SOCIALE

LEZHE, JANE EVIDENTUAR DY RASTE TE REJAME HIV- AIDS

Edhe kete vit jane diagnostikuar 2 persona te prekur nga virusi Hiv Aids ne Lezhe, ndonese numri i atyre qe kryejne analizat eshte shume i ulet. Ky numer eshte sigurisht me i larte po ti referohemi faktit se te tjere indidvide i referohen Tiranes apo klinikave private per kryerjen e testit, ndaj duhet ndergjegjsim me i madh dhe sensibilizim i …

Lexo me shume

POLITIKAT E BUXHETIMIT GJINOR

Zyra e Informimit te BE ne bashkepunim me shoqaten Gruaja tek Gruaja dhe gruaja ne zhvillim kane organizuar nje trajnim dy ditor per politikat e buxhetimit gjinor. Ky aktivitet organizohet per te perfshire femren ne vendimarrje dhe per ti dhene asaj rendesine e duhur. Drejtorja e Zyres se BE Shehiada Piraniqi tregoi dhe synimet e ketij trajnimi. Rendesia e perfshirjes …

Lexo me shume

PREFEKTI RADOVANI: PYJET TU KALOJNE NJESIVE VENDORE

Pyjet duhet tė kalojne sa mė parė nėn menaxhimin e pushtetit vendore, teksa miratimi I ligjit qė e konsideron prerjen e pyjeve krim do tė jetė shpetimi pėr kėtė pasuri Ky ėshtė qendrimi i kryebashkiakut tė Pukės, Gjon Gjonaj dhe Prefektit tė Shkodres Paulin Radovani, tė cilėt besojne se kalimi I pyjeve nėn menaxhimin e Pushtetit Vendor do I hap …

Lexo me shume

RRUGA TEK ISH- ZUKTHAT MES SHUME PROBLEMESH

Ashtu si shume lagje ne qytetin e Shkodres te cilat gjenden mes shume problemesh, ne te njejten situate eshte edhe rruga tek ish Zukthat e cila nuk ka asnje cemtimeter asfaltim, pasi kurre nuk eshte vene dore mbi te. Pervec kesaj ne kete lagje mungon sistemi i kanalizimeve pasi ujrat e bardha jane te bashkuara me ato te zeza e …

Lexo me shume

INVALIDET, PA SHERBIM TRANSPORTI FALAS

Sherbimi i transportit falas eshte nje shqetesim i madh per invalidet te cilet ankesat per kete problem i kane shprehur edhe gjate emisionit “Mirmengjes” ne ekranin e Tv- Rozafes. Edhe kryetari i shoqates se invalideve ne Shkoder Myhedin Piranaj shprehet se Shkodra eshte i vetmi qytet ne Shqiperi qe i diskriminon ne kete menyre invalidet. Edhe kryetarja e bashkise Shkoder …

Lexo me shume

“HIV-i NE SYTE E ARTIT”

Ne kuader te javes europjane te testimit te HIV/AIDS Zyra e HIV AIDS ne bashkepunim me Eko Mendje kane organizuar “Hivi ne syte tuaj”. I pranishem ne kete aktivitet mjeku Artan Mesi u shpreh i kenaqur qe te rinjte e shohin Hiv-in me syte e artit. Nderkohe Mesi u shpreh se te rinjte kane interes te dine me shume mbi …

Lexo me shume

MJEKU LEZHA: 2 PERSONA NE DITE ME DIABET

2 persona ne dite mesatarisht paraqiten me diabet prane spitalit rajonal Shkoder. Shifra alarmante e rritjes u pohua nga Mjeku endokrinolog Ermir Nela.   Njekohesisht shqetesuese mbetet fakti i uljes se moshes nga gjysem shekulli, mosha ka zbritur me 35 vjec thote mjeku specialist.   Shifrata e larta te rritjes se diabetit ne Shkoder erdhen edhe ne kuader te nje …

Lexo me shume

EMEROHET DREJTORI I RI I UJESJELLESIT SHKODER

Ndermarrja e Ujesjelles- Kanalizimeve ne Shkoder tashme ka nje drejtor te ri. Ai eshte Mark Molla i cili vjen pas largimit te drejtorit te meparshem Leonard Kepi. Edhe pse ne fillim te punes se re ai premtoi se do te jete ne sherbim te qytetareve. Nderkohe Molla ju beri thirrje te gjithe qytetareve por dhe bizneseve te shlyejne detyrimet e prapambetura. …

Lexo me shume

17 NĖNTOR DITA BOTĖRORE E LINDJEVE PREMATURĖ

17 Nentor dita boterore e femijeve te lindur premature. Per here te pare kjo date eshte fesuar edhe ne qytetin e Shkodres. Femije te lindur prej vitesh dhe qe sot gezojne shendet te plote ndonese premature kane qene te ftuarit e spitalit rajonal Shkoder. Ne Shkoder mesatarisht cdo vit 5% e te lindurve jane premature. Perkatesisht ne vitin 2008 ne …

Lexo me shume

NSV DHE BASHKIA SHKODER SHTOJNE BUZEQESHJE NE RRUGE

Korsia e biēikletave per shkodranet ka nje domethenje te rendesishme. Prandaj edhe nisma vullnetare studentore e mbeshtetur nga bashkia Shkoder ka nisur ngjyrosjen e tyre. Me larmishmeri ngjyrash ne forme buzeqeshje, dhe animacione te ndryshme kane zbukuruar rruget e qytetit Ajo cfare eshte e pa shmangshme vijon te jete zaptimi I korsive te bicikletave me automjete. Edhe studentet thone se …

Lexo me shume