Thursday , 26 April 2018

SOCIALE

PREJ DISA JAVESH ĖSHTĖ PRISHUR APARATURA E MAMOGRAFISE

Ekzaminimet per kancerin e gjirit ne polikliniken e qytetit nuk po vijojne normalisht pasi eshte prishura aparatura e ekzaminimit. Aparatura ėshtė prishur prej disa javesh dhe nuk ka njė afat se kur do tė rinisin ekzaminimet pasi defekti I aparaturės duket se nuk ėshtė nje defekt I vogėl. NGrate te cilat ishin prezente ne ambjentet e poliklinikes kerkojne qe te …

Lexo me shume

SHKODER, NIS VENDOSJA E SINJALISTIKES NE RRUGET KRYESORE!

Rruget e qytetit te Shkodres kane nisur te marrin pamjet e duhur. Gjate kesaj te marte kane nisur punimet pėr vijėzimin e rrugėve tė qytetit tė cilėt pėr njė kohė shumė tė gjatė kanė qenė pa asnjė shenjė sinjalizimi horizontal. Nga Bashkia e Shkodres thonė qė me kėtė do tė zvogėlohen aksidentet dhe do tė rritet siguria e drejtuesve tė …

Lexo me shume

LEZHE, SHTOHEN DY PROFESIONE TE REJA NE SHKOLLEN PROFESIONALE

Ne vitin e ri akademik 2015 – 2016, shkolles se mesme profesionale Kolin Gjoka ne Lezhe do ti shtohen edhe dy dege te reja. Hoteli turizem dhe sherbime sociale shendetsore do te jete dy mundesi me shume per nxenesit lezhjane apo edhe ata te rajonin qe duan te marrin shpejt nje profesion. Bardh Dedegjonaj, drejtori i shkolles profesionale ne Lezhe …

Lexo me shume

NDJEKIE PENALE PER ATO QE DJEGIN MBETURINA TEK “VARREZAT E DESHMOREVE”

Djegia e mbeturinave prane Varrezave te Deshmoreve por edhe ne zonen e Velipojes ka kthyer vemendjen e Prefektures drejt tyre. Ne nje deklarate per mediat Prefekti Paulin Radovani tha se ne bashkpunim me policine e qarkut Shkoder do te sekuestrohet cdo mjet qe hedh mbeturina, si dhe do te kete ndjekje penale per cdo individ qe djeg mbeturina ne kete …

Lexo me shume

PĖRFUNDON PERZGJEDHJA E TEKSTEVE SHKOLLORE

Duke filluar nga java e ardhshme do tė nisė shitja e teksteve shkollore pėr tė gjithė nxėnėsit e shkollave 9-vjeēare dhe gjimnazeve. Mėsuesit kanė pėrfunduar procesin e pėrzgjedhjes sė lėndės. Udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit pėrcaktonte se mėsuesit do tė pėrzgjidhnin njė nga 3 librat me tė cilėt do tė punonin gjatė vitit shkollor. Ēmimet e librave pėr tė gjitha …

Lexo me shume

KANANI: VENDIMI PER SHKRIRIEN E UNIVERSITETETIT E PA DREJTE

Eshte turp qe Shkodra qyteti I kultures te mbetet pa akademi artesh. Une e kame thene dhe me heret se kjo eshte kunder deshires tone. Dekani i arteve pamore Sidi Kanani pas vendimit tė fundit ku kjo akademi kalon si department pranė fakultetit tė edukimit nė universitetin “Luigj Gurakuqi” thotė se vendimi nuk ėshtė mirėpritur por nga ana tjetėr duhet …

Lexo me shume

VAKSIONOHEN DHE STERILIZOHEN 70 KAFSHE

Bashkia Shkoder ne bashkpunim me   “Animals need kane sterilizuar dhe vaksinuar  rreth 70 qen dhe mace endacakė janė bėrė pjesė e projektit .Falė projektit tė fituar nga fondacioni Amerikan, nė kryeqendrėn e veriut kanė mbėrritur 15 veteriner nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, tė cilėt po kryejnė kėtė process ku sot ka qene dita e dyte.Kryeveterineri Selim Kraja thotė se …

Lexo me shume

MBETURINAT LULEZOJNE NE PEDONALEN “KOLE IDROMENO”!

Kjo eshte panorama e cila shoqeron pedonalen “Kole Idromeno”  gjate mbremjeve te muajt gushte. Ndonese ne mes te sezonit turistik dhe turistet jane te shumte, per Pastrim-gjelberimin ne Shkoder kjo nuk ka aspak rendesi. Ne Shkoder mbetjet jane kthyer ne gangrene, nje refren i vjeter qe vijon te mos ndryshoje dhe situata ēdo dite e me shume po del jashte …

Lexo me shume

ZBRAZET BREGDETI I SHENGJINIT

Bregdeti i Shengjinit eshte boshatisur ne mbyllje te javes qe lam pas. Moti i vrenjtur dhe temperaturat e ulta kane larguar pushuesit nga bregu i detit, por jo nga plazhi i Shengjinit. Ky trafik i krijuar si vazhdimisht ne superstraden qe pershkon Lezhen dhe segmenti drejt Shengjinit tregon fluksin e pushuesve qe dalin dhe hyne drejt zones turistike te Shengjinit. …

Lexo me shume

MASIVI PYJOR MUNELLA, KAFSHET NE RREZIK ZHDUKJE!

Mali I Munelles nė Pukė rezulton tė jetė masivi pyjor mė I pasur I Shqipėrisė. Organizata pėr Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror nė Shqipėri nė kuadėr tė kėrkimeve pėr Rreqebullin e Ballkanit, njė specie nė zhduke ka arritur nė pėrfundimin qė jo vetem qė Munella ėshtė streha e Rreqebullit, por nė kėtė masiv pyjor ka prezencė tė shumė kafsheve …

Lexo me shume