Monday , 17 December 2018

SOCIALE

LEZHE, NIS NDERHYRJA NE RRUGEN E TOROVICES

I bere gati i pakalueshem, segmenti rrugor Balldre – Torovice ne bashkine e Lezhes ka nisur te rehabilitohet. Prej pak ditesh punetore e mjeteve po punojne ne permirsimin e levizjes se mjeteve pergjate 17 kilometrave rruge krejtesisht te amortizuara. Sistemi i kullimit, mbushja e shtratit te rruges, pastrimi nga vegjetacionet dhe mirembajtja e vazhdueshme jane pjesa e nderhyrjes qe po …

Lexo me shume

PANAIR I STUDIMEVE EVROPIANE NE EUIC

Ne kuader te aktiviteteve te organizuara ne Diten e Evropes, Qendra e Informimit te Bashkimit Evropian ne Shkoder ka organizuar paraditen e kesaj te Marte nje panair mbi studimet ne vendet e BE-se. Qellimi i ketij aktiviteti ishte informimi i te rinjve me mundesite per shkollim ne vendet e Bashkimit Evropian. Nje gje e tille u pohua edhe nga drejtuesja …

Lexo me shume

MUNGESA E SINJALISTIKES NE UNAZEN PERENDIMORE

Unaza perendimore e qytetit te Shkodres vazhdon te kete probleme ne shume pjese te saj. Nje nga problemet kryesore te kesaj rruge eshte mungesa e sinjalistikes, qe con ne burim aksidentesh per qytetaret qe levizin ne kembe apo me automjete. Ashtu sic shihet ne pamje, ne pothuajse cdo rruge dytesore mungon sinjalistika dhe qytetaret kur duan te dalin ne unaze …

Lexo me shume

RRUGA E ISH SMT-s MES MBETURINASH

Rruga e ish SMT vijon te jete mes mbeturinash. Prej muajsh kjo rruge ndodhet pa asnje kontinierembeturinash,pas shume muajsh akoma vijon po ne kete situate ku mbeturinat hidhen perpara bamesave.Ndonese administrator I njesise Rrethina disa here ka bere te ditur se eshte kryer pastrimi I territorit dhe shperndarja e kazaneve per hedhjen e tyre por sic duket ne kete rruge …

Lexo me shume

SHKOLLAT PROFESIONALE, ME SHUME MUNDESI PUNESIMI

  Pas promovimit qe disa dite me pare beri Ministri i Mireqenies Sociale per shkollat profesionale, tashme ne te njejten linje shprehen edhe drejtuesit e shkollave. Shkollat profesionale kane me shume mundesi punesimi. Nje nxenes qe mbaron shkollen profesionale eshte i afte ne tregun e punes me shume se nje maturant qe mbaron gjimnazin, sepse eshte i afte teknikisht te …

Lexo me shume

KAMPIONATI I DEBATIT NE SHKODER, I PRANISHEM Prof. ARTAN FUGA

Eshte organizuar per te dytin vit rradhazi Kampionati i Debatit ne qytetin e Shkodres. Ky kampionat u zhvillua ne fakultetin e Shkencave Shoqerore mes studenteve te universitetit Luigj Gurakuqi. Njera prej organizatoreve te ketij aktiviteti, Vjollca Cumraku, tregoi synimin e ketij kampionati. Ndersa, profesor Artan Fuga, qe ishte pjese e jurise, u shpreh i surprizuar nga pjesemarresit ne kete kampionat. …

Lexo me shume

DHUNA NE FAMILJE, TRAJTIM I DHUNUESVE

Zyra per djem dhe burra ne bashkepunim me shoqaten Gruaja tek Gruaja organizoi paraditen e kesaj te Premte forumin me teme: Dhuna ne familje, trajtimi i dhunuesve. Ky aktivitet u zhvillua ne bibloteken shkencore te universitetit Luigj Gurakuqi ne kuader te projektit 3-vjecar Qendra e Keshillimit per Dhunuesit. Qellimi i ketij aktiviteti ishte promovimi i sherbimit e rehabilitimit te dhunuesve …

Lexo me shume

EKO MENDJE, NE NDIHME TE SHTEPISE SE FEMIJEVE

Shoqata per ruajtjen e mjedisit Eko Mendje vazhdon me aksionet e saj sensizbilizuese dhe ne ndihme te qytetareve te Shkodres dhe ketij qyteti. Nje grup aktivistesh i kesaj shoqate, paraditen e kesaj te Enjte, kishin vendosur qe te lyenin hekurat rrethues dhe objekte te tjera prane shtepise se femijeve parashkollore 3 deri ne 6 vjec ne qytetin e Shkodres. Drejtuesi …

Lexo me shume

PANAIR I HAPUR NGA SHKOLLA TEKNIKE PYJORE E SHKODRES

Shkolla teknike pyjore Kole Margjini e qytetit te Shkodres ka mirepritur paraditen e kesaj te Merkure, nxenes te shkollave 9-vjecare per ti njohur me kushtet qe ofron kjo shkolle profesionale. Nje gje e tille u pohua edhe nga drejtoresha e kesaj shkolle, Zhulieta Fresku, e cila tha se nxenesit e klasave te 9-ta vijne ne kete shkolle per te pare …

Lexo me shume

LEZHA: TE SEMURET ASTMATIKE JANE NE RRITJE

Te semuret asmatike jane ne rritje gjate viteve te fundit, ky trend rritje ka perfshire edhe qarkun e Shkodres. Kjo u be e ditur nga Alergologu Egir Lezha. Stina e cila sjell acarimin me te madh te semureve astmatik eshte pranvera, ndersa trajtimet jane te njejta me standartet europiane thote doktori Lezha. Astma eshte semundja me e rende alergjike e …

Lexo me shume