Wednesday , 24 July 2019

SOCIALE

RIKTHEHEN RADHET PRANE KOLAUDIMEVE

Prane kolaudimeve jane rikther serish radhet e stergjata. Drejtuesit e automjeteve thone se u duhet qe te qendrojnene rradhe per dite te tera me qellim kryerjen e kontrollit fizik te mjeteve Pervec faktit se ne te gjithe qarkun Shkoder ka vetem nje pike te kontrollit fizik te automjeteve, as ne kete pike nuk mbahet radhe ne menyre te drejte Disa …

Lexo me shume

VARRET KOMANE NE GJENDJE “SHOKUESE”

Varret Komane ose ndryshe t njohura si “vorret myslimane” sht n gjndje te mjerueshme. Prvec barishteve q i ka mbuluar kto varre se fundmi banort mes tyre kullosin edhe bagtit Ka m shume se 20 vite q kto varreza jan ln n harrese totale, ndonse ndodhn vetem disa metra n dalje t qytetit t Shkodrs. Kjo harres ka br q …

Lexo me shume

TE RINJT MSOJNE “SERVISIN E BIIKLETAVE”

N kuadr t “Javs s lvizjes Europiane” zyra e informacionit t Bashkimit Europian ne Shkodr n bashkpunim me Arhus dhe drejtorine rajonale t arsimit organizuarn nje aktiivtet i cili n fokus kishte “Riparimin e biiklets”. Kujtim Mesi prej 36-vitesh punon si ripasues i biikletave. Ai thote se kete zanat e ka trashguar nga i ati.Por Mesi ka edhe nje breng, …

Lexo me shume

MUNGESA E UJIT TE PIJSHEM DHE AMORTIZMI I RRUGES, PROBLEM NE FSHATIN E RI

Mungesa e ujit te pijshem dhe amortizimi i rruges jane problemet kryesore qe banoret e Fshatit te Ri te Njesise Administrative Postribe perballen prej kohesh. Sipas banoreve, ne kete zone nuk eshte nderhyre prej 20 vitesh dhe shprehen se kane marre vetem premtime ne fushata zgjedhore. Per te siguruar ujin e pijshme keto banore detyrohen te hapin puse dhe te …

Lexo me shume

FEMIJET E LEZHES NE KOPESHTE PA KUSHTE

Prej 3 vitesh, femijet e kopeshtit Beselidhja ne qytetin e Lezhes vijojne te akomodohen ne katin e trete te konviktit te shkolles profesionale. Kopeshti ekzistues u shemb qe ne vend te tije te ndertohej nje tjeter i ri. Premtimi ishte qe veshtersite do te ishin vetem nje vit pasi do te ndertohej nje kopesht i ri brenda te gjitha standarve. …

Lexo me shume

RADIO, DIKUR DHE SOT NE QENDREN RINORE ARKA

Radio, dikur dhe sot ka qene ne fokus te takimit te zhvilluar pasditen e se Shtunes ne Qendren Rinore Arka te qytetit te Shkodres. Ne kete takim u fol per frekuencat e radios nder vite, ku fillimisht te rinj nga Shkodra, Durresi dhe Tirana prezantuan radiot dhe videot e tyre. Koordinatorja e ketij projekti, Megan Hamilton, foli per synimin e …

Lexo me shume

KUSH MERRET ME TE SEMURET MENDOR ?

Gjendja e renduar psiqike e vrasesit te policit ne torovice te lezhes eshte vetem nisja e nje situate qe nuk merr vemendje. Policia pranon se jane shtuar rastet e personave qe shfaqin probleme te shendetit mendor, te cilet jane edhe te dhunshem, por pasi marrin qetesues ne spital rikthehen ne komunitetin ku jetojne. Shkak per kete neglizhence eshte bere mungesa …

Lexo me shume

CEREMONIA E HAPJES SE JAVES EUROPIANE TE LEVIZJES

Ne kuader te Javes Europiane te Levizjes, Organizata GO2 ne bashkepunim me Bashkine Shkoder, Qendren e Informimit te Bashkimit Evropian Shkoder, organizuan kete te Premte ceremonine zyrtare te hapjes se Javes Europiane te Levizjes. Ceremonia u mbajt ne sheshin Kiras te qytetit te Shkodres. Eltjana Shkreli, projekt – menaxhere e GO2 tha se mbetet akoma nje sfide per ta ruajtur …

Lexo me shume

LAI: SEZONI TURISTIK I VERES POZITIV, POR PO ANALIZOHEN PROBLEMATIKAT

Sezoni turistik i veres ne bashkine e lezhes vlersohet tejet pozitiv pavarsisht disa problematikave te vogla qe jane shfaqur. Kete vlersim e ka bere drejtori i arsimit, turizmit, kultures dhe sportit ne bashkine e lezhes ardian laci duke iu pergjigjur interesimit te medias, ndersa ka saktesuar se brenda shtatorit do te kete edhe nje analize te plote per te identifikuar …

Lexo me shume

SHPORI: NUMRI I VIROZAVE TE STINES TE FEMIJET NE RRITJE

Numri i virozave te stines te femijet eshte ne rritje. Kjo, edhe per shkak te ndryshimit te temperaturave. Nje gje e tille behet e ditur nga mjekja pediatre prane spitalit rajonal te Shkodres, Manjola Shpori, gjate nje interviste per Tv Rozafa. Shpori shton se si shkak i fluksit te larte te femijeve te paraqitur prane pediatrise, rreth 50-60 vizita kryhen …

Lexo me shume