Thursday , 21 February 2019

SOCIALE

RRUGA E TOROVICES NUK DO JETE PJESE E INVESTIMEVE TE QEVERISE

Edhe kėtė vit rruga e Torovices nuk do tė jetė pjesė e investimeve tė qeverisė shqiptarė. Ndonese ishte ndėr prioritetėt kryesorė tė Bashkisė Lezhe per tu investuar, projekti nuk ėshtė miratuar nga Fondi i Zhvillimit tė Rajoneve. Ky fakt ėshtė bėrė i ditur nga zedhenesit te bashkise Lezhe Altin Mema, sipas tė cilit shpresa e vetme e financimit tė ketij …

Lexo me shume

LEZHA TURISTKE, PA ZYRE INFORMIMI PER TURISTET

Vizitoret dhe turistet qė frekuentojnė rajonin e Lezhės duhet tė hamendsojnė pėr tė gjetur asetet turistike qė tė ofrohen, pasi nė kėtė qytet mungon zyra e informimit apo dhe sinjalistika turistike. Edhe pse ėshtė njė rajon qė ka nė fokus turizmin dhe vizitohet nga njė numer i lartė turistesh kryesisht gjatė veres nė asnjė zonė tė Lezhės nuk ekzistojnė info- …

Lexo me shume

SEMUNDJA NODULARE E GJEDHIT TEK KAFSHET

Identifikimi edhe nė vendin tonė i semundjes “dermatoza nodulare e gjedhit” tek kafshet, ka nxitur Zyren e Mbrojtjes sė Konsumatorit nė Bashkinė e Lezhės pėr tė marrė masa qė kjo sėmundje tė mos pėrhapet. Specialisti veterinar pranė Bashkisė Gjovalin Kaceli ka bėrė tė ditur se po bashkėpunohet edhe me Drejtorinė e Bujqėsisė pėr tė ndaluar tė gjithė lėvizjet e kafshėve …

Lexo me shume

RRUGA QE LIDH BARDHAJT ME SHKODREN, E AMORTIZUAR

Sapo kalon Uren e Bardhajve te qytetit te Shkodres, perballesh me nje rruge te amortizuar dhe nje grumbull mbeturinash, qe e kane kthyer kete vend ne nje kontinier mbetjesh. Kjo rruge lidh zonen e Bardhajve me qytetin e Shkodres eshte ne gjendje te amortizuar dhe pervec amortizimit te saj mungon edhe sinjalistika rrugore dhe ndricimi gjate oreve te mbremjes, qe …

Lexo me shume

LEZHE, BRAKTISET FEMIJA 2-VJEĒ

Njė fėmijė 2-vjeē ėshtė braktisur nga nėna e saj prej gati tre muajsh nė qytetin e Lezhės. Rasti nė fjalė ėshtė denoncuar nga gjyshja e vajzes sė mitur e cila jeton nė lagjen “Skėndėrbeg” tė qytetit tė Lezhės. Majlinda Uka thotė se nėna e vogėlushes e cila ėshtė vetem 18-vjeēė ėshtė larguar nga banesa, ndėrsa nuk dihet vendodhja e saj. …

Lexo me shume

HARROJENI PLAZHIN NE FUNDJAVE…

Kushdo qė kishte planifikuar njė fundjavė nė det apo liqen dhe pishina, bėni mirė qė tė thurni njė plan tjetėr, kjo pasi koha nuk u premton temperatura tė larta. MeteoAlb parashikon vranėsira lokale dhe erėra tė forta. E shtuna dhe e diela do tė sjellė edhe dallgė mbi normalen dhe sipas MeteoAlb kjo vjen si pasojė e ndryshimit tė qarkullimit …

Lexo me shume

KRAJA: AKU ME HATERMBETJE, APEL QE TE BASHKPUNOJNE

Nje jave pas alarmit per te ndaluar konsumimin e mishit Kryeveterineri i drejtorise se bujqesise Selim Kraja ripwrserit te njejtin apel per qytetaret qe te mos konsumojne mish, te pakten deri ne sqarimin e plote te situates dhe vaksinimin e kafsheve. I pyetur per rolin e autoritetit  te kontrollit ushqimor dhe faktin se kjo e fundit nuk ka ushtruar asnje …

Lexo me shume

MUNGESA E VIJAVE TE BARDHA NE KRYQEZIMIN E RUSIT

Mungesa e vijave te bardha ne kryqezimin e lagjes se Rusit te qytetit te Shkodres eshte kthyer ne nje shqetesim serioz per kalimtaret. Keto te fundit duhet te tregohen teper te kujdesshem kur kalojne nga njera ane ne tjetren ne kete rruge. Kete shqetesim e shfaqin edhe qytetaret te pyetur nga Tv Rozafa. Ata kerkojne edhe nderhyrje nga Bashkia Shkoder, …

Lexo me shume

TELEFONATAT E RREME, PROBLEM PER URGJENCEN

Telefonatat e rreme ne sherbimin e urgjences prane poliklinikes se qytetit te Shkodres jane kthyer prej kohesh ne nje fenomen shqetesues per stafin e ambulances se qytetit. Nje shqetesim te tille e shfaq edhe shefja e urgjences levizese, Sehar Baraku. Ajo shprehet se brenda dites ka rreth 30 telefonata apo vizita dhe nga keto 5 deri ne 7 telefonata jane …

Lexo me shume

SEMUNDJA E KANCERIT, NUMRI I TE PREKURVE NE RRITJE

Ne vendin tone, si ne shume vende te tjera te botes, kanceri vazhdon te jete nje problem i shendetit publik. Sipas onkologes prane Spitalit Rajonal te Shkodres, Daniela Bega, ne vendin tone ka nje rritje te numrit te personave te prekur nga kanceri, prandaj nevojitet nje promocion per parandalimin e saj, ku njerezit te njihen me shenjat apo simptomat e …

Lexo me shume