Tuesday , 18 December 2018

SOCIALE

URA E VJETER E BUNES, NE GJENDJE TE AMORTIZUAR

  Ura e vjeter e Bunes ne qytetin e Shkodres ndodhet ne nje gjendje tejet te amortizuar. Pamjet qe shihni jane marre paraditen e kesaj te Marte, por nje situate e tille vazhdon prej vitesh. Pothuajse cdo dite, shume qytetare, por edhe turiste zgjedhin te kalojne disa ore ne ajer te paster dhe prane liqenit te Shkodres dhe kalimi ne …

Lexo me shume

Sherbimi social ne Shkoder nuk funksionon dhe drejtuesja e ketij institucioni, Valbona Tula, nuk punon per ato qe kane nevoje. Kjo deklarate erdhi nga kryetarja e shoqates se personave me aftesi te kufizuar, Gjina Ndou. Ne nje prononcim per mediat, ajo shprehu shqetesimet e njerezve me aftesi te kufizuara ne Qarkun e Shkodres. Gjithashtu, ajo hodhi akuza te drejperdrejta ndaj …

Lexo me shume

AKTIVITET SENSIBILIZUES JO KANCER, EDUKO, PARANDALO

Informacioni rrit parandalimin e smundjes s kancerit t gjirit dhe rrit cilsine e kurave, ka qn ky mesahzi i dhn nga mjekja italiane MariaGiovanna Luini e Insitutit Italian t Onkologjise gjat takimit me studentt e Infermieris n Shkoder n kuadr t fushats sensibilizuese pr luftn kundr kancerit t gjirit me tem Jo kancer, eduko, parandalo.“Kanceri eshte nje semundje qe i …

Lexo me shume

VIZITORE TE SHUMTE DREJT SHENGJINIT PER FUNDJAVE

Vizitoret kane nisur te shtohen ndjeshem ne shengjin. Fundjava ne kete zone turistike vlersohet si nje zgjedhje e mire, aq me teper qe favorizohet edhe nga temperatura te larta per stinen. Efekt ka dhene edhe pastrimi i shpejte i brezit te reres, e kjo sigurisht qe nuk kalon pa rene ne sy. Pak rreze dielli dhe noti ne det jane …

Lexo me shume

MBETURINAT, PROBLEM SHQETESUES NE SHKODER

Mbeturinat e hedhura jashte kontiniereve te mbetjeve si shkak i papergjegjesise se qytetareve apo mbushjes se ketyre kontiniereve vazhdojne te jene nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Pamjet qe shihni jane marre ne zonen e Fermentimit, ku mbetjet pervec se pengojne kalimin e qytetareve ne trotuar, jane nje rrezik i madh edhe per krijimin e semundjeve ngjitese. Por, nuk …

Lexo me shume

VULLNETARET TESTOHEN NE DHENIEN E NDIHMES SE PARE

Eshte organizuar ne qytetin e Shkodres takimi rajonal i konkursit kombetar te dhenies se ndihmes se pare n raste aksidentesh apo fatkeqsish natyrore. Sipas organizatoreve ky takim eshte organizuar me perfaqesuesit e kryqit te kuq nga Veriu i vendit. Nga ana tjeter gjate viteve te fundit ka nje rritje te sensibilizimit per tu njohur me menyrat e dhenies se ndihmes …

Lexo me shume

LANOHET FUSHATA E SENSIBILIZIMIT PER FEMIJET E RRUGES

Bashkia Shkoder nepermjet nje aktiviteti artistik ka bere lanimin e fushates se sensibilizimit per femijet ne situate rruge. Specialistia e drejtorise se sherbimeve sociale Vilma Shiroka tha se pritet edhe dnerhyrja reale ne terren per heqjen e femijeve qe lypin dhe shfrytezohen ne rruge.   Jane Krijuar grupet specifike te cilet do te nderhyjne ne terren, ndersa bashkpunimi i pare …

Lexo me shume

MBETJET PROBLEM PER FSHATIN KTOSH NE M. MADHE

Mungesa e kontiniereve ne fshatin Ktosh te njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe ben qe ky fshat te mos kete pastrim te territorit ndonese paguan nje takse per kete sherbim. Banoret ankohen se akumulimi i mbeturinave krijon rrezik infeksionesh per ta. Edhe pse njesia administrative Gruemire disponon kontinierete pastrimit ajo deri me tani ika lene stok duke …

Lexo me shume

XHABIJA: KETE VIT DO TE NDERHYHET PER ROMET DHE EGJYPTIANET

Nje prej projekteve qe bashkia Shkoder ka perfshire per romet dhe egjyptianet eshte edhe nderhyrja ne infrastrukture, ku mendohet te kete nderhyrje pikerisht per kerkesen e tyre ate te kanalizimeve.   Po ashtu Bashkia Shkoder eshte fituese e nje prej projekteve te aplikuara qe ka te beje me rikonstruksionin e 9 banesave te famijeve rome. Specialistja e sektorit social Jeta …

Lexo me shume

MUNGESA E TERMINALIT TE AUTOBUSEVE NE SHKODER

Bashkimi I sindikatave te pavarura ka komentuar deklaraten e Kryebashkiakes Voltana Ademi se nuk do te kete ndertim terminali nga ana e Bashkise te pakten per kete vit. Kryetari i BSPSH Albert Tuka thote se mungesa e terminalit do te thote me pak sherbime publike. Po ashtu Tuka kerkon investime nga ana e Ministrise se Transporteve e cila vetem po …

Lexo me shume