Tuesday , 18 December 2018

SOCIALE

10 TETORI, DITA BOTERORE E SHENDETIT MENDOR

Ne kuader te dites boterore te shendetit mendor, ne Shkoder u zhvillua nje sesion informimi. Mesazhi qe u percoll ishte pikerisht kujdesi qe familja duhet te tregoje per personat qe nuk gezojne nje shendet te mire mendor. Ndersa lajmi i mire ka te beje me hapjen e sherbimit komunitar edhe per adoloshentet e femijet Psikiatria beri thirrje prinderve dhe mesuseve …

Lexo me shume

ZUS, RRJETI ELEKTRIK I AMORTIZUAR

Pavaresisht faktit se qytetaret paguajne faturat e energjise elektrike dhe kamatvonesa ne rastet e debise, keto para ende nuk dihet se kur do te perkthehen ne investime. Telat e energjise elektrike ne cdo zone jane pothuajse totalisht te amortizuar. Ne fshatin Zus kjo pamje ofrohet pergjate aksit kryesor. Ndrkoh q dalja n siprfaqe e telave prues v n rrezik edhe …

Lexo me shume

TAKOHEMI PER NJE LIBER NE SHKOLLEN NDRE MJEDA

Ne kuader te Fushates Kombetare te Leximit Takohemi Per Nje Liber ishte rradha e shkolles 9-vjecare Ndre Mjeda te qytetit te Shkodres qe te organizonte nje aktivitet me poezi dhe proza te ndryshme. Aktiviteti u zhvillua ne ambjentet e kesaj shkolle me nxenes te klasave te ndryshme. Mesuesja e letersise se kesaj shkolle, Gentiana Dani, foli rreth ketij aktiviteti, ku …

Lexo me shume

RRUGA FRANC BARON NOPA, E PAKALUESHME!

Kjo eshte situata ne rrugen Franc Baron Nopca ne qytetin e Shkodres. Reshjet e rena gjate mbremjes te se Enjtes dhe paraditen e kesaj te Premte kane permbytur kete rruge. Kalimi gjate kesaj rruge eshte teper i veshtire dhe per te kaluar ne ane tjeter, qytetaret detyrohen te futen permes gropave me uje. Vete qytetaret kerkojne nderhyrje ne kete rruge, …

Lexo me shume

SHKODER, ZONA E DOBRACIT PA UJE TE PIJSHEM PREJ 1 MUAJI

Problemi me ujin e pijshem ne qytetin dhe zonat e Shkodres vijon te jete i pranishem dhe akoma nuk po merr nje zgjidhje nga insitucionet pergjegjese. Nje nga zonat qe vuan mungesen e ujit te pijshem eshte edhe ajo e Dobracit ne qytetin e Shkodres. Vete banoret e kesaj zone shprehen se uji i pijshem mungon prej 1 muaji e …

Lexo me shume

DY FSHTRA DALIN NGA IZOLIMI NE UNGREJ TE LEZHES!

Banoret e 2 fshatrave n Njesin Administrative t Ungrejt n Lezh kan dal nga izolimi q kishin patur prej vitesh prshkak t mungeses s rruges. Fal nj investimi t Bashkis Lezh, prej muajsh ka nisur puna pr hapjen e 10 km rrug n kt zon malore q lidh qendren Administrative me fshatrat Sukagji dhe Gjazuj. Kjo ndrhyrje sht pritur mjaft …

Lexo me shume

3 RASTE DEPISTIMI TE MAMOGRAFISE NE NJE JAVE

Ndonese prej 1 jave ka nisur muaj I sensibilizimit kunder kancerit, ne Shkoder kjo nuk ka marre vemendjen e duhur. Zhgenjimi shprehet edhe nga bluzat e bardha te cilet thone se ne nje jave ka patur vetem 3 raste, nje shifer totalisht e ulet Gjonaj u ben thirrje femrave qe te paraqiten, kryesisht ato te moshes 40 vjec deri ne …

Lexo me shume

MUNGESA E BANJOVE PUBLIKE NE QYTETIN E SHKODRES

Edhe pse eshte trajtuar disa here ne media, mungesa e banjove publike ne qytetin e Shkodres vazhdon te jete nje problem serioz ne kete qytet. Por, ajo qe vuan me shume kete problem eshte mosha e trete. Kjo kategori e shoqerise, qe kalon pjesen me te madhe te dites, ne lulishtet e qytetit e ka te nevojshme banjot publike, per …

Lexo me shume

RRUGA E ZABELEJVE E LENE NE HARRESE NGA PUSHTETI LOKAL

Problemi i rrugeve ne zonat e qytetit te Shkodres vazhdon te jete i pranishem, pavaresisht thirrjeve te banoreve per nderhyrje. Nje prej rrugeve qe vuan amortizimin eshte edhe ajo e Zabelejve ne lagjen e Shtepise se Bujqerve ne qytetin e Shkodres. Banoret e kesaj lagje detyrohen te levizin mes ujit dhe baltes, ku ne raste me reshje shiu kjo rruge …

Lexo me shume

PUSETAT E HAPURA NE UNAZEN PERENDIMORE TE QYTETIT TE SHKODRES

Te levizesh ne unazen perendimore te qytetit te Shkodres eshte e rrezikshme. Kjo per shkak se shume puseta ne kete rruge dhe ne trotuaret e kesaj rruge qendrojne te hapura prej kohesh. Nje gje e tille detyron qytetaret te tregohen teper te kujdesshem gjate levizjes se tyre, sepse mund te rrezikojne jeten e tyre duke rene ne ndonjeren prej ketyre …

Lexo me shume