Breaking News

SOCIALE

MIJRA KILOVAT I FATUROHEN AFROFE FAMILJES REKAJ

Nj familje n lagjen Drain i vogl pretendon se sht mbifaturuar n mnyr t padrejt nga Operatori i Shprndarjes s Energjis Elektrike n Shkodr. Faturat e ktyre 6 muajve t fundit fillojn nga shifra 10 000 deri n 35 000 lek t reja n muaj, pavarsisht se n shtpin e tyre pajisjet elektroshtpiake jan t pakta. Kryefamiljari Agim Rekaj thot …

Lexo me shume

MBUSHJA E KONTINIEREVE ME MBETURINA NE SHKODER

Hedhja e mbeturinave jashte kontiniereve te mbetjeve vazhdon te jete nje problem shqetesues ne qytetin e Shkodres. Tejmbushja e ketyre kontiniereve detyron qytetaret qe ti hedhin mbetjet jashte tyre. Por, edhe kur kontinieret jane te pastruar perseri qytetaret tregohen te papergjegjshem duke hedhur mbetjet ne trotuar. Nje situate e tille vihet re ne shume zona apo lagje te qytetit te …

Lexo me shume

FLUKSI NE SHENGJIN, MIMET FAVORIZUESE

Bregdeti mbetet nje vend i pershtatshem per te sfiduar temperaturat e larta te ketyre diteve. Kjo prezence e larte pushuesish ne plazhin e Shengjinit e fakton dicka te tille. Pershkak te cmimeve qe sipas tyre jane si te qendrojne ne shtepi dhe sherbimeve qe vlersohen maksimale, Shengjini ka edhe vemendjen e ketyre pushuesve. Nuk mungon edhe vlersimi per karakteristikat e …

Lexo me shume

AKADEMIA E SHKENCAVE MES PROBLEMESH

Akademia e Shkencave ka problemet e saj dhe jane probleme qe kerkojne nje diskutim, por kryesorja per shkencen eshte financimi i metejshem. Ky eshte shqetesimi qe ngre drejtuesi i kerkimeve shkencore, Kolec Topalli, i pyetur ne lidhje me problemet e akademise se shkencave. Gjithashtu, Topalli foli edhe per standarten e gjuhes shqipe. Sipas Topallit, kultura e krijuar ne dialektin geg …

Lexo me shume

ERTEFIKOHEN 50 INFERMIER DHE FIZIOTERAPIST

50 infermier dhe fizioterapist nga qyteti i Shkodrs dhe i Lezhs, kan marr sot certefikatat q iu njohin plotsimin e pik-krediteve t personelit mjeksor. Nj gj e till bhet e ditur nga drejtuesi i Departamentit t degs s Infermieris n Universitetin Luigj Gurakuqi, i cili njoftoi edhe datn e fillimit t sezonit tjetr t trajnimeve.   Trajnimet e stafit mjeksor …

Lexo me shume

UNIONI I GAZETAREVE TAKIM NE LEZHE

Pas qytetit t Vlors Unioni i Gazetarve Shqiptar ka vijuar turin n Lezh.Tribtiku bashkbisedues pushteti vendor-media-biznes nn emruesin e prbashkt partneritet ka qen tema e takimit q u zhvillua n kt qytet. Gazetaret fillimisht jan pritur nga Kryetari i Bashkis Fran Frrokaj i cili i prshendeti ata t cilt kishin ardhur nga t gjitha degt e UGSH n qarqe, duke …

Lexo me shume

PROVIMI I LENDES ME ZGJEDHJE NE LEZHE

Maturantet e Rresthit t Lezhs i jan nshtruar provimit t fundit t matures shtetrore, atij t lndes mme zgjedhje.Testimi ka nisur n orn 9, ndrsa proesi ka vijuar pa probleme. Drejtori i Arsimit Bardhok Pulaj tha se prve rregullave nga komisioni i posaem, sht br i mundur uji s bashku me frigorifere n t gjitha shkollat, duke qen se dhe …

Lexo me shume

24 QERSHOR DITA NDRKOMBTARE E KOMUNITETIT EGJIPTIAN

24 qrshor dita ndrkombtare e komunitetit Egjyptian. Teksa do vit lobohet pr t drejtat e tyre N Shkodr ky komunitet ndjehet i diskriminuar. Jetojne duke lypur e mbi te gjitha nuk kan as kushtet m minimale t jetess. Kjo esht pronare e nje dyqani dhe na tregon se kta banor nuk kan as kushtet me minimale te jeteses ndrsa marrin …

Lexo me shume

DHURO JETE PER FEMIJET TALASEMIK!

Dhjetra qytetare i jane bashkuar nismes se ndermarre nga “Eko Mendje”, kryqi i kuq dhe drejtoria e shendetit publik. Drejtori i drejtorise rajonale te shendetit publik Ylber Zama tha se nevojat per gjak jane te medha kryesisht ne kete periudhe.Po ashtu edhe Mirsad Basha cilesoj nevojen e madhe qe kane femijet talasemike per gjak Qe nga muaji dhjetor “Eko Mendje”ka …

Lexo me shume

BURG PR PRONART E QENVE T RREZIKSHM

Kushdo q mban nj qen t rrezikshm dhe nuk prmbush masat ligjore, rrezikon q n t ardhmen t dnoht deri n 10 vite burg. Kjo si pasoj e ndryshimeve q pritet t ket Ligji pr Veterinarin, i cili do t ket ashprsime pr mnyrn e mbajtjes n banesa t disa lloje qensh q konsiderohen t rrezikshm. Por menjher lind pyetja …

Lexo me shume