Breaking News

SOCIALE

NDJEKIE PENALE PER ATO QE DJEGIN MBETURINA TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Djegia e mbeturinave prane Varrezave te Deshmoreve por edhe ne zonen e Velipojes ka kthyer vemendjen e Prefektures drejt tyre. Ne nje deklarate per mediat Prefekti Paulin Radovani tha se ne bashkpunim me policine e qarkut Shkoder do te sekuestrohet cdo mjet qe hedh mbeturina, si dhe do te kete ndjekje penale per cdo individ qe djeg mbeturina ne kete …

Lexo me shume

PRFUNDON PERZGJEDHJA E TEKSTEVE SHKOLLORE

Duke filluar nga java e ardhshme do t nis shitja e teksteve shkollore pr t gjith nxnsit e shkollave 9-vjeare dhe gjimnazeve. Msuesit kan prfunduar procesin e przgjedhjes s lnds. Udhzimi i Ministris s Arsimit prcaktonte se msuesit do t przgjidhnin nj nga 3 librat me t cilt do t punonin gjat vitit shkollor. mimet e librave pr t gjitha …

Lexo me shume

KANANI: VENDIMI PER SHKRIRIEN E UNIVERSITETETIT E PA DREJTE

Eshte turp qe Shkodra qyteti I kultures te mbetet pa akademi artesh. Une e kame thene dhe me heret se kjo eshte kunder deshires tone. Dekani i arteve pamore Sidi Kanani pas vendimit t fundit ku kjo akademi kalon si department pran fakultetit t edukimit n universitetin Luigj Gurakuqi thot se vendimi nuk sht mirpritur por nga ana tjetr duhet …

Lexo me shume

VAKSIONOHEN DHE STERILIZOHEN 70 KAFSHE

Bashkia Shkoder ne bashkpunim me Animals need kane sterilizuar dhe vaksinuar rreth 70 qen dhe mace endacak jan br pjes e projektit .Fal projektit t fituar nga fondacioni Amerikan, n kryeqendrn e veriut kan mbrritur 15 veteriner nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, t cilt po kryejn kt process ku sot ka qene dita e dyte.Kryeveterineri Selim Kraja thot se …

Lexo me shume

MBETURINAT LULEZOJNE NE PEDONALEN “KOLE IDROMENO”!

Kjo eshte panorama e cila shoqeron pedonalen Kole Idromeno gjate mbremjeve te muajt gushte. Ndonese ne mes te sezonit turistik dhe turistet jane te shumte, per Pastrim-gjelberimin ne Shkoder kjo nuk ka aspak rendesi. Ne Shkoder mbetjet jane kthyer ne gangrene, nje refren i vjeter qe vijon te mos ndryshoje dhe situata do dite e me shume po del jashte …

Lexo me shume

ZBRAZET BREGDETI I SHENGJINIT

Bregdeti i Shengjinit eshte boshatisur ne mbyllje te javes qe lam pas. Moti i vrenjtur dhe temperaturat e ulta kane larguar pushuesit nga bregu i detit, por jo nga plazhi i Shengjinit. Ky trafik i krijuar si vazhdimisht ne superstraden qe pershkon Lezhen dhe segmenti drejt Shengjinit tregon fluksin e pushuesve qe dalin dhe hyne drejt zones turistike te Shengjinit. …

Lexo me shume

MASIVI PYJOR MUNELLA, KAFSHET NE RREZIK ZHDUKJE!

Mali I Munelles n Puk rezulton t jet masivi pyjor m I pasur I Shqipris. Organizata pr Mbrojtja dhe Ruajtja e Mjedisit Natyror n Shqipri n kuadr t krkimeve pr Rreqebullin e Ballkanit, nj specie n zhduke ka arritur n prfundimin q jo vetem q Munella sht streha e Rreqebullit, por n kt masiv pyjor ka prezenc t shum kafsheve …

Lexo me shume

MYSLIMANET INAGUROJNE NJE VEPER PUBLIKE!

Myftinia e Shkodres ka inaguruar nje cezme publike prane xhamise se Parruces. Kjo veper publike sipas organizatoreve do tu sherbeje te gjithe qytetareve te Shkodres. Ka qene myftiu i Shkodres Imam Muhamed Sytari ai I cii I ka bere thirrje qe ky shembull te ndiqet nga qytetaret e tjere ne investime qe jane ne dobi te qytetit. Perurimi I kesaj …

Lexo me shume

RIKONSTRUKSIONI I RRUGEVE DYTESORE!

N kuadr t projektit pr rikonstruksionin e rrugve dytsore, bashkia Shkoder vijon punn pr prmbylljen e projekteve t parashikuara n fillim t vitit. Jan 8 rrugica n rajonin 3 t cilat pasi kan prmbyllur pjesn e rrjetit nntoksor, do t asfaltohen brenda ktyre ditve duke prmirsuar kshtu shrbimin pr qytetart. Paralelisht do t prfundohet lulishta Luigj Gurakuqi n kt bllok …

Lexo me shume

ALUIZNI LEZHE, PRIORITET KERKESAVE TE EMIGRANTEVE

Kerkesat e emigranteve do te kene perparsi pershkak te afatit te limituar qe kane ata per te qendruar ne shqiperi. Kjo eshte menyra qe ka zgjedhur Agjensia e Legalizimeve ne Lezhe per tju sherbyer emigranteve. Fluksit ne rritje te kerkesave ALUIZNI ne Lezhe i eshte pergjigjur edhe me zgjatje te orareve qe do te vijojne deri ne fund te sezonit …

Lexo me shume