Breaking News

SOCIALE

“JAVA EVROPIANE E LEVIZJES”

Ne kuader te “Javes Evropiane te Levizjes” eshte organizuar ne Shkoder nje aktivitet sportive mes shkollave te qytetit. Ne ne pedonalen perpara bashkise Shkoder u improvizuan aktivite sportive, sipas programit te Drejtorise Arsimore rajonale Shkoder, me pjesmarrjen e nxenese nga shkollat e qytetit. Ky aktivitet ka si qellim te nxise femijet dhe adoleshtet qe te merren me shume me sport. Ne …

Lexo me shume

PUKE, ZHVILLOHET JAVA EUROPIANE E LEVIZJES

Java europiane e Levizjes, njė aktivitet I pėrvitshėm qė organziohet nė tė gjithė europen, kėtė vitė pėr Shqipėrin u zhvillua nė rrethin e Pukės , ku krahas ecjeve nė natyre, u zhvilluan dhe veprimtari provuese te turizmit, malore, atij histoik dhe kulturore. Vallet karakteristike tė zonės , por dhe vizitat nė muzeun etnografik , Shkollen muze Migjeni si dhe ecjet na …

Lexo me shume

SHKOLLA “ ARBEN BROCI” NE GJENDJE TE AMORTIZUAR

Edhe pse i eshte bere shume promocion arsimit profesional, kushtet e ketyre godinave jane ne gjendje te rėnduar, pothuajse totalisht tė amortizuara. Ne shkollen “ Arben Broci” jane rregjistrua mbi 240 nxenes por ka problem me ambjentet ku zhvillohen oret e mesimit, kete e pohon dhe drejtori i kesaj shkolle Lazer Kodra nė njė intervistė pėr televizionin Rozafa. Sinkro….. Lazer …

Lexo me shume

QENDRA “VOJO KUSHI” RRETHOHET NGA AMBULANTET

Qendra Shendetesore e lagjeve “Vojo Kushi” dhe “Fahri Ramadani” ne Rus eshte e rrethuar nga tregetaret ambulante nga te gjitha anet e saj. Ambjenti qe rrethon kete qender shendetesore eshte ne kushte te mjerueshme higjeno-sanitare dhe marrja e semundjeve infektive eshte nje rrezik evident  per te gjithe ato paciente qe paraqiten prane kesaj qendre per te marr ndihmen e pare …

Lexo me shume

25 SHTATOR MBYLLEN RREGJISTRIMET PER ARSMIN PROFESIONAL

Fresku: Numri i rregjistrimeve eshte rritur ne krahasim me vitet e kaluara Shkolla teknike pyjore, “ Kole  Margjini” ka pasur nje fluks rregjistrimesh. Lajmi behet i ditur nga drejtoresha e ketij institucioni arsimor  Zhuljeta Fresku e cila beri te ditur se rregjistrimet ne kete gjimnaz kane filluar me daten 1 shtator dhe do te zgjasin deri me daten 25 shtator. …

Lexo me shume

Dr. Sinojmeri, virozat: Kujdes nga pėrdorimi i antibiotikėve

Stina e vjeshtės sjell me vete viroza tė ndryshme pėr tė cilat duhet tė jemi shumė tė vėmendshėm, ndaj kėtė herė vendosėm tė realizojmė njė intervistė me Dr. Ilta Sinojmeri, Mjeke Familje pranė Poliklinikės Nr 5,  e cila kėshillon qė ēdo pacient tė kontaktojė menjėherė mjekun e familjes kur ndjen se ėshtė prekur nga njė virozė simptomat e sė cilės …

Lexo me shume