SOCIALE

NIS PLOTESIMI I FORMULARI A2

Duke filluar nga sot , 27 korrik 2015, maturantėt  mund tė plotėsojnė formularin A2 pėr pėrzgjedhjen e programeve tė studimit preferenciale midis atyre tė ofruara nga Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartė, pėr vitin akademik 2015 – 2016.Formuali plotėsohet online nė ēdo mjedis qė ka internet. Agjensia Kombėtare e Provimeve ka publikuar udhėzimin se si do tė plotėsohet formulari A2 …

Lexo me shume

MJEKJA BILALI: CHECK UP- i FUNKSIONON RREGULLISHT!

Kontrollet falas vijojne ne menyre te rregullt prane poliklinikes Shkoder, por oraret jane te percaktuara ndaj analizat behen deri ne oren 12-00. Ky Ka qene reagimi I Hidije Bilalit pas lajmit te dhene nje dite me pare ne Tv Rozafa mbi parregullesite qe e shoqerojne  check up- in. Nė kontrollin shėndetėsor pa pagesė pėrfshihen kontrolli i gjakut, EKG, analizat e …

Lexo me shume

DESHTON CHECK UP-i FALAS NE SHKODER

Edhe pse kontrolli bazė shėndetėsor duhet tė zbatohet cdo ditė nė tė gjitha qėndrat shėndetėsore, nė poliklinikėn e qytetit tė shkodrės aty ku dhe kryhen check up falas, nuk po zbatohet. Nuk dihen motivet se pse nuk vijon puna pėr kontrollet shėndetėsore falas. Qeveria e ka prezantuar kontrollin shėndetėsor falas mė njė zhurm tė madhe , ndėrsa nuk po interesohet …

Lexo me shume

KEPI: KEMI PATUR KONTROLLE NGA AUDITI

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizme ka patur ne menyre te vazhdueshme kontrolle si nga ana e Bashkise Shkoder ashtu edhe nga kontrolli I larte I shtetit. Fjalet qe fliten ne mbledhje te institucioneve te tjera jane vetem thashetheme, une nuk kam asnje kerkese ne menyre zyrtare. Ne kte menyre eshte shprehur drejtori I ujesjelles kanalizime Leonard Kepi mbi aludimet se disa punonjes  …

Lexo me shume

KEPI: KEMI PATUR KONTROLLE NGA AUDITI

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizme ka patur ne menyre te vazhdueshme kontrolle si nga ana e Bashkise Shkoder ashtu edhe nga kontrolli I larte I shtetit. Fjalet qe fliten ne mbledhje te institucioneve te tjera jane vetem thashetheme, une nuk kam asnje kerkese ne menyre zyrtare. Ne kte menyre eshte shprehur drejtori I ujesjelles kanalizime Leonard Kepi mbi aludimet se disa punonjes  …

Lexo me shume

SITUATA NĖ PEDIATRIN E QYTETIT E QETE

Situata nė pediatrin e spitalit rajonal ne Shkodėr ėshtė e qetė, pavarėsisht temperaturave tė larta kjo pohohet pėr tv Rozafa nga shefja pediatre Greta Naraci. Me tej Naraci pohon se gjatė njė dite paraqiten rreth 20 fėmijė ndėrsa tė shtruar janė me pak se 5 fėmije.   Naraci jep dhe kėshilla pėr prinderit se si duhet tė kujdesen pėr tė …

Lexo me shume

FUSHATE SENSIBILIZUESE KUNDER TRAFIKIMIT!

Rritja e sigurisė sė kufijve dhe shmangia e ēdo lloj trafiku ėshtė nė fokus tė punės sė strukturave tė policise kufitare. Fushata sensibilizuese e policisė sė Shkodres me shpėrndarjen e broshurave informuese vjen nė njė kohė kur fluksi i hyrje – daljeve nė kufi ėshtė i lartė dhe rreziku pėr kėto raste rritet. Pjesė e takimi ishin drejtues tė policisė …

Lexo me shume

MBETURINAT “PUSHTOJNĖ” QYTETIN

Pastrimi i metropolit verior le shume per te deshiruar prej disa ditesh dhe shkak jane bere grumbujt e mbetjeve te cilat nuk hiqen nga ndermarrja e pastrimit. Mbeturinat kanė pushtuar cdo cep tė qytetit dhe askush nuk po merr ndonjė masė pėr pastrimin e  tyre. Ne kete periudhe pastrimi kryehet vetem njė herė nė ditė ndersa grumbuj mbetjesh derdhen nga …

Lexo me shume

SHKODRA “NDRIĒOHET” EDHE GJATĖ DITĖS

Ndėrkohė qė vijojnė aksionet nga OSHEE pėr energjinė elektrik dhe policia e Shtetit vijon aksionin e saj pėr ndalimin e shtetasve, qe kanė abuzuar me energjinė elektrike, bashkia Shkodėr ka harruar tė fik dritat gjatė ditės qė ndriēojnė qytetin. Tek ish dega, nė qėnder, nė pedonalen “Kole Idromeno” apo dhe nė disa lagje tė qytetit ndriēuesit ishin ndezuar gjatė ditės …

Lexo me shume

NDĖRPRITEN PUNIMET E RRUGĖS PRANĖ KATEDRALES

Pranė katedrales sė Shkodrės ėshtė prishur njėra korsi pwr tw bwrw punime, nė fillim disa puntorė kanė vendosur tubacione tė ujesjelles kanalizimeve, ndėrsa prej mė shumė se 3 ditėsh nuk shikohet asnjė punetor duke punuar. Lėnia pezull e punimeve po ndikojnė negativisht nė rėndimin e trafikur ndėrsa vetė qytetarėt pohojnė se kjo situate I rrezikon ato cdo ditė. Mė ndėrprerjen …

Lexo me shume