SOCIALE

KERKIMI DHE EDUKIMI, SFIDA DREJT SE ARDHMES

Eshte zhvilluar konferenca e trete shkencore nderkombetare Kerkimi dhe edukimi sfida e se ardhmes 2015,e cila kishte ne fokus perfshirjen e fushave te ndryshme studimore si ne Shqiperi, Ballkan, Europe, Amerike e me gjere. Zv Rektori i Universitetit te Shkodres Fatmir Vadahi evidentoi qellimin e kesaj konference. E pranishme gjate kesaj konference ishte edhe kryetarja e Bashkise se Shkodres …

Lexo me shume

ULEN TEMPERATURAT, RESHJE SHIU NE VERI

Veriu i vendit eshte perfshire nga reshjet e shiut perfshi ketu edhe qarekun e Shkodres. Temperaturat jane ulur ndjeshem dhe vlerat minimale kane shenuar deri ne 1 grade. Kjo eshte e pazakonshme per kete periudhe te mesit te vjeshtes. Perjashtuar disa problemeve qe kane te bejne me shkarje te dherave ne rruget rurale nuk jane rregjistruar incidente te tjera. Mesa …

Lexo me shume

RRUGET DYTESORE MBETEN PROBLEMATIKE

Blloku i pallateve prane Ish zukth kashte prej vitesh vuajne mungesen e nje infrastrukture normale. Ndonese vetem pak reshje ne mes te pallateve qarkullimi eshte tejet i veshtire. Banoret drejtojne apel qe te vihet dore pasi uji dhe balta kane veshtiresuar se tepermi jeten e tyre, nderkohe qe femijet ne ditet me shi e kane te pa mundur shkuarjen ne …

Lexo me shume

RRUGET NE SHKODER TE AMORTIZUARA

Fenomeni i rrugeve te amortizuara dhe i punimeve gjysmake nuk eshte dicka e panjohur per qytetin e Shkodres.Kjo gje nuk le pa prekur edhe rruget fare prane qendres se qytetit. Behet fjale pikerisht per rrugen Fran Baron Nopca ose sic njihet ndryshe rruga e Jezuiteve. Per mikrofonin e Tv Rozava qytetaret shprehen te indinjuar per kete rruge dhe gjendjen ne …

Lexo me shume

QYTETARET: QENTE E RRUGES MJAFT TE RREZIKSHEM

Qente e rruges jane kthyer ne nje shqetesim serioz per qytetaret shkodrane. Te zhgenjyer me faktin se asnje mase konkrete nuk po merret per zgjidhjen e ketij problemi, ata ankohen se qente endacake jane shtuar masisvisht, ndersa perbejne rrezik serjoz si per semundje ashtu edhe per kafshime.   Ne fakt problemi i qenve te rruges eshte trajtuar gjeresisht ne kronikat …

Lexo me shume

LEZHE, SEMUNDJA E KANCERIT TE GJIRIT NJEH RRITJE!

Numri i grave dhe vajzave ne rajonin e Lezhes qe diagnostikohen me kancer gjiri sa vjen dhe rritet, por serish ky numer nuk percakton sakte shkallen e semundshmerise. Sipas drejtorit te spitalit te Lezhes Nevruz Bare jane nje numer i konsiderueshem qe trajtohen ne spitale private apo jashte vendit, por nga ana tjeter rritja e pacienteve te prekura nga kanceri …

Lexo me shume

GRUAJA TEK GRUAJA ORGANIZON MOS I SHISNI VAJZAT

Ne kuader te muajtit te antitrafikimit shoqata Gruaja tek Gruaja ne bashkepunim me shkollen “Oso Kuka” ka zhvilluar nje performance me teme “Mos i shisni Vajzat”. Nepermjet pankartave por edhe nje parade qe nxenesit kishin organizuar dhane mesazhet e tyre per ti mbrojtur te drejtat e femrave. Koordinatorja Besara Podgorica tha se ky aktivitet vjen ne nje forme sesnsibilizimi ndryshe …

Lexo me shume

AVOKATI I POPULLIT ORGANIZON “DITET E HAPURA”

Avokati i popullit ka organizuar “Ditet e hapura” ku gjate paradites ka pritur ankesa te shumta te qytetareve. Komisioneri i ardhur nga Tirana tha se ankesat me te medha jane per punesimin dhe faturat e energjise elektrike. Komisioneri Shkembi sqaroj edhe proceduren qe ndiqet pas marrjes se ankesave. Prane zyres se avokatit Shkoder sot jane paraqitur dhjetera persona te cilet …

Lexo me shume

RAPORTI MONITORUES I URDHERAVE TE MBROJTJES

Prezantimi i gjetjeve t raportit monitorues t vendimeve gjyqsore me objekt lshimin e Urdherave te menjehershme te mbrojtjes dhe urdherave te mbrojtjes n Gjykatn e Rrethit Gjyqsor Shkoder ka qene ne qender te diskutimeve te organizuar ne qytetin e Shkodres nga organizata Gruaja tek Gruaja dhe AWEN. T dhnat jane prezantuar n lidhje me profile dhe aspekte sociale t dhuns …

Lexo me shume

TE VERBERIT AKTIVITET ME GAZETARET SPORTIV

Ne kuader te dites nderkombetare te shkopit te bardhe te verberit kane organizuar nje ndeshje futbolli ku pjese e ndehsjes kane qene gazetare sportive t Shkodres. Kryetari ZefVushaj dhe Ani Keriku thane se ndonese te verber nepermjet kletyre aktivteteve ata tregojne se jane si gjithe te tjeret.Gazetari sportive Gasper Marku tha se topi eshte u vecante, ka nje zile qe …

Lexo me shume