan filluar t ndrgjegjsohen pr t ber deklarimin e sakt t punonjesve dhe regjistrimin e tyre brnda t gjitha ligjeve. Ky fakt bht I ditur nga kryeinspektori I i ISHP-se Agim Shimaj. Duke br …

Lexo me shume

Heqja e rroges 13- te, shkodranet: Aspak e drejte!

Qeveria Rama i heq shperblimin e fundvitit punonjesve te administrates por vendimi q qeveria Rama ka ndrmarr pr mosdhnie e rroges s 13-t dhe shprblimet pr pensionistet nuk sht mirpritur nga qytetart shkodran. Ato shprehen se nuk sht e drejt mosdhnia e shprblimit pr pensionistet. Kryeministri Rama gjat priudhes q ishte Partia Demokratike n pushtet ka kritikuar pr mosdhnien e …

Lexo me shume

Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim

Ne kuader t aktiviteteve kundr dhuns ndaj grav, shoqata Gruaja tek Gruja ka organizuar aktivitetin me moton Dshmitare t heshtuna, trego historin time, mbaj mend emrin tim. Ky aktivitet ka si qellim t sjell dshmi reale t viktimave t dhuns n nj form t vecant, duke mos folur askush por vetm duk lexuar historite e femrave t dhunuara. Kjo me …

Lexo me shume

6 Dhjetor, provimi “Mesues per Shqiperine”

558 kandidate per mesues do te testohen diten e shtune ne qytetin e Shkodres. Sipas DAR data 5 dhjetor ka qene afati i fundit i dorezimit te aplikimeve per konkursin qe ka organizuar per mesuese Ministria e Arsimit dhe Sporteve. Konkursi per te fituar te drejten e punes ne arsim zhvillohen te shtunen date 6 dhjetor. N Shkoder jan caktuar …

Lexo me shume
Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin