Sunday , 23 February 2020
Breaking News

SOCIALE

ZBULOHET GURI ME MBISHKRIME NE MIRDITE

Një gur mbi të cilin shihen të gdhendura mbishkrime të pakuptimta për njerezit e sotem është gjetur në Xhuxhe të Fanit në Mirditë, gjatë punimeve për hapjen e nje shtegu. Guri shkembor që terhoqi menjehere vemendjen e punetoreve përshkak të simboleve të gdhendura mbi të ndodhet mes pyllit dhe askush nuk di të shpjegojë ekzistencen e tij. Punimet janë nderprere …

Lexo me shume

NISJA E HAXHILERËVE DREJT VENDEVE TË SHENJTA

Ky fillim muaji ka nisur me një ngjarje të rëndësishme për disa besimtarë muslimanë të qytetit të Shkodrës. Mbi 40 haxhilerë janë nisur drejt vendeve të shenjta, për kryerjen e haxhit. Ashtu si vitet e tjera, nisja u krye para xhamisë së parrucës dhe në prononcimin e tij, myftiu i Shkodrës Imam Muhamed Sytari e konsideroi një atmosfertë të gëzueshme.Ndërkohë, …

Lexo me shume

SHIRAT SJELLIN PROBLEME NE FSHATIN KOTERR

Reshjet e shiut të diteve të fundit kanë sjellë probleme në fshatin Koterr të Njesisë Administrative të Dajçit në Lezhë. Dëmtimi i argjinatures së kanalit të ujerave të larta ka sjellë përmbytje në këtë zonë, duke shkatuar dëme të konsiderueshme në bujqësi dhe blektori. Fermeret thonë se vërshimi i ujit ka qenë i menjëhershem, duke i gjetur të papergatitur.Fermeret e …

Lexo me shume

BASHKIA LEZHE INVESTON NE BALLDRE TE RI

Dhjetra banore të fshatit Balldre i Ri në Lezhë do të kenë mundesi të lëvizin në një rruge me standarte optimale. Bashkia Lezhë ka sistemuar dhe asfaltuar rrugen që lidh qendren e fshatit me varrezat, duke i dhënë në këtë mënyre zgjidhje një problemi disavjeçar. Përfundimi i këtij investimi u inspektua nga nën kryetarja e Bashkisë Alfrida Marku dhe administratori …

Lexo me shume

LEZHA PJESE E KORRIKULES STUDIMORE

Destinacion i plote dhe i kompletuar ku duhet te orientohen te rinjte apo studentet qe kane ne objetiv punesimin ne turizem. Lezha ka kete vlersim ne fakultetin e Turizmit prane universitetit aleksander moisiu ne durres qe e ka perfshire kete zone ne kurrikulen e saj studimore pikerisht pershkak te vlerave qe ka kjo zone. Ekspertja e turizmit dhe pedagogia e …

Lexo me shume

KREMTOHET FESTA TRADICIONALE NE MALESINE E KURBINIT

Si çdo vit në fshatin Gallat të Kurbinit është organizuar festa e zonës. Në oborrin e kishës së Shën Prendës u ngrit një panair me produktet e zonës dhe banoret shijuan një atmosferë festive me këngë dhe valle. Pjesë e festes ishte dhe Arqipeshkvi i Tiranës dhe Durrësit imzot Xhorxh Frendo. Ai ju bëri apel të gjitha institucioneve që të …

Lexo me shume

RRUGA DREJT HAXHIT

Myftinia Shkodër ka organizuar një tjetër takim me besimtarë të qytetit, ku në fokus ishte Haxhi. Në këtë takim u shfaq një dokumentar me rastin e përgatitjes së haxhilerëve shkodranë për udhëtimin e jetës drejt vendeve të shenjta në kryerjen e Haxhit. Në fjalën e tij, myftiu i Shkodrës Imam Muhamed Sytari foli për rëndësinë e Haxhit dhe tregoi vendet …

Lexo me shume

TROTUAR DHE NDRIÇIM NE MANATI TE LEZHES

E përshkuar mes për mes nga 1 km rruge, viktimat në fshatin Manati të Lezhës për shkak të aksidenteve kanë qene të shumta. Shkaku i vetem ishte mungesa e trotuarit që ndan mjetet nga kembesoret. Problemi 30 vjeçar në këtë zonë po merr zgjidhje.Bashkia ka nisur investimin për ndërtimin e trotuarit dhe ndriçimin e rrugës, ndërsa banoret janë të bindur …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIK NE SHENGJIN, MUNDESI E MIRE VETEPUNESIMI

Sezoni turistik në Shëngjin është një mundesi e mirë vetëpunesimi për shumë familje. Vendas por edhe të ardhur nga qytete të ndryshme të Shqipërisë kanë pushtuar shetitoren e plazhit, duke tregtuar sevenire të ndryshme.Tregtaret thonë se këtë aktivitet e vijojnë prej shumë vitesh, ndërsa flasin dhe për vështirisitë e hasura për gjetjen e një vendi për të tregtuar. Sipas tyre …

Lexo me shume

“LEBBEJKE”, LIBRI MË I RI I MYFTIUT TË SHKODRËS

“Lebbejke” titullohet libri më i ri i myftiut të Shkodrës Imam Muhamed Sytari. Promovimi i këtij libri u organizua pasditën e së premtes nga Myftinia Shkodër, në kuadër të muajve të Haxhit 1440. Një botim që është një udhëtim për së dyti në Haxh, pelegrinazhin e shenjtë të besimtarëve muslimanë. Vetë Imam Sytari flet për përmbajtjen e këtij libri.Në promovimin …

Lexo me shume