Breaking News

SOCIALE

BINO: LIQENI I SHKODRES NE RREZIK NGA NDOTJA

Liqeni i Shkodres kohet e fundit po perballet me nje rrezik te madh nga ndotjet e shumta. Nje nder specialistet e biodivesitetit te liqenit Taulant Bino tregon edhe shkaqet qe kane cuar ne kete shkaterrim te heshtur te liqenit te Shkodres. Nderkohe Bino tregon dhe feedback-un qe vjen si pasoje e ndotjes.   Ky liqen i cili per qytetin e …

Lexo me shume

REZULTATET E SHKOLLES VERORE PER BIODIVERSITETIN

Ne biblioteken shkencore te Universitetit eshte organizuar konferenca per prezantimin e rezultateve te se pares shkolle verore rajonale per biodiversitetin rreth vlerave ekonomike te sherbimeve te ekosistemit te liqenit,ku pjese e saj eshte edhe liqeni i Shkodres. Nje nga supervizoret e kesaj shkolle per biodiversitetin u shpreh se ne liqenin e Shkodres jane zbuluar specie te reja ne liqenin e …

Lexo me shume

LEZHE, TRYEZE DISKUTIMI PER TE PARANDALUAR DHUNEN ME BAZE GJINORE

Forcimi i aksionit per te parandaluar dhunen me baze gjinore eshte bere pjese e nje tryeze diskutimi ne nivel lokal ku vemendjen kryesore e ka bashkia, qe tashme ka nje akses me te madh ne trajtimin e ketij fenomeni nepermjet punonjesve social. Ne bashkine e Lezhes projekti qe mbeshtet nga Ambasada Gjermane ka gjetur edhe bashkpunimin e shume aktoreve te …

Lexo me shume

LUGUESME, PROBLEME ME INFRASTRUKTUREN!

Rruge te shkaterruara,gropa te hapura e asnje meter rruge e asfaltuar.Kjo eshte situata ne nje nder lagjet me te vjetra te qytetit te Shkodres,lagjes Lugucesme. Banoret e kesaj zone tashme jane mesuar me kete situate e cila eshte bere perditshmeria e tyre, por cdo dite rrine me shpresen se dikush do te vendose dore mbi kete rruge,pasi qe nga viti …

Lexo me shume

SHIMA: NUK MUNGON TREGU I BIMEVE MEDICIONALE

Tregu I bimeve medicionale nuk eshte problem, ndersa kete vit per shkak te thatesires eshte rritur cmimi dhe ulur prodhimi I kesaj bime. Ne kete menyre deklarojne specialistet e bujqesise te pyetur nese sherbela ka treg shitje kete vit.Shima quan problempajisjen e fermereve me ertefikaten e pronesise, kjo I penalizon ata qe te perfitojne edhe grande te ndryshme, Shima thote …

Lexo me shume

NGADALSOHET PUNA PER NDERTIMIN E SHKOLLES “KOLIN GJOKA”

Pasi u deshen gati 2 vite qe te percaktohej se cili do te ishte fati i nderhyrjes ne shkollen profesionale “Kolin Gjoka” ne Lezhe, aktualisht ka serish ngadalsim te punimeve. Shkak eshte perfundimi i kontrates se supervizoreve te punimeve, per te cilet deklarohet se problemi do te zgjidhet shume shpejt. Drejtori i shkolles Bardh Dedegjonaj ka shpjeguar se pavarsisht kesaj …

Lexo me shume

POLICIA: SENSIBILIZIMI NIS NGA NXENESIT E SHKOLLAVE

Ti themi “ndal alkolit,duhanit dhe droges” tek te rinjte. Nen kete motiv drejtoria e policise ne Lezhe ka zhvilluar nje takim sensibilizues me nxenes te shkolles 9- vjecare beselidhja ne kete qytet. Duke iu referuar shqetesimit per rritjen e numrit te te rinjve qe konsumojne droge, duhan dhe alkol, shefi i rendit dhe sigurise Daut Bracaj u ka prezantuar te …

Lexo me shume

RRUGA E STACIONIT TE TRENIT ME TROTUARE TE DEMTUAR

Ka disa vite qe trotuaret ne rrugen e stacionit te trenit jane shtruar por ne fakt duket si nje shekull pasi ata sot jane demtuar e jo vetem kaq, gropat e hapura mes trotuarit rrezikojne cdo dite kalimtaret e sidomos femijet. Banoret e kesaj lagje shprehen se te moshuarit e femijet cdo dite rrezikojne teksa kalojne ne keto dtrotuare. Trotuaret …

Lexo me shume

LUSHI: BETONIZIMI I QYTETIT TE LEZHES DO TE MARRE FUND

Betonizimi i lagjeve te qytetit te Lezhes do te marr fund duke iu kthyer qytetareve hapsirat e gjelberta dhe clodhese. Bashkia e Lezhes ka nisur te implementoje disa projekte per shtimin e ketyre siperfaqeve duke nisur nga lulishtet ekzistuese. Drejtori i sherbimeve ne bashkine e Lezhes Ndue Lushi ka konfirmuar faktin se lulishtet do te kthehen edhe ne ato lagje …

Lexo me shume

CHECK UP-i FALAS, INTERES I LARTE I QYTETAREVE

Edhe pse ne qytetin e Shkodres check up-i falas per grupmoshen 40-65 vjec ka nisur me vonese, sic duket ne kete periudhe ka nje interest e larte nga qytetaret. Mjekja e Check Up-it prane poliklinikes Hedije Bilali thote se interesimi I qytetetareve po vjen cdo dite e ne rritje. Bilali gjithashtu tregon se ka patur raste te personave qe e …

Lexo me shume