SOCIALE

Aktivitet kunder dhunes ndaj grave!

Eshte organizuar aktiviteti nėn moton: “Trupi im, zgjedhja ime, liria ime” “Stop dhunės seksuale ndaj grave”, nga organizata Gruaja tek Gruaja“ si pjesė e Rrjetit Rajonal tė Feministeve tė reja tė Ballkanit, i formuar ne festivalin ArtFemine nė Nish. Sipas organizatroeve eshte theksuar se: “Me anė tė kėsaj performance nė rrugė kėrkojmė tė themi se cdo vajze dhe grua ka …

Lexo me shume

“Fund dhunės ndaj Grave, TANI”

Nė kuadėr tė 25 Nėntorit, ditės Ndėrkombėtare kundėr Dhunės nė Familje organizata ”Gruaja tek Gruaja” nė bashkėpunim me zyrėn e shėrbimeve sociale, pranė Bashkisė Shkodėr ka organizuar  marshimin paqėsor nėn moton “Fund dhunės ndaj Grave, TANI”. Ky aktivitet eshte zhvilluar nė kuadėr tė hapjes sė fushatės 16 ditore tė Aktivizmit kundėr dhunės me bazė gjinore dhe ka pėr qėllim ndėrgjegjėsimin …

Lexo me shume

Perfundon asfaltimi i rruges “Kadukaj”

Bashkia e Shkodres vijon investimet ne infrastructure ne rruget dytesore. Ndėrhyrja e radhės e bashkisė ėshtė bėrė nė lagjen “Vojo Kushi”, rruga “Kadukaj”, ku me njė fond prej 5.5 milion lekėsh janė pėrmbyllur kanalizimet nėntokesore, si dhe po hidhet asfalti. Prej javėsh bashkia e Shkodres ka nisur njė cikėl inagurimesh tė rrugėve dytėsore, tė cilat ishin parashikuar pėr ndėrhyrje nė …

Lexo me shume

Arvizu ne Puke: Larg dhunes ne familje!

Ambasadori amerikan Alexander A. Arvizu ėshtė pritur me valle tradicionale nė qytetin e Pukės nga fėmijėt e Qėndrės Kulturore. Ai ka hapur atje Panairin e Shėndetit ku dhe ka dhėnė njė kėshillė: “Nėse doni tė bėni njė ndryshim pėr shėndetin tuaj, do t’ju nxisja tė lini duhanin”. Arvizu, nė fjalėn e rastit ka pėrgėzuar Ministrinė e Shėndetėsisė dhe Korpusin e Vullnetarėve tė Paqes …

Lexo me shume

Shkoder, 20 vite te Fakultetit te Anglishtes!

Eshte organizuar konferenca nderkombetare ne kuader te 20 vjetorit te hapjes se departamentit te gjuhes angleze ne universitetin “Luigj Gurakuqi” te Shkodres. Rektori i ketij universiteti thekson se qe hapja e departamentit te Anglishtes nuk ishte nje rastesi. Ndersa dekania e Fakultetit te “Gjuheve te Huaja”, Rajmonda Kėēira, i ka e cilesuar te sukseseshme 20 vitet e para te departamentit …

Lexo me shume

Lezhe, largohen nga skema e ndihmes ekonomike 1500 familje

Vetem gjate ketij viti numri i familjeve ne qarkun e lezhes qe jane larguar nga skema e ndihmes ekonomike arrin ne mbi 1500. Mungesa e dokumentacionit relatohet si arsyeja kryesore e largimit te tyre nga kjo skeme. Per drejtoreshen e sherbimit sicial shteteror ne lezhe ardjana jaku inspektimet e kryera ne 21 njesite e qeverisjes vendore evidentuan shkeljet per te …

Lexo me shume

Lezhe, mungojne fikeset e zjarrit ne shkolla

Ndersa policia rrugore ashperson masat e saje per drejtuesit e mjeteve qe nuk kane fikeset e zjarrit, ne institucionet e arsimit ne lezhe nuk mund te flitet per fikese zjarri. Mijera nxenes qe mesojne ne shkollat e lezhes nuk kane asnje siguri ne rast te shkaktimit te ndonje varte zjarri, kjo pershkak se ato nuk disponojne asnje fikse. Kjo nuk …

Lexo me shume

Semundja e Diabetit, nis sensibilizimi!

Janė zhvilluar aktivitete nė kuader tė javės sė sėmundjes sė diabetit nė ambjentet e jashtme tė poliklinikės sė qytetit. Endokrinologu Ermir Nelaj pohon se numri i pėrsonave tė prekur nga diabeti rritet ēdo ditė.     Java kunder semundjes se diabetit do te mundesoje analiza falas per nje numer te larte qytetaresh ne Shkoder, ndersa mendohet se do te sherbeje …

Lexo me shume

Nis moszbatimi i ligjit “Antiduhan”

Ligji antiduhan ka filluar tė neglizohet dhe subjektet nuk po e zbatojnė atė me pėrpikmėri, kėtė pohuar Shefi i Inspektoriatit tė  Higjenės nė Shkodėr, Burim Gjyli. I pyetur se cila ėshtė arsyeja qė nuk ėshtė vendosur asnjė gjobė, ai pėrgjigjet se pasi kane marre informacionet ne momentin qe kane shkuar per te verifikuar, ato nuk i kane gjetur personat qe …

Lexo me shume

Piraj, rruga e shkaterruar e nje Heroi

Kjo rruge ne fshatin piraj te komunes blinisht ne lezhe mban emrin e deshmorit te paqes Gentian Marku, e megjithate eshte lene ne kete gjendje. Ky segment rrugor jo me shume se 1.6 km nuk ka marre vemendjen e ministrise se transporteve, ambasades amerikane flamurin e te ciles mbrojti ky deshmor, e sigurisht te qeverise shqiptare qe flet per luften …

Lexo me shume