Breaking News

SOCIALE

AVOKATI I POPULLIT ORGANIZON “DITET E HAPURA”

Avokati i popullit ka organizuar “Ditet e hapura” ku gjate paradites ka pritur ankesa te shumta te qytetareve. Komisioneri i ardhur nga Tirana tha se ankesat me te medha jane per punesimin dhe faturat e energjise elektrike. Komisioneri Shkembi sqaroj edhe proceduren qe ndiqet pas marrjes se ankesave. Prane zyres se avokatit Shkoder sot jane paraqitur dhjetera persona te cilet …

Lexo me shume

RAPORTI MONITORUES I URDHERAVE TE MBROJTJES

Prezantimi i gjetjeve t raportit monitorues t vendimeve gjyqsore me objekt lshimin e Urdherave te menjehershme te mbrojtjes dhe urdherave te mbrojtjes n Gjykatn e Rrethit Gjyqsor Shkoder ka qene ne qender te diskutimeve te organizuar ne qytetin e Shkodres nga organizata Gruaja tek Gruaja dhe AWEN. T dhnat jane prezantuar n lidhje me profile dhe aspekte sociale t dhuns …

Lexo me shume

TE VERBERIT AKTIVITET ME GAZETARET SPORTIV

Ne kuader te dites nderkombetare te shkopit te bardhe te verberit kane organizuar nje ndeshje futbolli ku pjese e ndehsjes kane qene gazetare sportive t Shkodres. Kryetari ZefVushaj dhe Ani Keriku thane se ndonese te verber nepermjet kletyre aktivteteve ata tregojne se jane si gjithe te tjeret.Gazetari sportive Gasper Marku tha se topi eshte u vecante, ka nje zile qe …

Lexo me shume

KUMBARO: DENOI SHKATERRIMIN E PLLKES NE KALANE E LEZHES

Askush nuk guxon te veje dore mbi kalane e lezhes. Ky ka qene qendrimi I Ministres se Kulturs Mirela Kumbaro .Ndrsa dnoi aktin, ajo shtoi se pr kt kala jan hedhur 35 mij euro pr t riparuar dmet e shkaktuara nga dora e njeriut.N fund Kumbaro shprehu vendosmrin e institucionit q drejton pr mbrojtjen e cdo monumenti kulturor, por nuk …

Lexo me shume

Shkoder, 3 raste pozitive me kancer gjiri nga 130 ekzaminime

Ndonese ka kaluar 2 jave qe nga nisja e muajit kunder kancerit te gjirit mamografia dne poliklinike duket se ka gjetur riparimin e difektit.Zedhensia e marredhenjeve me publikun prane spitalit Rajonal Besmira Haxhija drejtoj apel per grate qe te diagnostikohen.Mamografia ne poliklinike ndonese nga spitali e thene se ka disa dite qe nuk funksionon, ne fakt ajo eshte jashte funksionit …

Lexo me shume

VOCI: JETIMET SHQETESIM I VAZHDUESHEM, DUHET TE LARGOHEN

Konvikti Arben Broci kete vit ka patur nje rritje te nxenesve te regjistruar. Kjo pohohet nga drejtori Angjelin Voci.Ajo qe eshte tejet shqetesuese per konviktin eshte prania e jetimeve te cilet kane zaptuar katin e pare duke shkaktuar deme ne faturat e energjise te cilat paguhen nga konvikti e po ashtu duke rrezikuar ne jo pak raste edhe qetesine e …

Lexo me shume

INVALIDET NE QYTET NUK MARRIN KEMPIN NE AFATE

Ndonese nje dite me pare drejtori I ndihmes ekonomike prane bashkise Shkoder Shkelzen Mustafaraj tha se invalidet ne qytet nuk kane probleme me terheqjen e invaliditetit ndryshe ndodh ne realitet. Jane invalidtet te cilet ankohen se duhet ti kishin terhequr parate qe me daten 5 por ne fakt ka kaluar nje jave dhe askush nuk jep nje pergjigje.Nese me inmvalidet …

Lexo me shume

LUSH NDOCI EDHE KETE TE HENE NE PROTESTE

I kane thene se dikush te shtyn per te protestuar, dhe fermeri nga Trushi thote se nuk shtyhet nga askush por jane hallet e medha qe e bejne ate te protestoje.Ne fakt ka disa jave qe i vetem ne menyre demostrative kerkon te drejtat e tij te mohuara por askush nuk ka reagur. Teksa e pyesim nese ehste takuar me …

Lexo me shume

QENTE ENDACAK, FRIKE PER TE JETUAR NE QYTETIN E LEZHES

Kopete e qenve endacake jane banoret me te ri te Lezhes qe ndjehen te paprekshem nga askush. Ata levizin cdo dite nga nje lagje ne tjetren, ne qender te qytetit ndersa bejne karshillek edhe ne sheshin e ri te Lezhes ku ndodhet bashkia. Prej disa ditesh keto kafshe jane rritur ndjeshem ne numer duke u konsideruar jo vetem nje shqetesim …

Lexo me shume

LEZHE, PREGATITJE PROFESIONALE PA LIBRA

Nxenesit lezhjane qe zgjedhin per arsimimin e tyre shkollat profesionale duhet te pregatiten edhe per kosto financiare shtese. Pershkak se librat mungojne, fotokopjet jane shpenzimi i tyre i perditshem. Shtepite botuese nuk e kane plotesuar kete shkolle me librat e lendeve profesionale. Kete problematike drejtori i shkolles se mesme profesionale kolin gjoka ne lezhe Bardh Dedegjonaj ia faturon paraardhresve te …

Lexo me shume